gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.09.2001 O svete hudebním a trampském (Kuba)    PDF Tisk Email
Fejetony

U zrodu a povznesení celého našeho žánru muzikálního - těžko ho pojmenovávat po vývoji od country and western music až po tramp-folk-country - stáli trampové. V řadách prvních organizátorů i posluchačů. A protože hráli a "písničkovali" sami sobě, přinesli si od svých ohňů tykání, pozdrav "Ahoj" se zalamováním palců i svou hymnu Vlajku. Mělo to logiku.

Muzika s tím, jak se pozvolna otevírala spřízněným směrům a proudům, zasahovala do stále širšího okruhu posluchačů. Nemalou roli tu sehrálo i spiklenectví proti bolševikovi. A trampové přestali být takřka výlučnými interprety, diváky a organizátory. Muziky se chytli i lidé ze světů jiných, ne snad nějak špatných, ale prostě jiných. Postupně se Porta, spřízněné festivaly a písničkové akce staly světem svým. Světem, do kterého trampové zapadali stále méně. Přesto si vnější projevy nová hudební planeta nejen zachovala, ale i přivlastnila. Jenže po svém.

Přemýšlivější diváctvo pak nechápavě kroutí hlavou proč by u jakési písničky (navíc ne zrovna žádné oslnivé kvality) mělo vstávat do pozoru. U ohně jim přijde podivné dodržovat nějaký posvátný kruh ...

Nelze předpokládat, že dojde k nějaké výrazné změně. Tak by snad stálo za to vysvětlit všem hudbymilovným návštěvníkům písničkových akcí trošku minulosti a povědět něco o světě trampů. Třeba o tom, že Vlajka je hymna, o zvycích i "citlivých" místech trampských duší a srdcí.

Aby vše nekončilo zbytečným výsměchem. A aby se divák písničkové akce necítil hloupě až bude stát u Vlajky. Slušnej člověk se u hymny postaví, je to nakonec jen minimální projev úcty. Čekat na to, že se právě Vlajka nebo ostatní trampské zvyky přestanou na hudebních akcích používat, je zbytečné.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Březen 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9101112131415
16171819202122
23242526272829
30     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00