gototop
28.12.2004 Predstavujeme cleny sdružení Folkotoc: Šantré (Jiří moravský Brabec)    Tisk
Fejetony

Jazykovědci vědí, že Šantré je francouzsky, má se to psát Chantre a znamená to zpěvák. Hudební historikové vědí, že Šantré je české slovo zkratkové a skrývá se v něm závěr křestního jména Dušan (Vainer - kytarista, skladatel, textař, zpěvák) a ještě

foto: Tomáš Vainer ©

Šantré na snímku Tomáše Vainera ©

něco. Buď tré ("že jsou jako tři") nebo je to odvozeno od závěru křestního jména Petr, protože bezpražcový baskytarista se jmenuje Pavel Hloušek. Zpěvačka se pak jmenuje Inka Tognerová (na částečný úvazek je i textařkou). Kapela se tedy vpohodě vejde do jednoho automobilu a na docela malé pódium. Muziky ale nadělá habaděj. Toho už si povšimli dramaturgové i diváci a poslucháci, takže kapela si zahrála opakovaně a úspěšně na Zahradě (pravda, Krtka ještě nevyhrabali, ale to za necelé tři roky existence nic neznamená), Prázdninách v Telčí či třeba na Muzice.

Jejich chytré texty jim způsobily, že je za spřízněné duše považují i písničkáři, jejich muzikantská šikovnost pak zaručuje, že to zdaleka není jen export velkých myšlenek a poetických obrazů. Z básníků si oblíbili a notují Jana Skácela, což je zajímavé, protože Skácel je z Moravy a Šantré z Prahy.

Pro mne osobně představují jeden z nejvýraznějších objevů v kategorii mírně alternativního folku pro dospělé a pokročilé. Zpěvaččin výrazný interpretační přínos pak umožňuje o nich psát jako o folkovém šansonu, což je rovněž slovo francouzské a příbuzné se slovem Šantré. Vydali si hezky vypravené demo, na normální desku se čeká. Doufám, že ne dlouho.

 

 

 

 

 


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."