gototop
30.12.2004 Predstavujeme cleny sdružení Folkotoc: Strašlivá podívaná (Jiří moravský Brabec)    Tisk
Fejetony

Strašlivá podívaná je z Plzně a vznikla někdy na jaře v roce 1988. Od té doby byla na jevišti strašlivá podívaná celkem na 22 členů skupiny. Co se týče žánrů, jde údajně původně o hybrid vzniklý křížením rocku a trampské hudby za působení

foto: Martin Šíl ©

Strašlivá podívaná

foto: Martin Šíl ©

etanolového katalyzátoru. Za dlouhá léta své činnosti si mohou připsat na konto úspěchů dvě CD (Krajina mého srdce, Údolí včel), interpretační Portu, čtvrté místo v hlasování diváků o Krtečka (ano, jde o tzv. bramborového krtečka) a několik dalších úspěšných postupů na Zahradu jakož i spoustu dalšího hraní. Pro styl bych navrhl termín "květnatý folk" či "košatý folk", protože kapela se vyznačuje tím, že do svého vystoupení po špetce přidává leccos a výsledný tvar je pak muzikantsky pěkně zahuštěný. Kousek Ira, Cikána i Žida, nějakého toho zbloudilého středověkého minnessengra a vůbec. Aranže bohaté, texty výpravné, podívaná monumentální. I proto, že z toho minstrela občas používají nejen hudební nápady, ale i dobové kroje. Kapelu tvoří: Iva Valečková - zpěv, perkuse, Bětka Hladečková - housle, zpěv, Petr Merxbauer - zpěv, devítistrunná kytara, (ale i okarína, syrinx, harfa), Čenda Fiala - baskytara s pražci i bez, Tomáš Hlavsa - kytara, Iva Nováková - hoboj, flétny. Autorským pilířem je Petr Merxbauer.

Pro hudebního publicistu, který si už moc nepamatuje, je základním rozlišovacím prvkem kapely prazvláštní dřevěný buben na stojanu. Když jej začnou vnášet na pódium, je jasné, že nastává čas Strašlivé podívané.

Kapela je ovšem navzdory názvu docela příjemná na pohled i poslech.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."