gototop
14.07.2003 Vubec ne strašlivé Údolí vcel (Petr Vratný)    Tisk
Fejetony

Strašlivá podívaná je jednou z nejvýraznějších plzeňských folkových skupin. Na svém kontě už má také dvě CD. A právě druhá nahrávka Údolí včel se dostala nedávno do mého přehrávače.

Zároveň s prvním letmým poslechem jsem si prolistoval obal CD. Na titulní medově zabarvené straně najdete až pohádkovou fotku lesa. K pohádkovým a fantazijním motivům písně se přiznává i sama kapela hned na další straně v úvodním slovu. Dále v obalu najdete texty písní i výčet účinkujících, zkrátka vše podstatné je na svém místě. Drobnou vadou na kráse je fakt, že jsou texty místy podivně poskládány tak, že nejsou patrné jednotlivé verše. Námatkou jsem si také srovnal některé texty (Faunovo velmi pozdní odpoledne, Sudičky) se skutečností a objevilo se pár drobných nepřesností.

Hlavní na albu ale samozřejmě není obal, nýbrž samotná nahrávka. A to mě hned při onom prvním letmém poslechu potěšila. Muzika Strašlivé podívané je značně různorodá. Najdete v ní např. středověké, keltské či čardášové motivy. Je pravda, že tyto hudební motivy vždy nekorespondují s textem.Třeba v písni Poslední trubadúr v počátku navozuje flétnami náladu peruánských And, aby přešla do klasického středověkého motivu a textu. To ale nevidím jako zápor. Přiznám se, že jsem si oddychl, když ve jmenované písni nepřeletěl ani jeden kondor. Navíc propojení obou stylů posloužilo písni jako celku velmi dobře a zdůraznilo ji. Podobně mě oslovila píseň Takový konec bych si přál s nádechem blues, které je ale také prokládáno i jinými hudebními motivy. I díky zmíněné pestrosti na CD vynikne řada písní. Mě nejvíce zaujala závěrečná Kovář z Wooton Major, které je uvedena i vyprávěným úryvkem ze stejnojmenné pohádky J. R. R. Toolkiena. Zdatně jí ale konkurují i další písně např. Faunovo velmi pozdní odpoledne nebo Takový konec bych si přál.

Ale abych jen nechválil, najdou se i místa, kde trochu "spadne řemen". Pro mě je takovým místem hlavně píseň Dědouš, kde text jakoby nepatřil k melodii, zní značně neurovnaně a ve zpěvu se zdůrazňují převrácené přízvuky. Také mě zde "praštil" do ucha chudý verš "vousatý pánbůh probírá si vousy". Uklidnila mě skutečnost, že jde o poměrně starou píseň (1992) a novější kusy mě už takových "pecek" ušetřily. Přesto i v nich texty trošku klopýtají za melodiemi. Jsou sice nápadité, ale občas znějí kostrbatě a jsou až zbytečně květnaté. Přišlo mi to, jakoby většinou u písní Strašlivé podívané nejprve vznikal text a pak melodie. To je v pořádku, ale zároveň to vypadá, jako by se nikdo pak už nesnažil zpětně text k melodii dohladit.

Při opakovaném poslechu mi z bohatých (přitom nepřekombinovaných) aranží vyplynula řada dalších zajímavých drobností, nahrávka se tedy hned tak neoposlouchá. Také jsem si začal více všímat jednotlivých nástrojů a zpěvů. Velice výrazný vklad dávají do písní housle Bětky Hladečkové, naopak nevýrazně znějí bonga Ivy Valečkové především hned v úvodní písni Sudičky. Nejde ani tak o nepřesnost, ale mohla by znít jistěji a zřetelněji. To vyjde jasně najevo hlavně v porovnání s Radkem R. Götzem, který na stejný nástroj v některých písních hostuje. Iva Valečková si to u mě "vyžehlihla" v písni Faunovo velmi pozdní odpoledne, kterou zpívá s opravdu pěkným výrazem. Ale i v dalších písních zpívají všichni dobře bez slabších míst.

Především se zpěvem ale souvisí má největší výtka k celému CD. Tou je nevyvážený mix nahrávky. Někde jsou totiž zpěvy (především mužské party) až příliš vytrčené před nástroje a je dán zbytečně velký důraz na baskytaru. Nelze to však zobecnit na všechny písně. Směrem ke konci se situace zlepšuje. Celá nahrávka je také až příliš zvukově semknutá a zní tak trochu jako z obýváku. Také je škoda, že nebyla důslednější hudební režie, která mohla např. zabránit zbytečně důrazným převráceným přízvukům (Dědouš) nebo překotnému zpěvu (Rváči). To vše nejsou zásadní problémy, které by vás měly od poslechu CD odradit. Především díky nim však nemohu Údolí včel označit za výborné album, ale "pouze" za velmi dobré.

Už teď se těším na případné třetí CD Strašlivé podívané. Pokud kapela vydrží v hudební nápaditosti a různorodosti, uhladí více texty a podaří se zvuk nahrávky, mohlo by jít o velkou událost v českém folku. Vím, že těch předpokladů není málo, ale počkejme si. Zdá se mi, že by na jejich naplnění mohla Strašlivá podívaná mít. Údolí včel je velmi dobrým příslibem.

Strašlivá Podívaná, Údolí včel, 2002, Internetfolk records - Sudičky, Cestou na trh, Zrcadlo, Rváči, O ptáku Ohniváku a lišce Ryšce, Poslední trubadúr, Lady McBeth Mcenského újezdu, Slavnost, Údolí včel, Faunovo velmi pozdní odpoledne, Takový konec bych si přál, Dědouš, Hodokvas, Kovář z Wooton Major; celkový čas 44:51


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."