gototop
11.05.2013 Koncert Stráníků ve Studiu noc na Českém rozhlase (Jana Štěpánková)    Tisk
Reportáže
Stráníci
Stráníci
FOTO: Petr Svoboda
Již ve středu 15.5. si ve 20 hodin nalaďte svoji regionální stanici Českého rozhlasu. Před deseti dny se totiž  v Country clubu Lucie v Hradci Králové konal koncert kapely Stráníci, a Český rozhlas Hradec Králové byl při tom se svým přenosovým vozem.V průběhu večera, vystoupila kapela Stráníci a Mirek Ošanec, kapela Mirek Ošanec a Stráníci, kapela Mirek a také kapela Párek (Pavel Lipták a Mirek Ošanec). Jestli jste se v tom ještě neztratili, je to dobře. Ve skutečnosti se totiž v pořadu můžete těšit na čtyři muzikanty – Luboše Stráníka, Verunku Stráníkovou, Mirka Ošance a Pavela Liptáka.
Pořadem vás provede Václav Souček – za kterým ovšem Mirek Ošanec s mluvením nezůstával pozadu :-)  Díky tomu bylo veřejné natáčení koncertu hodně veselé - a já jsem se za celou dobu  nemohla přestat smát.

První píseň Stínání stínů možná budete znát pod jiným názvem Časy se mění a s jiným textem v podání tria Golden Kids. Text pro tuto píseň, která původně pochází od Boba Dylana, stejně jako pro spoustu dalších, které i tento večer zazněly, napsal Pavel Havlík (např. Zastavím se, Dům 5353, Loučení). Už v první půlhodince mi naskočila husí kůže a to z tradicionálu Zlý trápení. Na večer předešlý (sobotní), kdy jsem byla na koncertě Rangers bandu a Lokálky, jsem si zavzpomínala u písně Ta zem je tvá zem, která je zajímavá tím, že druhá a třetí sloka jsou v anglickém originále prohozené.

Po osmé hodině zazněly písně Dlouhé lodě, O létání, Dům 5353, Záhoří a Sluneční variace. Abych řekla pravdu tak „Beatlesácké“ O létání – Lemon Tree a Sluneční variace – Here Comes The Sun se mi líbí víc ve „Stráníkovském“ podání než v samotném originále. Píseň Early Morning Rain (Dům 5353) už jsem slyšela v několika textových verzích, k dnešnímu dni jich znám asi pět, všechny jsou velmi povedené. Píseň Záhoří byla věnována Stráníkům Pavlem Žalmanem Lohonkou.

Václav Souček a Stráníci
Václav Souček a Stráníci
FOTO: Petr Svoboda
Po vstupu Václava Součka a rozhovoru s kapelou, nastala chvíle pro kapelu Párek. Na scéně zůstal jen Mirek Ošanec a Pavel Lipták pro dnešní večer „vypůjčený“ z kapely Mrakoplaš. Zahráli písně Neztratili jsme už dost?, Blues o zipu a píseň Na tři, kterou už hráli ve třech s Lubošem Stráníkem.

Závěrečnou písní před mnoha přídavky bylo Loučení, kterou napsal milovník letadel John Denver pod názvem Leaving on a Jet Plane. Jak už jsem předeslala, Stráníci a Mirek Ošanec a Pavel Lipták museli několikrát přidat. Byly to písně Co mi chybí a Sníh, jako třetí přídavek zazněl Dřevěný slavík s působivým trojhlasem a krásným textem Jana Strnada. Na samotný závěr koncertu jsme si ještě všichni dohromady bez aparatury zazpívaly Zelené pláně a Valčíček upravený ve dvoučtvrťovém taktu.

Večer plný muzeálních písní nejhojněji z první poloviny 20. století, jak už Mirek Ošanec naznačil v úvodu… Jak ale bylo vidět a slyšet ne každé muzeum musí být spojeno s nudou. Nenechte si tedy ujít koncert plný pohody, dobré nálady a pohlazení. na  ragionálních stanicích Českého rozhlasu ve společném vysílání Studia noc 15.5. 2013 ve 20 hodin.

Jana Štěpánková

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."