gototop
28.08.2003 Magda Brožková: Smutná písničkářka mezi slunečnicemi (Tomáš Hrubý)    Tisk
Malé recenze

altMagdaléna Brožková: V kraji slunečnic
Vydala agentura Ing. Václav Brožek - ORGANON, 2003, celkový čas 36:22.

Hle, překvapení: místo osamocené turnovské písničkářky na mne spustil nadýchlý zvuk z pomezí folku, popu a rocku (úvodní Stálo to za to?). Ani tak ne pro to, že písničkář obohacuje studiové verze písniček dalšími nástroji - to je normální, ale jak samozřejmě Magda Brožková vklouzla do role sólistky studiové kapely a jak pěkně se tato formace strefila do nálady písniček a Magdina hlasu ("aranžmá: všichni zúčastnění" stojí na bookletu). Sestavu tvoří převážně rodinní příslušníci (bratr na bicí a tatínek na klávesy) a lidé kolem studia Good Day Records, kde deska vznikla (největší parádu udělal kontrabas Davida Hofrichtera, jména Jan Brož a Miloš Dvořáček jr. zajistila kvalitní kytary a perkuse). Všech osm hostů nehraje pořád: "nejžidličkovější" kus Noc v Plzni je pouze s jednou kytarou, následují skladby dokreslené jen perkusemi nebo kontrabasem, několik písniček s komorním folkovým zvukem a čtyři, pět věcí s mírně folkrockovým soundem. Spojujícím elementem je Magdin alt, poměrně jistý (až na několik dlouhých tónů v titulní skladbě) a velice zajímavě mísící vnitřní jas a latentní smutek čouhající z každé slabiky. Převážně smutné je také vyznění textů (hodně partnerských problémů, snění, bilancování?) i samotných melodií: nedokážu posoudit, jestli proto, aby se vyhovělo hlasovým dispozicím, nebo jestli to tak písničkářka ve svém věku (čerstvá maturantka) cítí. "Asi tu svoji boží duhu ještě hledám" zpívá v nejdelší, nejzásadnější a závěrečné skladbě Poděkování a recenzentovi nezbývá, než horlivě zakývat. Ale od toho přece první alba jsou. Důležité je, co slibují. Toto při pečlivém poslechu odhaluje silné melodické motivky i textové obraty, které zazáří, jak slunečnice na bookletu alba.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."