gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

18.05.2007 Je kantor ideál? (Tomáš Pohl)    PDF Tisk Email
Názory

V roce 1932 natočil režisér Martin Frič film, v němž hlavní roli hráli Anna Sofie Ondráková, vystupující pod jménem Anny Ondra a Karel Lamač, známější spíše jako režisér. Film se jmenoval Kantor ideál a líčil lásku krásné gymnazistky a roztržitého profesora. Jak už to v českých filmech bývalo, zazpívala krásná Anny titulní "chyták", jak si maturantka (bylo jí  tehdy už 30 let) představuje ideálního kantora.

Nechci se vracet k dívčím románkům, ani líčit celoživotní lásku české filmové star k německému boxerovi Maxu Schmellingovi.

Učitel, či dnes spíše učitelka, jsou lidé, kteří nás učili první písmenka a po mámě a tátovi i první písničky. Málokteré povolání prošlo tolika reformami i deformacemi jako povolání kantora. Jsou kantoři a kantorky, na které do smrti nezapomenu jako na skvělé lidi. Jsou jiní, na které jsem bez problémů zapomněl. Profese kantora nikdy v historii neznamenala vydělat milióny, někdy ani tisíce. Od ideálu Zapadlých vlastenců, statečného profesora z Drdova vyššího principu, šel vývoj až k postavě podučitele - Čecháčka mistrně popsaného ve Škvoreckého Legendě Emöke, a k dnešním nekonečným reformám.

Na folkové scéně by bylo možné naplnit bývalými, současnými i budoucími kantory všech stupňů celou školu. Jen namátkou vybírám Slávka Janouška, Hanku Skřivánkovou, Pavlínu Jíšovou, Kubu Linharta jeho ženu Janu, Mildu Vokáče, Romanu Tomáškovou, bývalé Kantory z Hradce Králové, dívčí část kapely Bob a Bobci, Luboše Picka a jak se psalo ve filmu - a další.

Být kantorem ideálem není ideální, ale děkuji všem těm, na které do smrti nezapomenu, i těm, jejichž písně rád poslouchám, byť už nesedí za katedrou a já v lavici.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
171823
242528 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 158. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00