gototop
01.02.2000 Nekolik postrehu k tématu Porta (Milan Potůček)    Tisk
Názory

K tématu "Porta" bych i já rád přinesl několik postřehů.

Pro nás muzikanty po třicítce byla Porta, tak jako píše v minulém čísle Carmen, metou nejvyšší. Nebyl to totiž jen svátek muziky, ale díky své otevřenosti projevu ať už konferenciérů či hudebníků to byla i tribuna odporu proti režimu a dodnes mi není tak úplně jasné, jak to, že ji v tak poměrném poklidu tehdejší režim trpěl. Dnes je Porta jen jedním z mnoha festivalů a spoléhá ponejvíce na tradici, kterou však kdysi dávno budovali jiní. Co mne nejvíce na Portě zarazilo, a dá se říct, že otrávilo, je její kostnatění a lpění na "tradiční trempské hudbě". Tedy, abych uvedl vše na pravou míru: systém soutěžení v krajích byl a je stále na slušné úrovni, setkávají se zde kapely různých stylů a žánrů. Místní porotci pak do Plzně posílají opravdu asi to nejlepší, co se na oblasti urodilo. V samotné Plzni však tyto kapely narazí na velmi omezený názor, že Porta je přece trampská záležitost a tak převážně folkové kapely, které již drahná léta hýbou svou rozmanitostí a masovostí všemi festivaly a přehlídkami se dozví, že vlastně nemají ve finále co pohledávat. Porty a další ocenění tak získávají kapely, jejichž výkony mnohdy nedosahují úrovně mnohých postoupivších skupin, ale hrají tu nejméně "závadnou" muziku, která se dá označit jako trempárna.

Domnívám se, že nejen problémy v organizaci a nejspíše nepříliš dobré pracovní vztahy ve štábu Porty povedou k úpadku festivalu. Pokud se totiž Porta přestane vyvíjet spolu s muzikou a stane se jen staromileckým setkáním ortodoxních trampů a stárnoucích muzikantů, je odsouzena k umírání. A je jen a jen na organizátorech, zda tyto smutné konce dopustí. Loňskou Trampskou (!) portu vyhrála v Ústí folkrocková kapela. Juppova Zahrada se vydala cestou otevřenosti všech příbuzných žánrů, můžete zde slyšet od Nedvědů přes Druhou trávu až třeba po Mišíka nebo Lojzo. A to je dobře.

Pestrost a kvalita. A diváci to jak vidno pochopili.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."