gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

21.07.2004 Není všechno jen Zahrada (Tomáš Pohl)    PDF Tisk Email
Názory

Léto je ve znamení festivalů. Přiznám se, že dávám spíše přednost malým klubovým setkáním před masami několika tisíc lidí. Některé muzice ani velká pódia a davy lidí nesluší. Ale nejde mi  o kritiku festivalů. Ostatně už se těším do Telče. A na Zahradě jsem letos nebyl a mohu tak jen číst postřehy, názory a reportáže popřípadě poslouchat ty, kteří tam byli.

Jsou ale akce daleko méně okázalé. V pátek od desáté hodiny  dopolední postavilo blízko sochy Svatého Václava v Praze svůj stan občanské sdružení Berkat. Berkat znamená v čečenském nebo ingušském jazyce "štěstí" nebo "milosrdenství".

Petra Procházková s Jaromírem Štětinou

Zdroj: www.terezango.cz

Toto občanské sdružení spoluzakládala v roce 2001 novinářka a spisovatelka Petra Procházková, protože chtěla pokračovat v práci stejnojmenného sdružení na podporu dětského stacionáře v Grozném.

Články a knihy Petry Procházkové čtu řadu let, v podstatě od té doby, kdy začínala jako novinářka v obnovených Lidových novinách. Z několika knih připomínám její Aluminiovou královnu z roku 2003 obsahující její rozhovory s čečenskými ženami.

Kdybych chtěl zvolit ženu, která umí prosadit práva žen (a nejen práva žen), dal byl  svůj hlas Petře Procházkové. V pátek jsem měl poprvé možnost s ní prohodit pár slov. Milá, půvabná a  na první pohled energická žena, která jde za svým cílem.

V době, kdy se hádáme o to, který politik má větší preference, zda náš oblíbený fotbalový klub bude či nebude mistrem a zda se povedl či nepovedl folkový festival, někde ve světě na mnoha místech umírají podvýživou malé děti, jejichž rodiče zabili, živoří lidé bez střechy nad hlavou a padají bomby.

Pro nás to všechno má pouze  podobu novinových zpráv a obrazových reportáží, vše je  málo či více "akční", ale jaksi mimo nás, mimo naše starosti a teplo našich sytých domovů.

Petra Procházková se spolu s přáteli snaží, abychom si tento svět uvědomili a podle svých sil mu pomohli, byť třeba  jen tím, že jej budeme vnímat víc než jednu z novinových zpráv.

A tak v pátek zněl na Václavském náměstí pod stanem s nápisem "Bazaret Berkatu" i malý neokázalý koncert. Neměl jsem bohužel čas být na něm až do konce.

Slyšel jsem proto jen Terezu Terčovou, která v důsledku absence "kytarové lajny" hrála na mikrofon, ale o to s větší chutí. Občas ji zpěvem doprovázela i Ivana Plíhalová, herečka Olomouckého divadla a manželka Karla Plíhala, oblečená v kirgizském kroji.

Mezitím maminka Petry Procházkové oblečená v moravském kroji (Petra se narodila v Českém Brodu) nabízela vlastnoručně upečený český štrůdl. Bylo mi řečeno, že v Berkatu musí každý něčím přispět.

Bohužel jsem už neslyšel další účinkující z Olomouce, především duo Matěje Plíhala s a Vlaďkou Krčkovou nebo  duo Babao.

To ale vůbec nevadí. Ty páteční dvě hodiny strávené uprostřed ruchu Václavského náměstí mi jen opět připomněly, jak malicherné a malé jsou vlastně naše problémy a starosti. Starosti v podstatě spokojených a sytých lidí.

Bližší informace o sdružení Berkat najdete na www. berkat.cz.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.
Terka Terčová  - Re: Není všechno jen Zahrada   |194.228.141.xxx |23.07.2004 00:37:00
Díky za clánek. Tahle akce byla jedinecná - stejne jako lidi, kterí se na ní hlavní merou podíleli. Jsem ráda, že jsem také mela možnost svojí troškou prispet do takového mlýna, kterých je dnes bohužel dost málo(

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Leden 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 155. ŽIVĚ...

Kdo: ŠANSONIKA Orlová
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.02. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 158. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00