gototop
01.01.2001 NEVYPÁLÍŠ ? (Belmondo)    Tisk
Názory

Znáte počítačové přikázání?

Zatímco okruh lidiček s výpočetní technikou pracujících je stále určitým způsobem omezený, tak konzumentů hudby z běžných nosičů (nikoliv šerpů), jimiž se staly "CD", je velmi široký. O výhodách oproti deskám vinylovým nebo magnetofonovým kazetám se netřeba zmiňovat.

Je tu však jeden háček. Spíš hák. Snad každý už někdy v životě si nějakou tu kopii nechal udělat. Pro svou potřebu je to legální, leč náš oblíbený interpret tak přichází o odměnu za svoji práci. Nejen on - také vydavatel desky a obchodník. A tak mnohdy i sami muzikanti tuto situaci glosují (naposled Samson, když oznámil, že příští desku vydá jako jediný kus CD a lidi už se domluví sami, jak si ji postupně vypálí).

Ze všech stran se zdvíhají varovné prsty - "vypalování" by se dít nemělo. Je to fakt. Problém má ale ještě druhý rozměr. Nakouknu-li na ceny dnešních novinek, zjistím šplhající úroveň nad čtyři stokoruny za kus. Pro běžného človíčka, poslouchajícího s oblibou muziku tahle cena není právě moc rozumná. A je celkem jedno, že vyjadřuje nějaké více či méně oprávněné náklady. Muzikanti se s tím, v mnoha případech, snaží poprat, jak se dá - třeba prodávají desky sami bez obchodních přirážek nebo je tu zajímavý nápad lidiček kolem plzeňské Porty - vydávat samplery za cenu čtvrtinou. Lze to jen v případě, že interpret se vzdá honoráře - ti méně známí rádi na tuto podmínku přistoupí, protože jinak by se ztěží jejich nahrávka mohla objevit vedle jmen jako Kapitán Kid, Vojta Tomáško, Míša Leicht nebo Poutníci. A ti zkušení a ostřílení - pokud uvažují trošku slušně, přistoupí na to taky. Pochopí, že občas je nějakou formou dobré méně slavným pomoci a že pro jednou je to nezruinuje. Nemají-li ovšem už místo mozku pokladničku - i takové v té naší muzice najdete.

Nedivím se vypalování, neodsuzuji je, není-li to skutečně na kšeft. Myšleno cenově někdy méně může znamenat více. A logickou úvahu o světových cenách při českých mzdách považuji za jednu z největších demagogií - ať už se jedná o desky, benzín nebo jízdné ve vlaku.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."