gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

Velké recenze Malé recenze Dobře uleželé recenze Povídačky Vyšlo jinde Hrubky Hrubky
26.08.2003 Budtež vítáni mezi poudackami! (Tomáš Hrubý)    PDF Tisk Email
Povídačky

Bývali kdysi takoví  časové a naše žánry byly  tak mladé, že se  všichni muzikanti  cítili být  ve školním  věku. Přijeli první červencový týden na Portu, pobrali vysvědčení a odjeli na prázdniny. Do září o nich nikdo neslyšel. Mluvím o časech zhruba před dvaceti lety: kdo  by tehdy tušil, že se situace otočí o sto osmdesát  stupňů? Muzikanti budou podle své nátury a hudebního "patra,  ve  kterém bydlí",  abych řekl s klasikem, stíhat  dva až čtyři festivaly za letní víkend, protože když si  nezahrají teď,  tak to v lednu určitě nedoženou. Hudební fanoušci se zdraví:"Tak co jsi slyšel v sobotu?"  a "Kam  jedeš za  týden?" A  hudební publicista aby svištěl jako  hadr na holi, protože když nestihne aspoň dvakrát tolik festivalů než průměrný  hudební fanoušek, tak mu hrozí, že po čase dojde k traumatizujícímu poznání, že do toho už nemá co mluvit. Já jsem letos lehce zvolnil a řádka mnou navštívených letních festivalů není příliš dlouhá, ale potěšila mě.

Když se vydám proti času: Folková noc na Frýdštejně. Snažím se držet  zvyk, že festival, z kterého mi  přijde toho roku první pozvání, rozhodně neopominu. Ještě  musím podotknout, že o co méně festivalů stíhám navštívit, tím víc pozorně poslouchám v hledišti a méně provozuji zákulisní konverzaci. Nic platno: na Frýdštejně jsem za  pódium přišel jen rychle pozdravit  principála Folkové noci Dalibora a ostatní Cidlinské a během několika minut  už jsem  stál na  pódiu, otevíral láhve s bublinkami a následně s nimi poléval první album ciskotékové skupiny Amazonky. Ne že by to bylo poprvé, kdy jsem  křtil, aniž jsme  se domluvili dopředu.  Ale přece jen, tentokrát  si nejsem jist, jestli to nebylo překvápko jen pro mě, ale ještě  větší i pro Amazonky. Možná, že  si přály onačejšího kmotra, napadlo mě poté, co se mi po zbytek festivalu vyhýbaly nejen Amazonky  a jejich cédéčko, ale ani jsem se  nedozvěděl, jak se vlastně  jmenuje. (Nějak jsem si ten název nestačil zapamatovat,  zatímco jsem mu přál sladký život a vysokou prodejnost.) Takže využiji této příležitosti a vzkážu  do Jeníšovic:  Pokud jsem  Vás, holky,  nepotěšil, odpusťe, příště budete mít za  kmotra jistě nějakého Capa di tutto.

Folkový lok  na Hluboké je  krásný malý festiválek,  zavítal jsem tam  letos poprvé a  jenom na nedělní  program, protože v neděli  jsem byl  poblíž  Hluboké  na dovolené,  zatímco v sobotu jsem byl ještě na cestách. Folkový lok je ještě menší než jsem myslel  a koná se na nádvoří zámku,  ale pozor - ne zámku Hluboká, ale zámečku Ohrada, který je od města Hluboká nad Vltavou oddělen rybníkem. Hned vedle  zámečku  je miniaturní  ZOO,  kde  dopoledne  vystupovali písničkáři, ta vzácná zvířata.  Na Ohradě hnízdí čápi  a mají tam vycpaného medvěda,  ale odnesl jsem si  hlavně  spoustu hudebních zážitků. Mrakoplaš už jsem neslyšel  řadu let a  vynořil se přede  mnou  ve  velmi dobré kondici. Doporučuji:  pěkné písničky, dobře zahráté,   nemonotónní  blues.   Bokomara vystupovala   na   rozdíl   od   Zahrady   bez  "velmi  zlého" elektrického  kytaristy Žoro  Enčeva,  ale  tak či  tak jsem poslouchal velmi  potěšeně. Uvědomil jsem  si, že osobnosti, jako je  Luboš Javůrek tvoří to  "hudební patro", které drží český (a moravský) folk pohromadě asi nejvíc. Ale tam klidně zařadím  i   hostitelský  Folklok,  který byl taky velmi příjemný. A mezi tím vším konferenciér Pepa Štross (v sobotu byl i za písničkáře), kterého si cením mezi našimi folkovými mluvky  velmi vysoko:  bezprostřední, v  zásadě i připravený a širokopásmový: prostřídá veselou  historku,  báseň od Hraběte i interaktivní popěvek s obecenstvem.

Na  Banjo Jamboree  jsem se  vypravil zase  jenom na páteční večer.  Prostě  se  mi  najednou  udělal  čas  a  "nejstarší bluegrassový festival v Evropě" je pro mě přece jenom krásná milenka  z  mládí,  sice    poněkud  vrásčitá  a  někdy  i mrzoutská, ale kouzlo funguje. Poprvé jsem ji viděl na novém působišti  v   Čáslavi,  bydlí  tam  na  koupališti  velice příjemně. Pokud  máte  pocit, že neustálé dunění  banja a umečené   vokály nejsou nic pro Vás, násilím Vás přesvědčovat nebudu: k poslouchání téhle muziky se většinou dostanou Ti, co zkusí bluegrass aktivně hrát a on jim učaruje. Poprávu, podotýkám. Když  se ji naučíte poslouchat, přinese  Vám spoustu  radosti.  Mimochodem,  cítím, že  se v českém  bluegrassu možná  začíná cosi  dít, že  by se  mohla třeba i  zlepšit komunikace s  širším publikem. Ještě  o tom dáme nějakou povídačku.

No  a před  tím už  byla Zahrada.  O té si můžeme z různých aspektů povídat klidně  celý rok,  všechny dojmy  tu na Vás najednou opravdu nevysypu. Učiním  jenom prohlášení: umím si představit,  že na  Zahradu nepojedu,  možná k  tomu i dojde (třeba  konečně zajedu  do  Rudolstadtu,  o kterém  mi Karel Plíhal říká, že si ho  nemám nechávat ujít,  a který je  ve stejném termínu), ale  bylo by mi to v  každém případě líto. Zahrada -  královna všech festivalů.  Když člověk dostatečně rychle poletuje z  pódia na pódium a nasává  hudbu, dozví se během tří  dnů o tom,  co kdo za  rok udělal, víc, než může kdekoli  jinde. Pokud  se chcete dozvědět něco  o FCT hudbě a poslechnout si kvanta výborné  muziky,   nesmíte  vést nebezpečné  řeči o  "davovkách" a  "komerčních festivalech"; královna festivalů  nemůže bydlet na  fotbalovém hřišti, kde se všichni navzájem znají.

Tak  dobře, jeden  zážitek  ze  Zahrady: potěšila  mě velice účast Spirituál kvintetu. (Vzkaz pro Honzu H.: jasně, nebylo to tak nadupané,  jako v roce 1985: taky  si spočítej, kolik má ta parta letos věkový průměr...) Kapela, která si snažila udržet  věčnou  mladost  tím,  že    si  ani  nedojde  pro vysvědčení,  odjede  na  prázdniny  a  do  září  o  ní nikdo neslyší, se rozhodla,  že není špatné si v  létě zahrát. Ale těžko   říci,  kam to všechno míří. Na jednom  malém bluegrassovém  festiválku jsem  slyšel povzdech  nad tím, že pro  příští  rok  bude  asi  třeba  změnit  termín konání. V původním (zhruba půlka prázdnin)  si prý bluegrassové kapely zvykly dávat celokapelové prázdniny a nebylo by možné sehnat dostatečně lákavou sestavu. Tak kam ty trendy míří?


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
17181920212223
2425262728 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 158. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00