gototop
01.03.2010 Otevírá se Malostranská beseda (Tomáš Hrubý)    Tisk
Povídačky

Dne 1. března 2010 bude přesně po čtyřech letech od svého uzavření otevřena po rekonstrukci Malostranská beseda.

Malostranská beseda je (nejen) hudební klub s bohatou historií nedávnou i tou sahající ke sklonku středověku. Dům na rohu Malostranského náměstí a Letenské ulice, který je dnes slavnostně otevírán, má historii doloženou do roku 1478, kdy si zde malostranská obec postavila „novou“ radnici. Jako radnice sloužila budova více než tři sta let, dokud nebyl císařským rozhodnutím v roce 1784 úřad Malé Strany zrušen a jeho pravomoci předány na Staré Město pražské. Následovalo necelých 90 let, kdy se v opuštěné radnici střídalo leccos – fiskální úřad, berní archív, vězení, v zadním traktu byl i pivovar.

V roce 1868 se občané Malé Strany „po zralém uvážení usnesli na tom, aby zřízen byl spolek zábavní pod jménem Malostranská beseda měšťanská“ a vzniklý spolek si pronajal místnosti bývalé radnice. Kultura – dlouhá léta reprezentovaná ponejvíc divadelními představeními -odtud už nikdy nezmizela, ani když komunisti v roce 1952 Spolek Malostranská beseda zrušili.

V únoru 1971 vstoupil na scénu Malostranské besedy Folk a country klub a pro následujících 13 let se silně prolnuly dějiny Malostranské besedy a českého folk-country-trampského hudebního hnutí, které právě opouštělo dětské střevíčky a vstupovalo do bouřlivé puberty. V Malostranské besedě, která svou atmosférou a soustředěnou diváckou komunitou tento kvas podporovala, si zahrály jednak stovky dnes už bezejmenných, ale tehdy důležitých kapel, ale prezentovaly se tu i kapely a písničkáři pro další vývoj žánru zásadní, ze kterých zde mohu uvést opravdu jen několik málo jmen v abecedním pořadí: AG Flek, Banjo Band Ivana Mládka, Blátotlačky, Bluesberry, Pavel Bobek, Bratři Ebenové, Brontosauři, Cop, Folk team, Heuréka, Ivan Hlas, Hoboes, Jablkoň, Ivo Jahelka, Kapitán Kid, Lokálka, Máci, Marsyas, Minnesengři, Nerez, Pacifik, Paleček – Janík, Schovanky, Spirituál kvintet, všichni písničkáři Šafránu, Taxmeni.

V roce 1984 byla Malostranská beseda na nějaký čas uzavřena kvůli rekonstrukci elektrorozvodů, Folk a country klub (nuceně přejmenovaný na Klub mladé tvorby) byl odtud vypovězen a pokračoval v činnosti v Klubu Na Petynce. Folk a přilehlé žánry ale v určité malé či větší míře zůstaly zachovány v Malostranské Besedě po celou její další historii (snad kromě kratičkého období kolem roku 1989), která byla nejprve převážně jazzová, poté převážně bigbítová. Dosti úrodná doba byly první roky 21. století, kdy se dalo do Malostranské besedy chodit pravidelně na Žalmana a spol., Vladimíra Mišíka, Jablkoň, Jana Buriana a jeho kulturní ozdravovnu, Bílou nemoc, Devítku, skupinu KOA, Reliéf, Ivana Hlase, Pacifik, Bluesberry, občas se mihli Osamělí písničkáři a řada dalších.

Celý rok 2005 se čekalo, kdy bude provoz Malostranské besedy ukončen a začne ohlašovaná velká rekonstrukce celého objektu (nakonec se zahájení posouvalo a hrálo se zde ještě v únoru 2006). Tato akce byla sledována se značným znepokojením: jednak tu byla historická zkušenost s rekonstrukcí z roku 1984, jednak zkušenost s patnáct let existujícím obrovským komerčním tlakem na atraktivní staropražské lokality. Vývoj kauzy „co s rekonstruovanou Malostranskou besedou“ jsem dokumentoval dvěma články (Bonitní nájemce versus folk v Malostranské besedě a Pronajměte si Malostranskou besedu ). Dnes již lze snad s ulehčením prohlásit, že jednak řízení k určení nového nájemce Malostranské besedy (jedná se o pronájem celé budovy) proběhlo řádně a s vyloučením možnosti provozovat v „kulturní“ části MB cokoli mimo kulturu, jednak lze z hlediska příznivců předrekonstrukčního provozu taky mluvit o velkém štěstí. V jakési první vlně soutěže vyhrál totiž divadelník Jaroslav Dušek, jehož plány byly více divadelní a méně hudební, nicméně poté se z ne zcela zřetelných důvodů odmítl Malostranské besedy ujmout.

Nájemcem Malostranské besedy na 20 let se stala společnost Malostranská beseda, a.s.,. jejímž předsedou představenstva je Ing. Pavel Smeták. Hudbu v Malostranské besedě budou mít na starosti šéf produkce David Dvořák, šéfdramaturg Martin Kráľovský (oba doposud pracovali v klubu Blues sklep) a vedoucí technicko-uměleckého provozu Mikuláš Radosta, syn Roberta Radosty (1965-1991 pracovník Malostranské besedy v různých funkcích od brigádníka po zaměstnance Kulturního domu Praha 1, 1991-2006 nájemce a šéf Malostranské besedy). Více si lze přečíst v souběžně vycházejícím rozhovoru s Robertem Radostou.

Možná jste někteří již navštívili rekonstruovanou Malostranskou besedu na proběhlém dni otevřených dveří nebo 25. 2. na neformálním zahajujícím Mejdanu, kde zahráli Ivan Hlas, Oskar Petr, Prohrála v kartách, Cirkus Ponorka a další. Na programu dnešního slavnostního otevření Malostranské besedy je Akt v podání Divadla Járy Cimrmana – jejich nejstarší hra, která měla veřejnou premiéru 4. října 1967 právě v Malostranské besedě. V úterý 2. března hraje Bílá nemoc, ve středu 3. března Devítka, ve čtvrtek 4. dubna je na programu Burianova kulturní ozdravovna.

Kromě hudebního a divadelního klubu je v budově Malostranské besedy přístupná videokavárna Trick bar, galerie, kavárna, restaurace a pivnice.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."