gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

Velké recenze Malé recenze Dobře uleželé recenze Povídačky Vyšlo jinde Hrubky Hrubky
16.01.2007 Vlasta Redl: "Se zakládáním kapel si dám pauzu" (Tomáš Hrubý)    PDF Tisk Email
Povídačky

Nemám rád internetové rozhovory. Nejsou to přece rozhovory, s dotyčným zpovídaným nemluvím, jenom si tak vyměňujeme písmenka. Někdy ale není vyhnutí a internetový rozhovor je jediná možnost. S Vlastou Redlem jsme se dohodli na rozhovoru v době, kdy už vyrážel na své turné Koncerty na rozloučenou - na rozloučenou se Skupinou, která se jmenuje Každý den jinak - a chtěli jsme, abyste si některé informace mohli přečíst ještě před úplně posledním koncertem této šňůry v pražské Lucerně. Nakonec i vyťukání odpovědí na klávesnici bylo v té superhektické době nad Vlastovy síly a domluvený článek se před 22. prosincem, kdy se koncert v Lucerně konal, nestihl. Jenže poté nám oběma bylo líto otázek a odpovědí, které mapují nedávnou minulost i brzkou budoucnost, něco jsme předělali, něco doladili a tady to máte. Snad se vám to bude líbit, i když třeba nemáte rádi internetové rozhovory. Někdy ale není vyhnutí?

Četl jsem loni několik ohlasů na - zpravidla festivalová - vystoupení tvé kapely ve stylu "Vlasta Redl se tentokrát jen přišel předvést", "jeho písničky se rozplývaly v nekonečných sólech" a podobně. Co tomu říkáš? Mohlo to nějak souviset s náladou v kapele?

No, to nevím, my jsme nikdy nehráli nekonečná sóla, to se v téhle kapele dělo jen velmi vzácně a obvykle ne na veřejnosti, spíš na soukromých večírcích. Na festivalech se ale hraje velice těžko, není čas nic pořádně nazvučit, všechno jemné a barevné se kvůli tomu musí z repertoáru vyhodit, takže někdo ten pocit klidně mohl mít. Vždycky jsme hráli, jak nejlíp jsme uměli, ale na festivalech je z toho často dole slyšet jen něco, a i to "něco" zní většinou nesourodě, jaksi každý nástroj zvlášť, a my přitom hrajeme vždycky všichni společně hlavně TU PÍSEŇ? Ale když tam s tím pořád někdo kroutí, kdo tu píseň nezná -

foto: Ivan Bllemby Krejza ©

Vlasta Redl na prknech Lucerny

foto: Ivan Bllemby Krejza ©

anebo nechává kroutit svými předvolbami automatických ovladačů - tak z toho pak možná vylézají jen nějaká sóla nebo co a píseň nikde? Ne, tohle prostě nepadá na náš účet, ani na náladu v kapele.
Naše kapela, kdyby bylo po mém, na festivaly vůbec jezdit neměla, ale ustupoval jsem většinovému argumentu, že je třeba si taky něco vydělat. Dnes vím, že to byla jedna z těch chyb, kvůli kterým se kapela nakonec rozpadla. Vždycky nám to halabala ozvučené hraní jen uškodilo.
Chápu taky, že někdo, kdo to, co dělám, nesleduje soustavně, a jednou za více let vyrazí na festival (a třeba just i kvůli mému jménu na plakátu), může být frustrován tím, že jsem nezahrál Večer křupavých srdíček, Galánečku a Smutno je mi, které si doma pouští už patnáct let, a místo toho jsem tam hrál nějaké kravály, ale já prostě nemůžu hrát celý život dokola jen patnáct svých nejznámějších písní, zvlášť když jsem od té doby napsal spoustu jiných, často stejně dobrých a občas i mnohem lepších.

K rozchodu Skupiny, která se jmenuje Každý den jinak: na tvých webových stránkách stojí, že jste si "moc nerozuměli, hlavně v otázce dlouhodobé obchodní strategie"?  Co to přesně znamená? Nebo lze důvod vašeho rozchodu okomentovat v tuto chvíli ještě jinak?

Něco jsem už naznačil s těmi festivaly, dalším refrénem našich neshod byl třeba názor, že bychom si měli desky vydávat sami, a jiný zas třeba v tom, že bychom se měli víc objevovat v televizi. Já jsem zase spíš vždycky zastával názor, že na těch médiích a festivalech zas tolik nezáleží, že tím není moc co získat, ale dá se tím hodně ztratit, a že bychom měli mnohem víc zkoušet, ale v poslední době už jsme zkoušeli čím dál míň, až jsme nakonec nezkoušeli vůbec.

V Lucerně jste ale vedle písniček řekněme nedávných hráli např. i Dohrála hudba, což jsem od vás neslyšel naživo víc než 10 let. Kvůli Koncertům na rozloučenou jste museli speciálně zkoušet?

Samozřejmě.

Potěšilo mě, že jste svůj úplně poslední koncert odehráli v Lucerně. To byl jednomyslný nápad? V Lucerně se v poslední době koncerty nějak moc nedělají...

Moc ne, je to dost drahé a riskantní, ale kapela se nerozchází každý rok? aspoň ta naše ne, a tak jsme se shodli, že když konec, tak s fanfárama. :-)

V Lucerně jste hráli dva dny před Štědrým večerem, přitom vánočního na tom koncertě - pochopitelně - nebylo nic. Nebáli jste se konkurence předvánočního nákupního běsnění nebo naopak speciálních vánočních koncertů? Nebo se řídíte úvahou, že všechny velké koncerty se musí odehrát koncem roku?

V prosinci je to riziko statisticky asi nejmenší, on ten konec roku je k muzikantům opravdu jaksi "štědřejší", lidi už trochu zpomalují a do srdcí se jim vkrádá sváteční nálada?(Nebo jen mají v kapse víc peněz na dárky??) Nevím, skutečností ale je, že v prosinci bylo vždycky nejvíc hraní a největší návštěvy. Takže jsme se řídili hlavně strachem.

Jako host s Vámi hrál v Lucerně Michal Pavlíček. Ty jsi tam řekl: "Všichni se diví, proč zrovna on..." Pominu tvé tvrzení, že je to ve vašich očích nejváženější hudebník a že skládá klenuté moravské melodie, a podivím se taky. Proč on? Vy jste se už dříve hudebně potkali? A co říkal vašemu pozvání?

Byl tím mile potěšen. Myslím, že si toho pozvání opravdu považoval a podle toho k té práci pak i přistupoval. My se známe osobně až tak někdy od roku 94, kdy jsem se s ním poprvé potkal u něj v Holšinách v televizním pořadu Na Kloboučku, kam mě pak pozval několikrát znovu a potom i s celou kapelou. Byli jsme také všichni společně s osmi dalšími skupinami týden v USA, na prvním ročníku Česko­Slovenského rockfestu v Yorkvillu, a tam už to byla vyloženě "družba". :-)))
Ty Kloboučky se vždycky připravovaly víc dní, takže byl vždycky čas si i na nějaké to sezení večer u piva. My jsme si s Michalem měli vždycky co říct, i co si zahrát, a i když ho všichni berou hlavně jako rockera a mě jako folkaře, byli jsme si od chvíle, co se známe, muzikantsky i lidsky dost blízcí.
Párkrát jsem se u něj zastavil, jen tak, že jsem jel právě kolem? Myslím, že Michal chápe, co dělám i proč to dělám. Takže v té Lucerně a v Brně nebyl rozhodně náhodou.

A ostatní Koncerty na rozloučenou vypadaly jak? Měli jste na nich nějaké další hosty? Hráli jste přesně totéž?

Hráli jsme prakticky všude stejný koncert, jen jsme různě míchali pořadím, snažili jsme se najít optimální variantu. Mohli jsme asi hrát každou druhou píseň s nějakým hostem, ale nakonec jsme to zavrhli a pilovali tu Lucernu. Tu šňůru jsme se rozhodli udělat hlavně proto, abychom ten koncert zaznamenali, protože za celá ta léta se to nikdy tak docela úplně nepovedlo, a tomu jsme všechno podřídili. Možná, kdyby se tam na jevišti vystřídalo hejno celebrit, vypadalo by to víc hogo fogo, ale to jsme právě nechtěli. Chtěli jsme natočit koncert naší kapely.  

Z mého pohledu se ten koncert v Lucerně velmi povedl: byl to pro mě zase jednou velký zážitek. Ale jaký je tvůj - zdaleka už ne první - dojem?

Vždycky to může být lepší. Ale dopadlo to myslím dobře, rozloučili jsme se spolu i s našimi fandy a kamarády důstojně, bez nějakých trapností a zádrhelů, s fanfárami, jak jsme si to všichni z duše přáli. Chtěli jsme skončit tečkou a ne kaňkou a to se nám podařilo. Mě to stálo tři měsíce nonstop stresu, ale můj dojem z toho je ten, že to stálo za to. Máme koncert nasnímaný ze sedmi TV kamer a solidní zvuk ve 32 stopách.

A co s tím záznamem? Plánoval jsi vydat DVD, kde by kromě Koncertů na rozloučenou bylo i "zákulisí" natáčení CD Dopisy z květin. Už je jasné, že určitě vyjde?

Všichni to považujeme za hotovou věc, ale oficiálně jsme to ještě nepodepsali, tak odpovím tak, abych to nezakřikl: nevím.

Vrátím se ještě jednou k tvému webu: píšeš, že není "žádný racionální důvod k slzám", protože se rozchází kapela, která spolu udělala "hezký kus práce". To bezesporu platí, ale právě proto je to určitě "škoda" nebo "smutné"? Dostávali jste od fanoušků vzkazy spíše lítostivé, nebo rozhořčené? Nebo je to všechno "naveselo", jak v té Lucerně?

Mně v Lucerně zas až tak veselo nebylo, ale vzkazů jsme za ten poslední půlrok dostali docela hodně a všechny byly děkovné (včetně jednoho, který nám děkoval, že se ta příšerná kapela konečně rozpadá, a který sliboval, že na nás rychle zapomene).

foto: Ivan Bllemby Krejza ©

Zaplněná Lucerna

foto: Ivan Bllemby Krejza ©

Smutné by ale asi opravdu bylo, kdybychom spolu ten "hezký kus práce" nenašli odvahu udělat, kdyby ta kapela hrála celou tu dobu na jistotu, jen jako moje křoví, hlavně písně již obetleskané, to by asi škoda byla? Byli bychom chudší o čtyři dobré desky a chudší asi i o ty negativní ohlasy, bez kterých člověk nemá to správné nasrání, aby se zabejčil a řekl si pomstychtivě: no počkejte vy? Já vám ještě ukážu, co je to nekonečné sólo!!! :-)

Co vlastně děláš teď v lednu?¨

V lednu se chci flákat. Vloni jsem měl všehovšudy čtyři dny souvislého volna. Možná na týden uletím, někam do tepel? a možná ani ne, jestli se tu ještě oteplí? :-)

Předpokládám, že už máš v tuto chvíli aspoň částečně rozmyšleno, kam se budou dál ubírat Tvé hudební kroky. Sestavíš novou kapelu rychle? Chceš vůbec nějakou? A máš nějaké další hudební plány?

Se zakládáním kapel si teď dám nějaký čas pauzu? jednak z piety a jednak si chci konečně dodělat rozdělanou práci, kterou jsem kvůli kapele léta dával na třetí kolej.
Žádnou rychlokvašenou kapelu zakládat nemíním, pokud nějakou ještě kdy založím, tak asi bude muset být lepší než byla tahle, protože jinak by mi to u lidí neprošlo. To ale nebude vůbec snadné, protože jsme byli chvílemi už opravdu dost dobrá kapela? Určitě budeme pokračovat v příležitostném hraní se Samsonem a Janouškem a určitě si teď už budu moci zahrát občas i sám, ale musím se to nejdřív znovu naučit. Osm let jsem sám nehrál, abych kapele "nevystřeloval munici", čímž myslím návštěvnost. No? chvíli mi to bude trvat, ale těším se na to, vždycky mě to bavilo. Když člověk hraje sám, má prakticky neomezené pole působnosti? taky k tomu to všechno zvorat? ale jak jsem řekl, nejdřív se to budu muset znovu naučit. Snad to zvládnu, už jsem to přece kdysi skoro uměl. :-)

Umíš si představit, že bys někoho ze svých dosavadních pěti spoluhráčů vzal do své eventuální "nové kapely"? Umíš si představit, že bys někoho z nich pozval na nahrávání své sólové desky?

David jediný výpověď z kapely nedal, takže s ním samozřejmě do budoucna počítám. Jinak - my jsme se rozešli jako přátelé, takže nám v nějaké studiové spolupráci nic nebrání. Myslím ale, že kdybychom to neudělali, za rok už bychom po sobě možná něčím házeli. A tak jsme všichni rádi, že to takhle šťastně dopadlo a můžem spolu dál chodit na pivo. :-)

Kde Tě v nejbližší době najdeme?

8. února budu mít tu čest si zahrát jako host na křtu nové desky Pavla Dobeše Banány ve velkém sále Adalbertina v Hradci Králové. Bude nás tam víc, viz http://www.redl.cz/ , tam je o mně vše podstatné.
Čtenářům FOLKTimu bych rád popřál, aby tenhle rok byl rokem splněných přání a nesplněných obav, a kdyby ani to nešlo, tak aby aspoň nebyl rokem zklamaných nadějí.

 

 

Každý den jinak (1996 - 2006)

Michal Vašíček (elektrická a akustická kytara, zpěv), Petra Šany Šanclová (elektrická a akustická kytara, mandolína, zpěv), Karel Macálka (klávesy, akustická kytara, zpěv), Josef Šobáň (baskytara, zpěv), David Velčovský (bicí) (+ Vlasta Redl - zpěv, elektrická a akustická kytara, klávesy, mandolína). Seskupení, které vzniklo přejmenováním kapely AG Flek, spolu v podstatě hrálo již od roku 1994, kdy společně natočili album AG Flek & Hradišťan. Od té doby až svého do posledního koncertu (22. 12. 2006 v pražské Lucerně) hráli v téměř nezměněné sestavě: nikdo kapelu neopustil, pouze v roce 2003 přišla Šany. Plným názvem Skupina, která se jmenuje Každý den jinak: díky této slovní hříčce na závěr koncertu zpravidla sdělovali, pod jakým (pokaždé jiným) názvem právě hráli?


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Červenec 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 912
131415
202126
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

realbdsmporn.net
  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

156. koncert "živě..."

Kdo: Vojta Kiďák Tomáško
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.09. 2020 20:00

157. koncert "živě..."

Kdo: T.H.S. Brzdaři
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 14.10. 2020 20:00

158. koncert "živě..."

Kdo: Matěj Ptaszek & Honza Stehlík
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.11. 2020 20:00

159. koncert "živě..."

Kdo: Bluegrass Nova
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.12. 2020 20:00