gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

16.10.2015 Na teskných houslích a Podivný hospodský sejšn U zrzavé Mary Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Na teskných houslích a Podivný hospodský sejšn U zrzavé MaryPosunujeme se v čase do podzimu a roční období je velmi častým a oblíbeným námětem především v trampské poezii. Zdálo by se, že tisíckrát zpracované téma už svěžím objevným a novým pohledem ani nejde zobrazit. A přece se občas zadaří… Próza o velmi neobvyklém setkání dvou velmi zajímavých postav pracuje se skvělým nápadem. Proč by se nakonec ten rozhovor opravdu nemohl odehrát právě takto?
Oba příspěvky jsou z letošního Trapsavce.
 
18.09.2015 V Rokycanské nemocnici a Podivný hospodský sejšn U zrzavé Mary Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
V Rokycanské nemocnici a Podivný hospodský sejšn U zrzavé MaryAutorky a autoři v Trapsavci se každoročně v několika příspěvcích dotknou i muzikantského světa. V Trapsavci 2015 se díky básni V Rokycanské nemocnici můžete dozvědět, co společného může mít jeden pacient jedné nemocnice s trampskou kapelou. Povídka na druhou stranu je skutečně takovým „podivným sejšnem“. Pohybuje se v ní řada postav ze světa nejen hudebního. A že se v jedné próze můžou objevit hrdinové Rychlých šípů, světoznámí spisovatelé i nejslavnější disident by vás asi mohlo překvapit, jenže...
 
 
24.07.2015 Tak jako dřív a Hájit srub Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Tak jako dřív a Hájit srubHumor v próze, ale i v poezii se odráží v každém Trapsavci vždy v několika více či méně úspěšných příspěvcích. Stejně tak tomu bylo v letošním ročníku. Tentokrát sáhneme do kategorie old psavců, oba autoři se již ze zisku ceny radovali, byť tato dílka se na stupně vítězů nedostala. Přesto by byla škoda nechat je zapadnout.
 
17.07.2015 Galerie trapsavců – Marek Fenik Kysilka Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Galerie trapsavců – Marek Fenik KysilkaMarek Kysilka Fenik patří dnes neodmyslitelně k psavecké smečce. A přestože do Trapsavce přispíval v dobách dávno minulých, jeho největší, a dá se říci, pravidelné úspěchy přišly až v posledním desetiletí. Autor, který se vypsal k takřka naprosto dokonalé formě, což lze sledovat na řadě jeho sonetů. Dvakrát se mu podařilo získat cenu nejvyšší Zlatého Trapsavce (v roce 2008 a 2012) a k tomu řadu delších cen, kterého řadí do historicky nejúspěšnější první desítky autorů a autorek.
 
19.06.2015 Sonetový věnec „O tuláctví" a Barvínek Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Sonetový věnec „O tuláctvíPotřetí si představíme oceněné příspěvky letošního ročníku Trapsavce, tentokrát z kategorie nad 23 let. Naprosto výjimečnou básní je Sonetový věnec „O tuláctví". Není právě typickým jevem poezie tak velkého rozsahu napsaná navíc v přísně dané a sevřené formě sonetů. Kvalitou se pak může rovnat s tím nejlepším co trapsavecká poezie přináší. Barvínek je pak krásně pohodovým vodáckým vyprávěním. Nakonec proč by vše co se děje kolem nás, nemohlo probíhat právě takto nějak...
 
12.06.2015 Večerní dálka a Džihád Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Večerní dálka a DžihádZatímco před týdnem jsme zveřejnili nejúspěšnější dílka letošního ročníku napsaná ostřílenými autory, tentokrát se budeme věnovat nastupující generaci. V Trapsavci jí patří kategorie poezie a prózy do 23 let a cena Malý Trapsavec, určená nejúspěšnějšímu příspěvku autora nebo autorky do 18 let. A tak se často objeví nová talentovaná autorka nebo autor, jako v případě básničky Večerní dálka anebo prosadí mladý autor či autorka, která už o sobě vědět dal či dala, jako v případě autora 
 
05.06.2015 Střelec a Esemeska Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Střelec a EsemeskaZlatého Trapsavce si odvezl v letošním roce Jan Frána Hafran s prózou Esemeska. Tuto cenu získá vždy nejlépe hodnocená práce nezávisle na kategoriích. Z 235 zaslaných příspěvků porota ocenila třiadvacet, na slavnostním ohni pak všechny zazněly a přítomní autoři a autorky si ceny převzali. A nejen to, tradičně patřilo sobotní odpoledne malé hudební přehlídce Trapsavytí, křtům nových sbírek, seminářem autorů s porotou i trapsaveckému veletrhu trampské literatury...
 
29.05.2015 Napařovací… a Proč se neuskutečnil 40. výroční oheň Trapsavce Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Napařovací… a Proč se neuskutečnil 40. výroční oheň TrapsavceProč se neuskutečnil 40. výroční oheň Trapsavce není katastrofická reportáž, ale jedna z loňských povídek. Čas od času se v soutěži objeví dílko, které je přímo inspirováno Trapsavcem samotným a jehož ústřední postavy ve skryté či otevřené identitě se odkazují na osobnosti kolem Trapsavce se pohybující. Napařovací... je zase příkladem básně, která pojednává o tématu tisíckrát zpracovaném, ale přesto se snaží navodit obraz a atmosféru originálně. A protože tento víkend se odehraje slavnostní 
 
22.05.2015 Vandr a Na stromy Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Vandr a Na stromyPoslední týden zbývá do slavnostního ohně Trapsavce, na kterém dojde k vyhlášení vítězů letošního ročníku. A tak se ještě jednou vrátíme k Trapsavci 2014. V poezii básní Vandr, soutěžící v kategorii autorů nad 23 let. Jak název napovídá, jde o tématiku klasickou, nicméně pohledem přece jen ne zcela obvyklým... Povídka Na stromy patří k vítězným dílkům. Velmi výstižně se v ní odráží méně příjemné stránky života v současnosti a rozhodně čtenáře přiměje se i nemálo zamyslet. Třeba nad tím zda svět 
 
15.05.2015 Galerie trapsavců – Mirek Valina Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Galerie trapsavců – Mirek ValinaMirek Valina k Trapsavci neodmyslitelně patří. Prvního velkého úspěchu dosáhl v roce 1986, kdy se povídka Štěně dostala na stupně vítězů. Od té doby si odvezl ještě dalších dvanáct cen, dvakrát cenu nejvyšší Zlatého Trapsavce. V roce 1993 to bylo za Nenalézače pokladů a o deset let později za povídku Claim.
 
17.04.2015 Vigilie za Houlu a Šlak ma ide trafiť Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Vigilie za Houlu a Šlak ma ide trafiťNáhlý odchod trapsavce Houly v roce 1989 dodnes v kruhu autorek a autorů rezonuje. Občas se v Trapsavci objeví příspěvek, který na něho odkazuje nebo se ho přímo dotýká. V loňském ročníku se zaskvěla báseň Vigilie za Houlu, která právem zvítězila v poezii oldpsavců. A malé odlehčení zase přináší slovenská povídka Šlak ma ide trafiť, i když závěrem nadnesená zásadní otázka může mnohým dlouho vrtat hlavou.
 
03.04.2015 Vábení a Vánoční listopad Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Vábení a Vánoční listopadMezi dvěma dnešními příspěvky z loňského ročníku Trapsavce lze vystopovat jen málo souvislostí. Oba jsou od zkušených a několikrát v soutěži již velmi úspěšných autorů. A tak možná stojí za pozornost u básničky Vábení forma. U prózy zase nápad. Taky přemýšlíte, zda se ten příběh odehrál ve skutečnosti či nikoliv? Určitě na tom tolik nezáleží, záleží na tom, zda vás autor dokáže přesvědčit, že se odehrát skutečně mohl.
 
27.03.2015 Můj oheň a Jerryho oči Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Můj oheň a Jerryho očiPorotci se co nevidět sejdou na své slezině, aby sečetli body a připravili výsledkovou listinu. Pořadí bude jako obvykle až do květnového slavnostního ohně s vyhlášením výsledků samozřejmě tajné. A tak zatím musím čerpat z příspěvků ročníků uplynulých. Báseň Můj oheň vznikla v Moskvě, přesněji v únoru roku 2014, tedy v poněkud jiné Moskvě než se nám zdá v současnosti.
 
13.03.2015 První jarní a Komu není rady, tomu není pomoci Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
První jarní a Komu není rady, tomu není pomociDo 41. ročníku trampské literární soutěže Trapsavec přispělo rovných 100 autorů a autorek. Poslali celkem 235 příspěvků, z toho 141 básní a 94 prozaických dílek. V současnosti se jimi probírá porota letošního ročníku. Slavnostní oheň s vyhlášením výsledků proběhne v tradičním termínu na konci měsíce května. Do té doby se budeme stále věnovat příspěvkům z uplynulých ročníků.
 
27.02.2015 Písničkář a Strž Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Písničkář a StržNezapomeňte, že zítra je poslední den února a tedy poslední příležitost poslat do soutěže Trapsavec svoji poezii či prózu. Dnes zveřejněná báseň Písničkář svým námětem vztahujícím se k světu hudebnímu má šanci oslovit většinu čtenářů tohoto serveru. Je nakonec i velmi zajímavými ohlédnutím. Máte-li v próze rádi napínavé a nejasné zápletky, pak se začtěte do Strže, která ukazuje, že zážitek z kriminální oblasti si můžete odvézt i z lesa. Oba příspěvky jsou z loňského ročníku Trapsavce.
 
20.02.2015 Čas tichých nocí a První kroky Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Čas tichých nocí a První krokyDnešní poezie je opět slovenská. V posledních letech se Trapsavce účastní řádka velmi dobrých a také úspěšných autorů ze Slovenska, o čemž vás jistě přesvědčí i báseň Čas tichých nocí. Přestože se na stupně vítězů nedostala, k zamyšlení určitě navede. Povídka První kroky zase dokazuje, že trampské téma se dá úspěšně rozvinout i v látce zdánlivě tak vzdálené jakou může být třeba Velká válka.
 
23.01.2015 Galerie trapsavců – Iva Tapi Synáková Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Galerie trapsavců – Iva Tapi  SynákováPředstavit krátce brněnskou Tapi je prakticky nemožné. Jen výčet jejích životních zaměstnání a dalších aktivit i mimo tramping by vydaly na hodně dlouhý samostatný článek.  K trapsavecké smečce se zařadila takřka současně s narozením Trapsavce a je jí věrná dodnes. A hned od počátku se jí dařilo získávat ocenění. Čtyřikrát (v roce 1974, 1979, 1987, 2006) si odvážela z ohně cenu nejvyšší Zlatého Trapsavce a mnohokrát zasedla v porotě. Pro dnešek jsem vybral její básničku patřící do škatulky „trampská poezie agitační“, ale přesto jistě uznáte i po letech, že vůbec není napsaná hloupě.
 
16.01.2015 Trampi či mafie? a Kamarád Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Trampi či mafie? a KamarádV roce 2010 se trapsavci potkali na slezině věnované tématu Trampové a mafie. Sešla se řádka příspěvků, z nichž dnes vybírám dva zajímavé. O jakémsi souznění trampských duší i v civilním životě jistě nikdo, kdo ví a zná, pochybovat nebude. Bude vám připadat povídka Kamarád přitažená za vlasy a na hraně reálnosti? Kdo ví, kde probíhá ona hranice. Sám bych mohl leccos doplnit, mým současným šéfem v zaměstnání je nakonec taky tramp…
 
09.01.2015 Boží mlýny melou někdy děsně rychle... a Voloďa Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Boží mlýny melou někdy děsně rychle... a VoloďaKromě tradičního každoročního ohně s vyhlášením výsledků schází se psavecká parta na Trapsaveckých slezinách. V posledních letech se ustálil jejich termín (začátek října) i místo konání (bývalá fara v Těnovicích na Plzeňsku). Každá slezina je tematicky nějakým způsobem zaměřená a tomu odpovídají i příspěvky, které autorky a autoři přivážejí s sebou a u podvečerního posezení je přednášejí. Dnes se vrátíme ke slezině z roku 2013, věnované žánru detektivnímu.
 
19.12.2014 Galerie trapsavců – Vlasta Aťka Hlavatá Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Povídky
Galerie trapsavců – Vlasta Aťka HlavatáJen dva autoři, tedy vlastně jen dvě autorky se mohou pochlubit čtyřnásobným absolutním vítězstvím v Trapsavci a ziskem čtyř Zlatých Trapsavců. Vlasta Aťka Hlavatá je mimo to se ziskem třiadvaceti cen od roku 1989, kdy bodovala poprvé v celkové tabulce na druhém místě.  Hned za Juanem, jehož životní cesta se s Aťčinou zkřížila také díky psavectví. A víte, kam vyrazili tihle dva nejúspěšnější autoři na svatební cestu? Samozřejmě na trapsavceký oheň. Několikrát už Aťka také přijala roli porotce soutěže. Úspěšná je jak v próze, tak i v poezii, ve které se jí daří přece jen více.
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 5 z 21

Kalendář

<< Červenec 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 5
 6 7 8 912
131415
202126
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

realbdsmporn.net
  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc