gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

20.12.2018 Milli Janatková uspěla na hudebně výtvarném turné v Indii (FOLKtime.cz)    PDF Tisk Email
PR
Milli Janatková, osobitá zpěvačka, multiinstrumentalistka, skladatelka, výtvarnice a lektorka hudebně i výtvarně účinkovala v indickém Západním Bengálsku. V listopadu vystoupila na festivalech Pot Maya v Pingle, Baul Fakiri Mela v Tepantaru a dvakrát v Kalkatě. První kalkatské vystoupení proběhlo pod mangovníky v klubu Akhra Baitanik. Turné završil koncert v krásném kulturním centru Rabindra Tirtha Auditorium, zasvěceném slavnému bengálskému umělci Rabíndranáth Thákur.
“Jsem šťastný, že Milli přijala pozvání a měla možnost spolupracovat s hvězdami bengálské hudby a umění. Její koncerty i malby byly fantastické a místní obecenstvo oslovily,” říká Amitava Bhattacharya z organizace Banglanatak.com, která je podpořena UNESCO a zaměřuje se na sociálně kulturní projekty oživující kořeny bengálského umění. Právě kořeny obou kultur byly inspirativním pojítkem. Umělci z Indie doplnili svými rytmy české lidové písně a nejstarší hudební památky, které Milli zaranžovala ve vícehlasech pro loop station a perkuse. Plynule tak navázala na svůj originální projekt Mým kořenům.
Vystoupení proběhlo pod mangovníky v klubu Akhra Baitanik
Vystoupení proběhlo pod mangovníky v klubu Akhra Baitanik
foto: archiv Milli janatkové
„Indie mě nadchla. Bengálskou kulturu, nové přátele i fanoušky jsem si zamilovala a naše spolupráce byla přirozená a příjemná. Indové mě mile překvapili svým zodpovědným přístupem plným respektu. Spolupracovala jsem s muslimskými umělci Patachitra v Pingle, kde jsme za zpěvu tvořili svitkovou malbu z přírodních barev. Hudební tvorba s muzikanty Bengálska mne velmi inspirovala. Jsem vděčná, že cesta proběhla v intenzivní tvůrčí atmosféře, přátelském duchu, zdraví a vzájemné úctě. Naučila jsem se několik slov v bengálštině, a barvy i rytmy této kultury mi ještě teď dodávají energii,“
říká Janatková.
Autorka zpracovává materiál z cesty i osobní deník. Plánuje vytvořit videoklip, píseň a filmový dokument, který se bude dotýkat právě sociálně kulturních zážitků. S Milli cestoval i její manžel, Kuba Neubert, který se pohybuje na vozíku. „Je skvělé, že lidé v Indii s naprostou přesností vytvořili nájezdy tam, kde místa byla nepřístupná. Zrealizovali tak kvůli nám bezbariérové prostředí, aniž by s tím měli předchozí zkušenost. Všechno jsme zvládli skvěle, i když se přiznám, že kulturní rozdíly jsem pocítil.“
Chrám Birla Mandir, Kalkata
Chrám Birla Mandir, Kalkata
akvarel Milli Janatkové
Milli se na hudební scéně pohybuje od roku 2006, na výtvarné o tři roky déle. Její autorský debut Proměna (2013) získal čtyři nominace na ceny The Independent Music Awards. Od roku 2012 koncertuje sólo a se svou kapelou s jazzovými muzikanty. Je součástí projektu Řekni mi s Ridinou Ahmedovou a Antonií Nyass. Spolupracuje s Orlojem snivců a Zapomenutým orchestrem Země snivců, které založili bratři Kořánovi.
Projekt a album Milli Janatkové Mým kořenům (2015 – 2018) získaly nominaci na prestižní ocenění Classic Prague Awards a americké ocenění The Independent Music Awards – Vox Populi. Projekt se věnuje tématu sebepoznání skrze pochopení příběhů z osobní a kulturní historie. Byl podpořen veřejností na HitHitu, městem Mělník a Státním fondem kultury. Výjezd do USA podpořil Institut umění – Divadelní ústav. Pobyt v Indii byl financován organizací Banglanatak.com. Za své působení v kultuře byla Janatková před odletem do Asie oceněna Cenou města Mělníka. Nyní vedle tvorby inspirované Indií pokračuje v práci na vokálních skladbách založených na českých hudebních památkách. V lednu a v únoru Milli vystoupí v Galerii Středočeského kraje (GASK) v propojení s tancem a výstavou Dotek osudu Ladislava Šalouna.

Sdílet na...
Kam dál?

» Koncert 30 let Indies nabídne oslavu nezávislé hudby (Indies Records)

» Ptáci i ryby jsou svědky lidských příběhů na nové nahrávce BraAgas (Indies Scope)

» Eggnoise mají pauzu a tak část z nich migruje. The Odd Gifts představují singl z nové desky. (Indies Scope)

» Otázky Lucie Redlové (Indies Scope)

» Výroční koncert 25 let Indies (Přemysl Štěpánek)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1 2 3 4 5 6
 7 8 910111213
14151617181920
212223
30    

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

157. koncert "živě..."

Kdo: T.H.S. Brzdaři
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 07.10. 2020 20:00

158. koncert "živě..."

Kdo: Matěj Ptaszek & Honza Stehlík
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.11. 2020 20:00

159. koncert "živě..."

Kdo: Bluegrass Nova
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.12. 2020 20:00