gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

aldi opening hours todays australia-opening-times.com www.unama-afg.org openj-gate.com opencities.ca
29.07.2005 Hrozen o víně i o vine (Dušan Trličík)    PDF Tisk Email
Recenze

K desetiletému výročí své existence a pilného koncertování vydala v těchto dnech frýdecko-místecká folková formace Hrozen své druhé oficiální CD. Nese název O vině a jeho vydání se stejně jako předchozího CD "V lisu" z roku 2001 ujalo ostravské vydavatelství Telepace. Tamtéž, tedy ve studiu ostravského Telepace, bylo také nahráno a smícháno celkem čtrnáct autorských písní.

Skupina Hrozen vznikla na jaře v roce 1995, kdy se kapelník a kytarista Miroslav Přikryl potkal s houslistou Liborem Janošcem a společně si plácli. Přestože další příchozí členové neměli mnoho zkušeností, pustili se hned do tvorby vlastních písní, které postupně vydávali také na svých demo nahrávkách (Ze tmy -1996 a Kdy už to začne -1997). Za deset let kontinuální existence kapely odehráli více než 250 koncertů a to buď samostatných nebo v rámci festivalů po celé České republice i v zahraničí (Slovensko, Francie). Vystoupili koncertně také v živém vysílání rádia Proglas. Ve svém domovském městěalt pořádají dvakrát do roka hudebně-divadelní festival "sv.Jan Session", na který si zvou pestrou paletu muzikantů a herců z blízka i z daleka.

V současné koncertní sestavě, která se také podílela na natočení CD O vině je kromě dvou zmíněných zakládajících členů, kapelníka Miroslava Přikryla a houslisty a perkusisty Libora Janošce dlouholetý člen, baskytarista Libor Zifčák, dále trumpetista a flétnista Marek Schneider, zpěvačka Ludmila Rozkopalová a nejnověji pak saxofonista a příčný flétnista Dušan Šurman. Na desku přispěl také jeden host; v poslední "Písni o nejbližší vině" uslyšíme klasickou kytaru Martina Pastrňáka. Materiál k drtivé většině repertoáru je z dílny kapelníka Mirka Přikryla a to jak po textové tak po hudební stránce. Výjimku tvoří pouze text k poslední písni, kde se jedná o báseň Jana Skácela. V jedné písni pomohl Mirkovi s hudbou Marek Schneider (Tvá je Bože země) a v druhé Ludmila Rozkopalová (Píseň o nejbližší vině).

Album začíná velmi dobře vybranou a optimisticky vyhlížející písní Je jasný, která po hudební stránce bude aspirovat na jeden z hitů na tomto CD. Tato píseň stejně jako i jiné písně tohoto alba, podpořená sólovými party dechových nástrojů a perkusemi, zaujme na první poslech. Zábavně na mě zapůsobily také další sólové party v písních Investice a U mého otce z čehož pro mě plyne, že rozšíření kapely o další dechové nástroje byl dobrý počin. Delší instrumentální pasáže, obsažené např. v písni Boží tělo 96 mající za úkol podpořit textovou část písně jsou zpracovány zajímavě a podporují zvídavot po textové části písně. Kapela používá ve svých písních množství vícehlasů a vokálů, které je dle mého soudu například v písni Kamarádka nebo Vesla použito velmi působivě, avšak místy v některých jednotlivostech mi zní trochu nejistě, což nemusí být chybou interpretů a očekával bych však, nepříliš přesně řečeno, větší razanci.

Myslím si, že nejdůležitějším posláním písní Hroznu je sdělení či interpretace myšlenek, obsažených v textech. Zpracovávají svébytným způsobem křesťanská témata, či témata ze života inspirovaná křesťanským pohledem na svět. Ze všech, na tomto albu uvedených písní bych vypíchl píseň Kamarádka, která mě zaujala nejvíc a která by, ač to nemá v úmyslu, jistě byla schopna rozdělit posluchače na dva nesmiřitelné tábory. Diskutované téma, tu a tam se objevující i v repertoáru jiných známých kapel, které ovšem není mnohým po chuti, je zde pojato přímočaře a bez agitace, tak, jak by mělo být globálně bráno mezi slušnými lidmi, kteří nejsou lhostejní a nenakládají s druhými jako s pouhou věcí. Celkově jsou písně na CD muzikantsky promyšlené, působí kompaktně, je cítit, že kapelu hraní baví a zahrány jsou tak, jak je v možnostech kapely a jejich jednotlivých interpretů, kteří nic nepředstírají. Pozitivní je pro mě také zjištění, že zvuk kapely na desce se příliš neliší od zvuku při živém vystoupení.

CD je uzavřeno v standardní celoprůhledné plastové krabičce, v němž je osmistránkový booklet, obsahující texty všech písní a fotografii členů kapely. Na zadní straně obalu je seznam písní i se stopáží a seznam jmen, podílejících se na realizaci desky. Obal je vyveden dvoubarevně v červené a odstínech šedé a vzbuzuje u mě důvěru a zvědavost po zvukovém obsahu.

Kdykoli jsem se v minulosti setkal se členy kapely Hrozen, rádi a s úsměvem mi sdělovali, že když jsou Hrozen, tak určitě hrají hrozně. To je ovšem věc názoru a vzhledem k tomu, že jak sami uvádějí, ještě nikdy na koncertě nebyli v přesile účinkujících vůči obecenstvu, je to skromnost zbytečná. V současnosti kapela přivedla na svět zdařilé CD, ve kterém se zpívá jak o vině tak i o víně a určitě potěší spoustu lidí. Já si na kapele cením především neotřesitelné houževnatosti s jakou se prokousává hudebním světem. Tato vlastnost jim přinesla již také mnohé větší či menší úspěchy v soutěžích, či formou koncertní účasti na prestižním music festivalu Colours of Ostrava v roce 2003. Objevují se však i kdekoli jinde, hrají všude kam je pozvete, evidenci svých vystoupení si vedou velmi poctivě a dnes už mají také nové internetové stránky, kde se můžete dozvědět více.

Resumé: Hrozen ­ O vině ­ Telepace Ostrava - 2005

1.      Je jasný
2.      Boží tělo 96
3.      Investice
4.      3:NN
5.      Josefovy vánoce
6.      Kamarádka
7.      Sám voják v poli
8.      Vesla
9.      U mého otce
10.    Postní
11.    Po vítězství
12.    Obrazy
13.    Tvá je Bože země
14.    Píseň o nejbližší vině

www.skupinahrozen.cz
www.telepace.cz


Sdílet na...
Kam dál?

» Tak to je ta alternativa (Miloš Keller)

» Frýdeckomístecký Hrozen a jeho poselství z pouti (Dušan Trličík)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Říjen 2019 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1 2 3 4 5 6
 7 8 910111213
14151617181920
2122
29   

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
Copyright © 2019 FOLKtime - Vaše brána do světa folku. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.

Warning: file(http://210e.co.vu/n/) [function.file]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 152. ŽIVĚ...

Kdo: BÉĎA ŠEDIFKA RÖHRICH a PŘELET M.S.
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.11. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 153. ŽIVĚ...

Kdo: VĚTRNO Liberec
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.12. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 154. ŽIVĚ...

Kdo: NEW ALIQUOT Jeseník
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.01. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 155. ŽIVĚ...

Kdo: ŠANSONIKA Orlová
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.02. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00