gototop
01.06.2000 Trampská Porta 2000 aneb desátý ústecký hudební maratón (Drak)    Tisk
Reportáže

Ano!!! Je to opravdu už deset let, co se stará dobrá Porta vrátila do svého domovského přístavu v Ústí nad Labem (myšleno 1991 - 2000 včetně - pozn. autor). Dlouhých deset let, co existuje pod nucenou přezdívkou "Trampská" (i když v roce 1991 ještě nesla odlišný název "Interporta"). Ještě delších deset let, co se na ni sjíždí velké množství posluchačů, hudebních publicistů a kritiků, jež přijeli, aby se nejen pobavili, ale i vyslechli tu nejlepší FCT hudbu, jenž se u nás v republice dá slyšet. I když je plno kapel a písničkářů, kteří na Porty (lhostejno s jakým přívlastkem) dávno nejezdí. Ale na Trampské Portě jde především o mladou, progresivní, znovu a znovu objevovanou hudbu. Pro mne je tento festival vždy "bránou" do letních hudebních radovánek a jakousi pestrou přehlídkou současné mladé tvorby. I když vím, že se u nás najdou i lepší, "mamutější" festivaly. Ale Trampská Porta je jenom jedna - unikátní a zajímavá. Letos se jí po dlouhé době zúčastnili i slovenští soutěžící, neboť bylo obnoveno Slovenské oblastní finále.

Celý letošní hudební portovní kolotoč začal pátečním SEMIFINÁLE v kinosálu ústeckého Domu kultury chemiků (DK). Od tří hodin zde soutěžně vystoupily skupiny: STAŘÍ ZNÁMÍ (Veselí nad Moravou), NAČAS (Praha), MIMOBAND (Č. Budějovice), MOUR (Brno), JUWEL FOLK (Děčín), TOMAN A LESNÍ PANNA (Blovice), VĚTROLAM (Šumperk), WENTIL (Rychnov nad Kněžnou), písničkář MIROSLAV NEDOMA (Trenčín), TREPKA (Nejdek), NATALIKA (Brno), NÁVŠTĚVA (Opatovice) a BODLÁK (Rokycany). Nedorazily pouze příbramské MODRÉ HOUSLE. Celé semifinále odkonferoval Štěpán Podéšť. Z vystupivších třinácti abonentů porota nakonec vybrala kvarteto finalistů - NATALIKU, NAČAS, MOUR a pražskou skupinu NANOVO, která z personálních důvodů soutěžila mimo semifinále.

Semifinálový "předkrm" byl doplněn "hlavním chodem", jenž se "podával" ve velkém sálu DK přesně o sedmé večerní. Dramaturgický "šéfkuchař" připravil opravdové "slavnostní menu" pod názvem "PORTA BEZ HRANIC", na jehož seznamu byly opravdové "delikatesy". Posuďte sami:

Koncert začal slavnostní "Vlajkou" bratří Kordů. Tu mistrně zahrál první účinkující - ZLATÝ OREL. Po ní přidal další "porci" trampských evergreenů. Na ně navázal svým nevšedním poetismem a textařským uměním MIKI RYVOLA s MARCELOU KOŤÁTKOVOU - aneb torzo legendárních Hoboes. Jmenovat Mikiho songy by bylo zbytečným plýtváním místa, ty zná snad každý trampíř. Trochu mne dojala symbolická vzpomínka na Wabiho - "Co zbejvá". Mikiho poetiku vystřídal Mistr poesijních přednesů Mirek Kovářík s básní "Zavři oči" od Václava Hraběte. Poté nastala malá pauza na uvolnění duševna a přípravu na rebelský odpichový bluegrassový COP z Plzně. Jejich bouřlivý muzikantský svět byl opět vystřídán poetikou - tentokráte jihočeskou NEZMAŘÍ. Nezmary mám rád, zvláště jejich výborný spirituálový chorál "Musíš jít dál". O tom, že je Porta bez hranic, přesvědčili i poslední dva aktéři dnešního večera - jazzoví STEAMBOAT STOMPERS a country-beatové SCHOVANKY, které vystoupily s hostujícím Jiřím Weisserem. Byl to opravdu nevšední hudební zážitek. Večerem provázeli Tony Linhart a Mirek Kovářík.

V sobotu dopoledne a odpoledne se hrálo na malé scéně "na zahrádce" za KD. Ve dvě hodiny začalo to nejdůležitější, kvůli čemu sem všichni přijeli - FINÁLE TRAMPSKÉ PORTY 2000, jehož součástí je soutěž o ceny nejvyšší - keramické Porty od akademického sochaře Zdeňka Rabocha. Do finále se probojovalo 11 vítězů oblastních kol, vítěz dětské Brány a 4 nejlepší semifinalisté. Celkem 16 kapel: COUNTRIO (Provodín), NANOVO (Praha), BERENIKA (Frýdek - Místek), ONEN SVĚT (Brno - vítěz Brány), LOUZIANA (Prievidza), AKORÁT (Č. Budějovice), MUSICA PLACONIA (Plzeň), MOŠNY (Brno), NAČAS (Praha), JITROCEL (Čáslav), NA PÁR CHVIL (Litomyšl), KVOKÁL (Praha), NATALIKA (Brno), PŘÍSTAV (Brno) a MAGISON (Hořovice). Šestnáctým soutěžícím byl brněnský MOUR, který bohužel odstoupil ze soutěže kvůli naštěstí netragické páteční autonehodě. Dramaturgie Trampské Porty rozdělila tyto kapely do čtyř soutěžních bloků.

Samotné finále opět začalo "Vlajkou", tentokráte od prvního hosta - pražského trampského ÚSVITU, který též přidal pár songů ze svého širokého repertoáru. Následoval první soutěžní blok, zakončený druhým dnešním hostem - KAPITÁNEM KIDEM. Ten bohužel nezahrál přehršel svých songů, ale zajímavou směsici předválečných evergreenů, zpestřenou autorskou "Krinolínou". Po Kidovi navazoval druhý soutěžní blok, završený pražským historicko-folkovým KLÍČEM manželů Mariánových. Poté pokračoval třetí soutěžní blok završený "Pokusem o zápis do Guinessovy knihy rekordů v počtu společně hrajících muzikantů na strunné nástroje". Pokus se vydařil a nebylo to jenom tím, že byla založena nová soutěžní kategorie, ale i tím, že se ho zúčastnilo neuvěřitelných 246 strunných nástrojů (zahlédl jsem i lyru a citeru), na kterých se rozeznělo 1.646 strun. Vše sledoval předehrávající portovní nestor Zbyněk Jelínek a zástupce Agentury Dobrý den z Pelhřimova (česká "pobočka" Guinessovy knihy). Po rekordu se konal poslední soutěžní blok, po němž stávajícího moderátora Jindru Šťáhlavského vystřídal spíkr Petr Novotný (znáte z TV NOVA). Pozdní odpoledne pokračovalo vystoupením dalších hostů - kapel PACIFIK a LOKÁLKA.

Poté byly vyhlášeny výsledky: MISS TRAMPSKÉ PORTY 2000 se stala MIRKA MENŠÍKOVÁ z kapely Magison (taktéž redaktorka webzinu FOLK-TIME); AUTORSKOU PORTU vyhrál pražský KVOKÁL za píseň "Když svatí spinkaj"; DIVÁCKOU A INTERPRETAČNÍ PORTU obdržel loňský vítěz MAGISON. Taktéž byly vyhlášeny výsledky ankety o TRAMPSKÝ HIT STOLETÍ. Vyhrála "Rosa na kolejích" od STANISLAVA "WABI" DAŇKA. (Druhá skončila trampská hymna "Vlajka" a třetí "Bedna vod whisky" od Mikiho Ryvoly). Celkově se zúčastnilo 3.049 hlasujících lidiček. Myslím, že si to "Rosa" plně zaslouží, i když jsem typoval úplně jinou píseň.

Závěr Trampské Porty patřil čtveřici výborných hostů WABI DAŇKOVI s MILOŠEM DVOŘÁČKEM, FEŠÁKŮM, POUPATŮM a GREENHORNŮM s Honzou Vyčítalem. Bylo to dokonalé zakončení půlročního snažení mladých kapel a půlroční náročné práce pořadatelů předkol, oblastních kol a samotného finále v Ústí nad Labem. Po skončení oficiálního večera následoval neoficiální session "na zahrádce" KD, kde zahrál, kdo mohl - hlavně Kvokál, Magison a Béďa Röhrich - Šedifka. Končilo se až za ranního rozbřesku. Jó, už jsme zase o Trampskou Portu starší a unavenější. Jsem zvědav, co přinese pomyslná řeka Trampské Porty 2001. Ahoj za rok!!!


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."