gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

22.02.2011 Hudba není fotbal (Lucy)    PDF Tisk Email
Rozhovory
Kapelu Žalozpěv z Níhova jste zatím neměli příležitost slyšet moc často. Existuje teprve druhým rokem a celostátní proslulosti ještě nedosáhla. Což je, dle mého, trochu škoda, bylo by načase to napravit. Sama jsem začala napravovat návštěvou adventního koncertu, kde účinkovali se sborem LSDa a pelhřimovskou folkovou kapelou 4 zdi. To abych se ujistila, že silné texty zpívané silným hlasem kapelníka Jiřího Nohela zapůsobí naživo ještě víc než jen poslech demáčku. Čisté tóny příčné flétny se proplétají ve zvláštním souznění se zvukem houslí a unášejí do smutně krásné země předků přes brány zapomnění. Texty promlouvají z duše a do duše – o přírodě, lidech, víře, lásce i smrti…
Tak trochu o všem, o muzice, kapele, natáčení i jen tak o životě, jsme si pak po vystoupení spolu povídali. Rozhovor vám teď nabízím zároveň jako úvodníček k právě vycházející desce.

Kdy, kde a jak vaše kapela vznikla?

Žalozpěv Čarosmutnění
Žalozpěv Čarosmutnění
Všechno se to sešlo náhodou. Já jsem povoláním hajný, miluju přírodu, mám vztah ke krajině. A stavím lesní studánky. V listopadu 2009 při svěcení studánky svatého Jiljí pan farář chtěl, abych obstaral nějakou muziku. Dali jsme se u této příležitosti dohromady s flétnistkou Petrou Velebovou a houslistou Alešem Tomkem. A zjistili jsme, že se nám hraní spolu docela líbí a bylo by škoda to hned rozpustit.

Takže to bylo vaše první vystoupení? Nebo to ještě nepovažujete za oficiální koncert kapely?

Tohle ještě nebylo vystoupení kapely Žalozpěv, hrálo tam tenkrát více muzikantů i z místní cimbálovky Bítešan. Pod vlastním názvem a v uvedeném složení jsme pak odehráli adventní koncert právě tady v kostele ve Velké Bíteši zrovna před rokem.

Dnes už vás je o jednoho víc…

To jsme se tak potkali v únoru s Petrem Novotným a on si při povídání trochu žertem posteskl, že ho u nich v Lomnici starousedlíci moc neberou, protože nemá 2 hektary pole a traktor. Říkal jsem si, hrát umí, je zblízka, traktor nemá, to by mohlo jít… a požádal jsem ho o spolupráci. Od té doby hrajeme takto ve čtyřech s basou, když to vyjde.

Jak vlastně vznikl název Žalozpěv?

Žalozpěv je pocit. Je to hudba, kterou ke mně promlouvá krajina Vysočiny na mých dlouhých cestách bez cíle volnou přírodou. Torza bříz olámané námrazou věků, jeřabiny u cest, krajina v mlze, kostelíčky, kapličky. Mí předci, kteří mi vypráví o naší dočasnosti, voda v údolí mojí milované řeky.
Žalozpěv není taškařice “Jede, jede mašinka, kouří se jí z komínka“. Žalozpěv je hudba, která pramení z jizvy mého života. Žalozpěv je jen název kapely, nic víc, nic důležitého.

Název evokuje křesťanské žalmy, ale onehdy vás tady Tomáš Pohl označil za křesťanskou kapelu a vy jste se ohrazoval, že tomu tak není. Přitom i z názvů a textů křesťanské náměty čiší.

My jsme se nikdy od křesťanství nedistancovali a věřící jsme, ale rozhodně se za křesťanskou kapelu nepovažujeme. Je spousta schol a chrámových sborů, které jsou pevně svázány s nějakou farností, chodí pomáhat panu faráři uklízet do kostela a podobně. To my takhle nemáme, k nikomu se nevážeme. Víru či nevíru si řešíme každý sám v sobě.

Kde teda hrajete, nebo jste už za tu dobu hráli?  Přiznám, že jsem měla trochu problém vůbec na netu najít jakékoli informace o vás a nějakém vystoupení.

Pravdou je, že nevystupujeme 20x do měsíce a internetové stránky také ještě nemáme. Účastnili jsme se například oblastního kola Porty v Hříběcím a získali autorskou Portu za píseň Těším se na lepší časy. Tím jsme postoupili do mezinárodního kola, ale nakonec jsme se rozhodli tam už nejet, protože hudba není fotbal. Nebereme ji jako soutěž - kdo líp a proti komu. Hrajeme hlavně pro radost sobě i jiným. Proto také pořádáme dva malé festiválky tady v okolí. V červenci proběhl první ročník festivalu Níhovské prameny, pořádaný jako sbírka na varhany pro kostel v Březí (účinkovali kromě nás např. 4 zdi, Pavel Pokorný, Slávek Janoušek…)
A koncem listopadu v Křižínkově na minifestiválku Písně spadaného listí jsme si zahráli třeba ve společnosti Jirky Smrže, Pavla Pokorného, 4 zdí, Náhlé změny a Ládi Langra. Hrajeme nejčastěji na pozvání různých kapel z regionu a oni pak zase u nás, vytváříme si mezi sebou takové hudební amatérské perpetuum mobile. Hodně hrajeme i na vernisážích malířů a jiných umělců, v kostelích a vůbec si pro hraní vybíráme krásná místa. Snad nejkrásnější byla kaple sv. Václava ve Znojmě, kde byl krásou člověk pohlcen.

Nyní asi žijete hlavně novou deskou…

My už jsme natočili na jaře šestipísňové demo nazvané Žalozpěv za krajinu. Teď se těšíme na regulérní CD. Vznikalo také v Ratíškovicích ve studiu Vojty Herky. Je to úžasný člověk s perfektním sluchem, pracovitý, výborný muzikant i režisér, spolupráce byla opravdu skvělá, bezchybná a věříme, že to z desky bude cítit. Vyjde pod názvem Čarosmutnění a natočili jsme na ni 12 písní ve složení: Jiří Nohel – kytara, zpěv, autor písní, Aleš Tomek – housle, zpěv, Petra Velebová - příčná flétna (9 let studovala u známého brněnského flétnisty profesora Drápala), Petr Novotný (hraje u Žalmana) – baskytara, zpěv.

Kdy vyjde, kdy plánujete křest, případně další koncerty, na kterých, předpokládám, bude k dostání?

Bude hotová v březnu, chceme si dát sami sobě, svým nákladem, dárek k novému jaru. Žádný křest se konat nebude. Péťa Novotný nedávno přišel na zkoušku s informací, že Michal David křtil někde své CD vlastní močí. Kdybychom ho chtěli trumfnout, v podstatě již by nám s tělních tekutin zbyla jen krev a ....to...(jak se to slušně řekne). A do toho fakt nejdem.
Koncerty nějaké chystáme a desku si na nich koupit, samozřejmě, můžete. Budeme mít 11.3. v Třebíči  společný koncert s Pavlem Pokorným a H quartetem, 29.4. v kapli v Ronově s Evou Henychovou , v květnu s Honzou Řepkou… Také již připravujeme festival Prameny v kouzelné vesničce Níhov na Vysočině, kam jsme na 9.7. pozvali Žofku Kabelkovou, Oboroh, Quanti minoris, 4 zdi, Pavla Pokorného a Láďu Langra. A mým tajným přáním by byl zase nějaký společný koncert s Jirkou Smržem, z jehož písní jsme všichni tak trochu okouzleni.

Děkuji za rozhovor a k závěrečnému přání si vypůjčím slova Petra Sejka z kapely 4 zdi: Hodně zpěvu, málo žalu – a přidám: dostatek pozorných posluchačů, vaše písně si to zaslouží.

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1 2 3 4 5 6
 7 8 910111213
14151617181920
21222324252627
28    

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

157. koncert "živě..."

Kdo: T.H.S. Brzdaři
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 07.10. 2020 20:00

158. koncert "živě..."

Kdo: Matěj Ptaszek & Honza Stehlík
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.11. 2020 20:00

159. koncert "živě..."

Kdo: Bluegrass Nova
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.12. 2020 20:00