gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.05.2000 F.T. Prim - lepší je písnicky nechrlit (Šaolín)    PDF Tisk Email
Rozhovory
Brněnská skupina F.T. Prim na mě udělala dojem už svojí první deskou Rosa coeli. Od té doby pravidelně sleduji její dráhu a teď jsem také konečně našel čas, abych vyzpovídal jejího kapelníka Aleše Agi Bojanovského. A protože F.T. Prim je mezi folkovým publikem obecně známým pojmem, nebudu tedy zdržovat žádnými encyklopedickými poučkami a přejdu rovnou k věci.

Možná je to můj subjektivní pohled, ale zdá se mi, že po vydání třetí desky vše kolem F.T. Primu tak trochu utichlo. Stáhli jste se do brněnské ulity nebo snad dokonce nekoncertujete?

Máš pravdu. Opravdu vše trochu utichlo, ne že bychom už vůbec nehráli, to ne, jen jsme si udělali volno. Dělali jsme a občas děláme nějaké akce v Brně a v blízkém okolí. Bývaly doby, kdy jsme hrávali 10x do měsíce, ale poslední dobou se to nedalo stíhat.

Říkal jsi mi před časem, že počty koncertů jsou mimo jiné limitovány také věčně zaneprázdněným Pavlem Bongo Plchem, který vedle Nataliky a Oka Iva Cicvárka stíhal ještě divadlo a spoustu jiných aktivit. Teď, když Pavel nastupuje v Kamelotu, vyvstává otázka, zda opustí F.T. Prim, nebo zda bude v F.T. Primu působit dál. Jak to tedy je?

Samozřejmě je fakt, že jsme museli koncerty limitovat částečně podle Pavla (ale v žádném případě nechci dávat vinu jen Pavlovi), takže od toho se vše tak nějak postupně ubíralo. Hodně akcí se muselo zrušit, protože jsme nechtěli hrát nekompletní. To víš určitě nejlíp z vlastní zkušenosti, že když někdo chybí, tak to není ono, kapela už nemá ten svůj "ksicht" ... S tím odchodem do Kamelotu jsme se všichni už smířili a je tím předem jasné, že Pavel F.T.Prim opustí.

Ovlivní tahle skutečnost nějak vaše koncertování do budoucna a celkový sound F.T. Primu?

Naše koncertování to určitě ovlivní, ale zatím ještě nevím jak. Je však jasné, že tak výborného hráče na perkuse, který mimo jiné i dobře zpívá a moderuje, bychom asi těžko znovu našli. Proto také Kamelot Pavla oslovil.

Větrná růže byla, alespoň podle mě, celkem úspěšná deska. Sbíráte materiály na další? Kdy bychom se jí mohli dočkat?

Materiál na natočení desky mám v podstatě hotov. Kompletně jsem doma v obýváku nahrál dvě demo CD, která jsou v takové zvukové kvalitě, že by je bylo možné ihned vydat.

F.T. Prim se již přestal zúčastňovat soutěží jako Porta nebo Zahrada, ale pořadatelé vás sami od sebe na ty "velké" festivaly zatím zvou velice sporadicky. Co s tím?

Samozřejmě před těmi deseti lety, jak jsme začínali, tak to jsme se zúčastňovali Port, Zahrad a "velkých" festivalů pravidelně. Potom přišla doba, kdy se nám konečně podařilo získat obě Porty, jak tu Trampskou v Ústí nad Labem, tak i tu celostátní Portu v Brně (která se teď už zase přesunula do Plzně). Nechtěli jsme se potom už zúčastňovat Port soutěžně, připadalo nám to takové nefér vůči začínajícím skupinám. Sami jsme to zažili a není to příjemný pocit. Jinak k těm dalším velkým festivalům: chce to asi ostré lokty a hodně trpělivosti při zdolávání "konkurzů" (třeba Zahrada).

Jaké jsou vůbec Tvoje vzpomínky na Portu (Porty), když jste se jich ještě aktivně zúčastňovali?

Jen ty nejlepší, protože na Portách byla vždy taková ta správná atmoška. A navíc to bylo v době, kdy jsme i u nás prožívali takové to správné nadšení a chuť do hraní. Ty začátky a to počáteční nadšení je vždy nejlepší.

Dovedl bys stručně říct, kterým směrem se podle Tvého obě Porty ubírají?

Opravdu stručně bych řekl, že trochu jiným. Já samozřejmě nepamatuji takové ty spontánní Porty někdy ze začátku sedmdesátých let - to musela být teprve síla. Všechny scény byly nacpaný, všude výborná muzika. Tenkrát tam chodili lidi hlavně za muzikou a za kamarády, ale teď si myslím, že je to fakt o něčem jiném. Lidí už tolik nechodí, je to slabší. Když jsme ještě v 90. roce hráli s F.T.Primem na Dvoraně Porty na Lochotíně, tak to byla paráda, celej amfík byl úplně plnej. To se teprve hraje, když tě poslouchá třeba 10 000 posluchačů, a to takových, kterým ta hudba něco říká. Teď mně připadá, že tam nechodí všichni jen kvůli muzice. Byl jsem celkem rád, že začala Trampská Porta, myslel jsem, že na ní bude (jak bylo uvedeno v názvu) zastoupena hlavně trampská muzika a country, ale teď je na Trampské Portě slyšet třeba i bigboš.

Zaujala Tě v poslední době nějaká mladá kapela?

V poslední době mě zaujala třeba typicky trampská Falešná karta, protože to jsou opravdoví trampíci, kteří umí nejen dobře hrát a zpívat, ale jsou zároveň i dobří kamarádi, kteří nezkazí žádnou legraci. Dále mě zaujala Natalika, která je sice mladá kapela, ale která se skládá ze zkušených muzikantů. Chytla mě nenapodobitelnou atmosférou svých písniček. Jinak fandím i skupině Cech, která se už dobře rozehrála a rozezpívala - prostě to šlape, jejich hudba má správný tep.

Loňským objevem roku se staly Mošny, kapela právě z vašeho regionu. Slyšels je někdy v poslední době? A co bys o nich řekl?

V poslední době jsem je slyšel spíše z rádia, na koncertě jsem nebyl, ale můžu říct, že je to vokální kapela, která je dobře sezpívaná.

Ty jsi autorem převážné většiny písní F.T. Primu. Co je tím impulsem, abys napsal konkrétní píseň? Je to prožitek, určitá fantazie nebo potřeba napsat nový song, ať již bude o čemkoli?

Když mě napadne nějaká nová písnička, tak je to podle nějakého prožitku nebo nějaké určité situace. Kdybych psal písničky jen tak, že musím, že je to potřeba a že jsem už dlouho nic nenapsal, tak by z toho asi nic nebylo - hlavně textově. Chtěl bych, aby každá písnička byla o něčem a ne o ničem. To je dost důležitý.

Jak se díváš na chrliče písní typu Honza Nedvěd apod.? Myslíš, že v takovém kvantu písní může být obsaženo to důležité osobní sdělení, které má každá píseň mít?

O Honzovi je známo, že dokáže napsat písničku kdykoliv, a taky každý den něco napíše. Myslím si, že v takovém kvantu to sdělení určitě není, ale je zase výhoda, že můžeš vybírat. Já si osobně myslím, že je lepší písničky nechrlit, spíše si je vychutnávat a dát si záležet na melodii a textu.

Co z budoucích aktivit F.T. Primu nebo Tvých by mohlo čtenáře FOLK-TIMu zajímat?

Jak jsem již uvedl v úvodu, rád bych vydal nové CD, vše je v začátcích. Možná bychom se jednou deskou vrátili ke starému F.T.Primu. No a z mých aktivit? Snažím se psát nové písničky i pro jiné kapely (Louisiana, Falešná karta, Cech), spolupracuji s Radiem Brno Country na pořadu o brněnské hantýrce Hantec a samozřejmě se snažím pořád trampovat s celou rodinou.

Kdybys měl dát dnešním začínajícím kapelám jednu dobrou radu, která by to byla?

Sehnat si dobrého manažera


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
17181923
242528 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 158. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00