gototop
15.11.2006 Jak se máte Wyrtonovi? (Ondra Villon Vejsada)    Tisk
Rozhovory

Bluegrassová kapela Wyrton se během deseti let své existence vyšvihla mezi naši bluegrassovou elitu a vzhledem k tomu, že Honzu Rotha (mandolína, zpěv, manažer, webmaster) znám poměrně dlouhou dobu, a to i chvíli jako kolegu z práce, nedalo mi to, abych nepoložil na pár zvídavých otázek:

Johny - jak se vede? Co modrá tráva na podzim a v zimě, roste? :-)

Modrá tráva roste stále, i když je pravda, že na podzim a v zimě je těch akcí a koncertů podstatně méně, než během letního času festivalů. Tato okurková sezóna se však dá šikovně překlenout zkouškami kapely a přípravou nového repertoáru.

A jak se máte Wyrtonovi - co nového?

U nás je mnoho novinek, ani nevím, čím bych začal. Že s námi hraje už rok na dobro (myslím na nástroj, ale nebylo by špatný, kdyby u nás na dobro zůstal) nový muzikant už v podstatě novinka není, že jsme letos absolvovali mnoho bluegrassových i folkových festivalů  (Banjo Jamboree Čáslav, Jamboree Strakonice, Kolínský ostrov, Kolínské hudební slavnosti, Kutnohorská

foto: archiv ©

Wyrton na ilustr. snímku

foto: archiv ©

kocábka, Chlumecký guláš atd.), to asi také není nic nového, ale novinkou určitě je, že začínáme v listopadu natáčet k deseti letům existence kapely Wyrton nové CD.    

Pověz mi, prosím, něco víc o chystaném CD.

Mělo by se jmenovat podle úvodní písničky alba Jinak to nejde. CD bude obsahovat songy, které hrajeme na našich koncertech. Všechny jsou česky, protože nám je, navzdory zastáncům bluegrassové muziky v anglickém znění, bližší skutečnost, že nám posluchač rozumí a ví, o čem zpíváme. I tak si musím přihřát polívčičku, protože převážnou část textů jsem napsal já. I přesto považuji za čest, že budeme mít na albu jednu písničku od legendárního českého muzikanta a textaře Petra Kůse.
Natáčet začínáme v této době ve studiu Good Day Records Jiřího Maška, který se zhostí i úlohy producenta. Dost se na tuto spolupráci těším, neboť považuji studio Jiřího Maška za jedno z nejkvalitnějších v oblasti našeho žánru a majitele samotného uznávám jako výborného producenta a vydavatele. Nahrávat budeme na dvě etapy (přece jenom stále sháníme práva k některým písničkám amerických autorů, ke kterým jsme napsali české texty). První etapu zahajujeme teď v listopadu a druhá etapa bude následovat na jaře. Do konce května, ještě před festivalovou sezónou, bychom chtěli CD vydat.

Tak to jsou skvělé zprávy - jsem zvědav na výsledek. Přeju pevné nervy a ať se nejen ve studiu daří.

A teď z jiného soudku = sdružení s typicky českým názvem Ostrof :-) - co nového se děje tam?

Občanské sdružení Sdružení Ostrof se zabývá pořádáním koncertů a festivalu Kolínský ostrov. V letošním roce jsme v Kolíně uspořádali např. koncert Pavlíny Jíšové se skupinou, pravidelně každý rok děláme vánoční koncert, kde si skupina Wyrton zve různé hosty (v předešlých letech to byly skupiny Brzdaři, Detto, Návštěva a další), v minulosti jsme v Kolíně na samostatných koncertech přivítali i skupiny Poupata, Ginevra, Qjeten, Hluboké nedorozumění a spoustu dalších. Hlavní náplň sdružení je ale pořádání festivalu Kolínský ostrov.

Na Kolínském ostrově jsem letos byl a moc se mi tam líbilo = jak to vidíš Ty jako pořadatel a zakladatel a organizátor - no prostě jako všechny osoby, který se obvykle kolem toho točí a místo kterých jsi Ty sám :-)?

Mně se samozřejmě festival taky moc líbí, jinak bych ho asi nepořádal. Jelikož to byl letos sedmý ročník, vznikla tu už nějaká festivalová tradice. Za ta léta si zde zahráli takoví interpreti jako  Žalman a spol, Nezmaři, Robert Křesťan a Druhá tráva, Hop trop, Jiří Schmitzer, Jablkoň, Jarret, Slávek Janoušek, Klíč a další. Kromě těchto kapel dáváme prostor i kapelám méně známým, ale neméně dobrým. Snažíme se udržovat i trend regionálních kapel, ale těch je bohužel na Kolínsku velmi málo.

A co příští rok - na co se můžeme těšit?

Příští ročník festivalu Kolínský ostrov by se měl konat 2.6.2007 opět na Kmochově ostrově v Kolíně. Program máme už v této době skoro celý ukončen, některá jména jsou však zatím v jednání. Jednu hvězdnou formaci zatím nemohu jmenovat, jelikož by to mělo být překvapení, dále jednám s manažerkou Wabiho Daňka, mám dohodnuté dvě zahraniční (slovenské) kapely Country team a Blueland, z českých kapel bych dále jmenoval Wyrton, Nestíháme, Johnny Cash Revival atd. Nechte se překvapit:-)

Díky moc za rozhovor - mám dojem, že rozsahem i obsahem činností to bylo povídání s kolektivem nadšenců - ale světe div se, stále to byl Honza Roth :-) V závěru snad jen upozornění = chcete-li sledovat aktuální dění, tak kapela je na www.wyrton.cz/ a festival je na www.kolinskyostrov.com/ .


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."