gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

29.03.2010 Jak v Martině Trchové vyjou vlci… (Školník)    PDF Tisk Email
Rozhovory

Po pěti letech vydává Martina Trchová své v pořadí již druhé CD. Po dobře hodnocené prvotině Čerstvě natřeno bude 26. dubna v Dejvickém divadle pokřtěno album s názvem Takhle ve mně vyjou vlci. S Martinou jsme se sešli v žižkovském music clubu Kuře v hodinách. Kromě povídání o novém CD přišla řeč i na to, co dělala celých pět let a jak v ní vyjou vlci.

Martino, sedíme v klubu Kuře v hodinkách. Co tobě jako češtinářce a hudebnici říká Kuře v hodinkách?

Vlaďa Mišík a …. Kainar?Martina Trchová, Patrik Henel a Radek Polívka

Správně, jedná se o desku kterou na začátku 70. let natočila skupina Flamengo. Ty taky chystáš desku resp. CD. Jak to s ním vypadá?

Je nahraný a chystáme se na mastering.

Čerstvě natřeno vyšlo před dlouhými pěti roky. Cos dělala celou dobu?

Hledala jsem sama sebe, zjišťovala, jestli chci hrát sama nebo s kapelou. A taky jsem psala písničky, protože nejsem typ, který za dva roky vychrlí všechny písničky na CD.

Podle toho CD, které vyjde v dubnu, jsi se evidentně rozhodla pro kapelu…jak a podle čeho sis ty lidi vybírala?

My jsme se tak nějak postupně našli. Nejdřív si mě našel Patrik Henel, s tím už, až na nějaký přestávky, hrajeme skoro dva roky. Od července loňského roku jsme spolu hráli v duu a v září se k nám přidal Radek Polívka, kontrabasista z Lístku. A teď vystupujeme v triu.

Radka sis vybrala ty osobně?

Radek si mě vlastně taky našel. Někde se doslechl, že hledáme kontrabasistu a ozval se, že by s námi rád hrál.

A Karolína Skalníková?

Ta, protože se chystá na druhou mateřskou, má míň času a je náš stálý host.

Když jsem tě viděl naposledy, tak to bylo vloni v létě a to s Karolínou…

S Karolínou jsme hrály léta v duu, ale když byla poprvé na mateřský, tak se to začalo lámat a já musela hledat někoho dalšího, kdo by se mnou hrál. Paralelně k tomu vzniklo tohle trio a i tuhle desku jsme v triu natočili.

CD je podepsáno rovným dílem Trchová, Henel, Polívka. Je stejný vklad i z pohledu autorského nebo je to čistě tvoje dílo?

Mají tam velký vklad… Já nosím písničky a melodie, Patrik tomu dělá aranže a dává tomu celkový tvar a Radek dělá tu kapelu.

Patrikovu kytaru si umím představit, ale abych se přiznal, tak Radka znám jenom z Lístku. Jak sedí „trampská basa“ do tvojí muziky?

To je asi velký a obecný omyl, že Radek je trampský kontrabasista. On dělal jazz, alternativu a mimo jiné hraje i v Norah Jones Revival. Je hodně všestranný a vnímavý a určitě to není trampská basa (smích). A to se skvěle doplňuje, protože Patrik vystudoval klasiku, ale žánrově je taky úplně neomezený a každé písničce se snaží dát to, co je potřeba.

Má u vás někdo právo veta? Třeba ty, když jsi přinesla nějakou písničku a nelíbilo se ti, jak ji Patrik zpracoval, tak jsi mu řekla „takhle ne, předělej to“?

Nene, takhle ta komunikace u nás nefunguje. Většinou se shodneme, jak to má vypadat. Když se nám to nezdá oběma, tak to hledáme dýl, ale většinou mě spíš překvapí tím, že tu písničku posune tam, kam bych chtěla, aniž by mě to napadlo.

Mezi těmi dvěma CD je pět let. Najdou posluchači na tomto cd něco, co už znají?

Pozorný posluchač určitě zná všechny písničky, protože je hrajeme už dýl, ale většina toho vznikla loni a možná dvě třetiny těch skladeb jsou starý rok až rok a půl.

Jsou tam skladby, které jsi hrála i ty sama s Karolínou?

To je složitý. Já jsem ty písničky psala v průběhu pěti let a během té doby se kolem mě vystřídala spousta lidí a do každé písničky se otisklo, s kým jsem v té době hrála. V některých se otiskla Karolína, ale ve dvou třetinách Patrik s Radkem, protože jsou novější.

Plánuješ po tom, co toto CD vyjde, zůstat a hrát v triu? Řekněme třeba po dobu jednoho roku, nebo se jedná jenom o projekt pro toto cd?

Já pevně doufám, že toto složení vydrží déle. I proto to není deska Martiny Trchové, ale deska tria.

Kdo tam je, kromě Karolíny, jako host?

Na perkuse a bicí nám zahrál Petr Chlouba. Toho nám poradil Michal Němec z Jablkoně, který nám dělal hudební režii. Na saxofon, trumpetu a křídlovku nám hostoval Bharata Rajnošek a na fagot Johny Jůdl.

Můžou se návštěvníci alespoň nějakých koncertů těšit na plné obsazení z CD nebo se křtící tour bude odehrávat pouze v triu?

Plánujeme to hlavně v triu, ale na pražský křest bychom rádi pozvali všechny zúčastněné muzikanty. Samozřejmě pokud to bude jenom trochu možné, tak Karolínu bychom měli rádi s sebou všude.

Zmínila jsi Michala Němce, kapelníka Jablkoně. Má on na tom CD nějaký výrazný rukopis, jablkoňovskou alternativu?

Jeho tvůrčí rukopis bude výrazně slyšet v jedné skladbě, ale Michal tam hlavně vnášel celkovou harmonii a dobrou tvůrčí atmosféru. Když jsme si s něčím nevěděli rady, tak nám řekl „na tohle se vykašlete, zkuste třeba tohle.“

Michala sis vyžádala ty?

Já se s Michalem znám poměrně dlouho a rozumíme si. Když jsem o tom přemýšlela, tak mě ani nikdo jiný nenapadnul.

To CD jste nahrávali u Honzy Friedla ve Vyšším Brodě…

Já jsem měla perfektní zkušenosti z nahrávání první desky Čerstvě natřeno a taky mám ráda ten klid, co ve Vyššáku je. Je to tedy hodně daleko, ale člověk se tam aklimatizuje a žije v úplně jiným světě. To mě strašně baví.

Takže CD je hotový a připravený do lisu. Budeš si to vydávat sama nebo budeš mít vydavatele?

Stejně jako s Čerstvě natřeno jsem zůstala u Indies MG – Miloše Grubera. Já jsem v některých věcech strašně konzervativní. Tam jsem byla spokojená a když se mi někde líbí, tak proč to měnit.

Na první album sis, jako výtvarnice, dělala obal sama. Je tomu tak i u tohoto druhého alba?

Nene. Tentokrát jsme se rozhodli, že necháme volné pole působnosti někomu jinému. Návrh obalu nám dělal grafik, který si říká Kakalík. Abych se přiznala, tak ani neznám jeho křestní jméno. Moc se mi líbí jeho nápady.

Jak to funguje? Tys mu řekla název alba a on ti přinesl několik návrhů, ze kterých ty sis vybrala?

Tak nějak….má velmi výrazný rukopis. Možná se to někomu líbit nebude, ale mě to baví moc.

Jak jste se s Patrikem rozdělili o kytary?

Přibližně já jednu třetinu, on dvě. Je to hlavně z toho důvodu, že on nehraje jenom klasiku, ale i na elektriku a spoustu věcí zahraje líp než já. Což má i druhou výhodu, že se já můžu soustředit třeba jenom na zpěv a nemusím se soustředit i na kytaru…

Bude velký rozdíl mezi verzemi pro koncerty a nahranými na CD?

Právě že jsme chtěli, aby deska byla co nejpodobnější těm aranžím, které hrajeme na koncertě.Ti hosté tam jsou vlastně taková třešinka na dortě a jsme schopní to zahrát i bez nich.

Jaké to je vystupovat ve víc lidech?

Zjistila jsem, že už asi nechci vystupovat sama. Ve více lidech mě baví, že je na podiu nějaká interakce a nějak to funguje. Je taky víc muziky a to si užívám. Když nás je víc, můžeme si víc dovolit, víc hrát.

Jak bys to CD představila? Proč by si ho lidi měli poslechnout nebo i koupit?

Jestli se nebojíte probudit své vnitřní vlky, je nejvyšší čas si poslechnout naši desku a najít jim smečku…

A jak v tobě vyjou vlci?

To už si právě musí každý poslechnout.

Díky za rozhovor a ať se to CD líbí.

 

Ukázka z alba Takhle ve mně vyjou vlci, stejnojmennou skladbu si můžete poslechnout níže:

Get Adobe Flash player

Ostatní ukázky si můžete poslechnout zde


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
17181920212223
242528 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 158. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00