gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

17.07.2008 Krtek 2008: Xindl X - Nevěděl jsem, jestli odezva bude pozitivní nebo negativní (Džexna)    PDF Tisk Email
Rozhovory

"Ahoj, jsem Xindl X, ale taky jsem dysgrafik a dyslektik?," tak zahajuje Xindl X svá koncertní vystoupení a během prvních slov textu si získává pozornost diváků. Nejinak tomu bylo i na páteční Kapličce při soutěžním klání o prestižní sošku Krtka. Když jsem letos v únoru v prvním delším vystoupení Ondru Ládka slyšela, znala jsem jen jeho velkou pecku Anděl. Dysgrafik, Cool v plotě, Styky? sytým zvučným hlasem s perfektní výslovností a jistou dávkou ironie rapoval jeden song za druhým. O cynismu, o setkávání a míjení, o strachu ze stereotypu, o odcizení a osamění v odlidštěném a globalizovaném světě, o deziluzi generace na prahu třicítky. "Dalo by se říct, že moje písničky jsou taková anti-reklama na konzumní způsob života, kterej sám vedu. Sám pro sebe jsem si to pojmenoval auto-protest-songy," řekl mi v našem prvním rozhovoru. Xindl X se stal mluvčím své generace, aktuální témata interpretuje ryze současnými výrazovými prostředky a oslovuje posluchače napříč žánry. Ti Zahradní to vyjádřili jasně. Cenou Krtek 2008 pro Xindla X!

Ahoj Xindle.:-) Tak co říkáš Krtkovi? A co říká on?

Samozřejmě mám z Krtka radost. Ještě nevím, jestli on má radost ze mě, zatím nedává svoje emoce moc najevo. Asi ho budu muset opít, abych z něj dostal nějaké to upřímné krtčí slovo. Ale snad najdeme společnou řeč. Mám doma obraz žáby a na něm plastovou berušku, co náš saxofonista jednou našel ve svým saxofonu. V týhle vybraný společnosti by se mu mohlo líbit.foto: Ivan Bllemby Krejza ©

Na Portě v Řevnicích 1. místo od poroty, na Zahradě 1. místo od diváků. Od našeho prvního rozhovoru uplynuly dva měsíce. Končili jsme otázkou: A co bude dál? Odpověděl jsi, že se necháš překvapit. Jsi překvapený?

Myslím, že ta muzika a texty, co dělám, se dost vybočujou z toho, co hrají ostatní kapely a písničkáři, co se Porty a Zahrady účastnili. Věřil jsem, že to, co dělám, bude mít odezvu. Jen jsem nevěděl, jestli ta odezva bude pozitivní nebo negativní. Spíš jsem tipoval, že hodně lidem se to bude líbit a spousta jiných lidí to bude odsuzovat. Nečekal jsem, že reakce bude takhle jednoznačně pozitivní. Jsem hodně příjemně překvapenej, že publikum na obou festivalech je tak otevřený něčemu novýmu.

Na Portě i teď na Zahradě tě před vystoupením pozdravilo jen pár kamarádů, po vítězství je kolem tebe spousta novinářů, dramaturgů, obdivovatelek. Jak prožíváš ten okamžik zlomu?

Je to super pocit. Snad z toho moc nezpychnu. Hlavně se musím soustředit, abych nepoplet, kdo je kdo. Abych dal dramaturgům a novinářům to správný číslo a obdivovatelkám, se kterejma se vyspím, to falešný.

Mezi diváky slyším nejčastěji otázku: Jak si ty dlouhé texty může pamatovat? Jak si ty dlouhé texty můžeš pamatovat? :-)

Ono obvykle než ten text napíšu, tak to jsou hodiny a hodiny, kdy piluju a upravuju jednotlivý věty, aby se mi vešly do frázování a aby měly ten rytmus, co potřebuju. Takže obvykle když písničku dopíšu, už si ji pamatuju. A tím, že teď hrávám tak dvakrát týdně, si ty texty docela zopáknu. Ale taky se mi občas stane, že mi text nenaskočí - obvykle to poznáte podle toho, že si rozjíždím nějakou podivnou kytarovou improvizaci a tvářím se zamyšleně. To protože si pokouším vybavit, jak ten text pokračuje. Anebo aspoň složit rychle nějakej novej.
 
Opět jsem tě potkávala na koncertech jako diváka. Kdo tě nadchl a koho jsi předtím neznal a zaujal tě?

Z těch, co jsem už znal, se mi hodně líbil Traband a taky pochopitelně mí oblíbenci Jananas a My3.avi. Hodně mě nadchla taky písničkářka Terezie Palková a duo Hořký kafe, se kterejma jsem se seznámil v kuřimským předkole. Nadšení bylo naštěstí oboustranný, tak jsme hned domluvili společný koncerty.  S Hořkým kafem budem hrát 3. 8. na Prázdninách v Telči a s Terkou 21. 8. v pražským klubu Carpe Diem.

Kde tě diváci během letní sezóny mohou slyšet?

Hraní je naštěstí hodně. Kromě již zmiňovanejch koncertů hraju 18. a 19. 7. v Ústí nad Labem na mezinárodním finále Porty, 23. 7. v Hradci Králové na Happy days, 24. 7. v Carpe Diem spolu s Janou Infeldovou z Jananasu a s Janou Šteflíčkovou, 27. 7. na náměstí ve Zdicích, 9. 8. na Music of Litvinoff a 29. 8. na Praděda festu v Uherčicích? Podrobnějsí info o tom najdete a mejch stránkách www.bandzone.cz/xindlx

Děkuju ti za rozhovor, znovu blahopřeju a zase na nějakém koncertě ahoj.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.
Mirek  - Re: Krtek 2008: Xindl X ­ Nevěděl jsem, jestli ode   |217.197.144.xxx |17.07.2008 20:24:00
Díky Džexno za článeček. Na Zahradě jsem se jen mihl a moc jsem toho neviděl. Soutěž vůbec. Shodou okolností jsem si proto včera pouštěl jeho "písničky". A i když to není moje kafe tak musím říci, že jsou velice zajímavé.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Březen 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9101112131415
16171819202122
23242526272829
30     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00