gototop
01.03.2000 LOUISIANA - Hustopeče (Agi)    Tisk
Rozhovory
Hustopečská skupina LOUISIANA se pomalu stává známější i za humny svého města. Jejich melodická moderní trampská písnička a laskavý humor, kterého je na jejich vystoupení požehnaně, oslovuje stále více posluchačů. Určitě by bylo škoda, kdybychom čtenářům FOLK-TIMu skupinu blíže nepředstavili. To, co jsem si povídal s kapelníkem a hráčem na baskytaru Romanem "Zubrem" Zárubou, Vám nyní servíruji:

Zubre, přibliž čtenářům jak a kdy vlastně vznikla Louisiana?


Vůbec první složení skupiny a název LOUISIANA vzniklo v létě roku 1993. Ale to bylo jenom takové klukovské hraní pro radost v garáži. Jestli to můžu říct tak honosně, tak oficiální založení skupiny se píše v červnu roku 1995, když jsme s Vaškem Lengálem opustili brněnskou skupinu OŘEŠÁK a já jsem si vzpomněl, že by znovu mohla ožít Louisiana. Našli jsme k sobě ještě kytaristu Petra Ebacha a dlouho sledovanou mladou zpěvačku Petru Cvanovou. No a tak to vlastně začalo...

alt
Jasný, ale co Vás vedlo k založení skupiny. Bylo to jenom takové to muzikantské nadšení, nebo jak se říká, nějaký vyšší cíl ... ?

Určitě ne to, že budeme pořád jen jezdit po festivalech, koncertech a vydělávat těžký prachy ... (smích) Byla to taková ta správná chuť a nadšení scházet se, sehrávat písničky a potom třeba pozvat kamarády na malý koncertík a ukázat, co jsme se naučili... Navíc si myslím, že to tenkrát byla spíš taková móda.

Jak vypadaly Vaše první zkoušky a vystoupení? Byla tréma? Z vlastní zkušenosti Ti musím říct, že tréma trochu byla, tak jak to bylo u Vás?


No, tak naše první "louisianská" zkouška se uskutečnila 18. června 1995 a hráli jsme ve složení:

Petra Cvanová - zpěv, rytmika

Petr "Ebi" Ebach - zpěv, kytara
Václav Lengál - zpěv, kytara
Roman "Zubr" Záruba - zpěv, basová kytara

Naše první vystoupení si velmi dobře pamatuji, protože jsme hráli před českobudějovickou skupinou NEZMAŘI a bylo to na hustopečském Fesťáčku 3. září 1995 a tréma ta určitě trochu byla ...

Jaké jste hráli písničky? Měli jste nějaké vlastní nebo jste přebírali osvědčené "hity"?


Máš pravdu, první naše písničky byly převzaté. Začali jsme převážně kopírovat KAMELOTY, ŽALMANA atd. Ale potom se nám velmi zalíbil styl brněnského F.T.PRIMU, a tak jsme vlastně hráli Vaše písničky. Vůbec první písnička, kterou jsme hráli byla Vaše Možná... (smích) No ale také jsme začali psát svoje vlastní písničky. Dá se říct, že každý z kapely přispěl nějakou písničkou.

Byla v historii Louisiany nějaká větší změna v obsazení? Mám na mysli, že byste třeba někoho "vyhodili" nebo naopak někoho přijali?


Jediná změna byla ta, že jsme přijali do skupiny další holku. Byla to Sylva Zechmeistrová, která zpívala a hrála na různé rytmické nástroje. Jinak ještě prozradím jednu zajímavost. S klukama (Zubr, Ebi, Vašek) jsme ještě založili takovou taneční skupinu BEZ DECHU, to abychom jsme se nenudili... (smích)

Tak, teď jsme se dostali k velice zajímavé otázce: Vaše úspěchy. Tak se pochlub.


No úspěchy, to je takový škaredý slovo. Spíš, co se nám podařilo. Vyhráli jsme Olešnickou kytku, dostali jsme ocenění na Trampské notě v Padochově, tam také Petra dostala cenu za nejlepší zpěv; myslím Zlatá vrána. Jinak máme tři nahrávky. Ta první se jmenuje KARNEVAL. Tu jsme nahrávali v jednom otrokovickém studiu a vyšla vlastně jenom na kazetě. Poté, co jsme navázali spolupráci s Radiem Proglas, tak nám ji místní zvukaři přemastrovali na CD. Dále jsme natočili CD TAJNÉ PŘÁNÍ a SVĚDECTVÍ NOCI, na kterém jsi spolupracoval i Ty a které byly natočeny v břeclavském studiu Pohoda. Ke kazetě Karneval a CD Tajné přání nám u Konvoje vyšel zpěvník. V říjnu 1997 jsme natočili písničku Starý mlýn z CD Tajné přání do televizního pořadu Aport. Na podzim roku 1999 jsme byli opět pozváni do Aportu, kde jsme natočili písničky Poprvé a Svědectví noci ze zatím posledního CD Svědectví noci. Jinak spolupracujeme s Radiem Proglas a Radiem Brno Country, kde tradičně představujeme nové nahrávky a novinky ze skupiny. No a loni jsme navázali spolupráci s Radiem Karyon Znojmo, které se touto hudbou vůbec nazbývá.

alt
Jakou muziku hrajete? Folk, tramp, country, rock, metal, disco ... ?

Ono asi nezáleží na tom, jestli hrajeme folk, trampárnu nebo country, ale snažíme se dělat takovou muziku, aby se líbila co nejširšímu publiku. Myslíme, že se nám to vcelku daří, protože na naše koncerty chodí jak mladí, tak i posluchači důchodového věku.

Co pro Vás znamená tramping? Jezdíte ještě pořád na vandry, jste členové nějakých T.O.?


No když jsme se s Vaškem potkali ještě v Ořešáku, tak jsme asi tak rok ještě jezdili na vandry. Postupně ale ubývalo času, takže na vandry teď už moc nezbývá čas. Tak dvakrát, třikrát do roka zajedeme někam na chatu. S těmi trampskými osadami je to u nás slabší. Členem osady jsem jen já a to T.O. Sluneční záře, máme flek kousek od Hustopečí.

Prozraď čtenářům nějaké zajímavé drby o členech kapely.


O nás nějaké zajímavé drby nekolují, snad jen to, že Vašek Lengál je od září 1999 ženatý, holky okupují vysoké školy, no a já jsem s Petrem Ebachem zakoupil aparaturu, takže ještě o víkendech ozvučujeme různé akce.

Pomalu se blížíme k závěru, tak nám ještě prozraď jaké máte cíle do budoucna.


Skupina má od 1. listopadu 1999 do 31. března 2000 takové odpočinkové prázdniny.V této době bychom si měli trošku od toho všeho odpočinout a nabrat, jak se říká, nový dech pro další tvorbu. Ale hlavně také chystáme určité změny ve složení skupiny, nějaké nové písničky, ale dále nebudu prozrazovat... Diváci a posluchači nás v květnu, kdy začne Louisiana vystupovat, uvidí v nové sestavě.

Takže na závěr jednu z klasických otázek. Co bys´ chtěl vzkázat čtenářům FOLK-TIMu?


Čtenářům bych chtěl vzkázat, aby dál poslouchali muziku, která se jim líbí a dál navštěvovali festivaly, které ještě nejsou takzvaně "komerční". Jeden z těch festivalů, které jsou organizovány pro posluchače a trampy je určitě i Trampská nota v Padochově, kterou pořádá T.O. Zlatá podkova a trampský časopis Oslavské boudy a na které nás letos určitě uslyšíte.

Zubre, děkuji za rozhovor. Doufám, že se zase brzo někde potkáme a něco společně spácháme... Jinak držím Louisianě palce a přeji hodně štěstí na Vaší další cestě. Díky. Ahoj.Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."