gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

19.06.2006 Martin Kadlec: Disneyband je poetika života... (Jaroos)    PDF Tisk Email
Rozhovory

Po třech letech přichází liberecký Disneyband se svým druhým albem. A právě kolem nového dítky s názvem Touha City se hlavně točila řeč v rozhovoru s Martinem Kadlecem, autorem drtivé většiny repertoáru a, abychom jen nechválili, vedle Věrky Soukupové "ošklivější" poloviny severočeského dua.

Po natočení vašeho prvního alba jsi na FOLKtimu citoval Marka Štulíra, který říkal, že písničky z desky si to své musí před dalším projektem odpracovat, odbýt, než přijde čas pro nové. Nastal čas, aby si užívaly zaslouženého důchodu?

Myslím si, že pár písní už svoji práci odvedlo, a na stará kolena si užívají zaslouženého odpočinku. Nicméně některé starší písně zůstávají takňák stále mladé, stále nás baví a oslovují, zkrátka stále pracují. Bohudík se objevují znovu i nové mladé písně. Doufám, že za pár let dojdeme přirozenou selekcí k tomu, že budem hrát pouze pracovité písně, hity a evergreeny. :-)

"?Opilé potměchutí" jsem si před třemi lety postavil sám pro sebe na jednu z předních příček mezi alby, která se toho roku objevila. Když se na tohle své dítko s odstupem podíváte, byla to tak dobrá muzika, nebo mám špatný vkus? :-)

Na albu "?Opilí potměchutí" jsou písně z mé hlavy, kusy mého soukromí. Můžu říci, že, ačkoliv bych se v současné době nejspíš vyjádřil jinak, tak bych neměnil ani čárku, ani notu. Budu stát za svým. Je to zpráva z té doby. Když to album

foto: Petr Houba ©

Disneyband na loňském FOLKomíně

foto: Petr Houba ©

poslouchám (a není to často), určitě si říkám:" tohle mělo bejt líp nahraný, co tady kdákám atp.", ale to si nejspíš říká každý muzikant při poslechu vlastního díla. A teď jednoduchá odpověď: Myslím, že máš dobrej vkus! Líp to tenkrát nešlo a byli jsme spokojeni my, posluchači i kritika. Co si přát víc? Kéž to vyjde stejně i s naším druhým albem.

Kdysi jste se vyznali i z touhy zařadit na album nahrávku se smyčcovým kvartetem. Koukám, že jste tenhle svůj sen rozhodně nezaspali a zdál se vám na nové desce hnedle celý kvintet.

To je pravda. Kvintet hraje hnedle ve dvou písních. Jen tě možná trochu zklamu, protože se ten kvintet skládá pouze ze tří muzikantů. Na violu hraje Lenočka Doubová, na  první i druhé housle Marcela Ottlová a na violoncello a kontrabas hraje Jan Basista Novotný. Aranžmá obstaral Marek Ottl a musím říct, že se mu to povedlo. Je to moc krásný! Jen doufám, že se mi to nezdá?

"Touha City" není letos jedinou deskou, na níž se autorsky podílíš. Jednu z tvých písní ("Co se děje v seně"), zařadil na své aktuální album "Vztahem zapni" i váš prakticky příbuzenský Jarret. Jak na tebe funguje vlastní písnička v cizím podání?

V roce 1998 jsem napsal takovou svižnou vypalovačku o konci jednoho vztahu. Dal jsem jí název "Bouřka nad Bílou", byla to pro mě píseň zásadní, protože výrazně převyšovala to, co jsem do té doby napsal a proto jsem jí pyšně věnoval Jarretu. Dlouho se nedělo nic. V roce 2006 je z toho romantický ploužák o šťastné lásce dvou mladých lidí, který se ještě navíc jmenuje úplně jinak! Tak co mám říct!!!  :-)
A teď vážně. Kdyby tu píseň Jarret nahrál, v tom duchu, v jakém jsem jí napsal, nikdy by mě z ní neběhal mráz po zádech. A myslím, že nejsem sám komu se ježej chloupky na těle, když poslouchá Co se děje v seně. A moc děkuju Hance za to, jak to nazpívala. 

Aniž bych chtěl jakkoliv nabourávat vaše soukromé vztahy, dokázal bys, Martine, říct, které že jsou tvé "múzy" vedle Věrky?

Odpovím v obecné rovině.  Ženy a fantazie a vzpomínky. Někdy si jen tak hraju se slovy, ani nechci nic říct, ale občas je i z toho píseň. To pak těžko mluvit o múze. Určitě existují i múzy, které mají jméno, ale jmenovat je nebudu. Mé múzy vědí, že jsou mými múzami.

No? měla-li tedy i "Bouřka nad Bílou" svou múzu, musí být z dnešního pohledu (podoby písně) přinejmenším vyvedena z míry?:-)

Myslím si, že to tato múza zatím ještě neslyšela. A myslím si, že by jí to nevadilo. Bouřka nad Bílou je ta jedna z mála mých písní, kde se odehrává příběh dle pravdy. Ten se z té písně neztratil a to je hlavní?

I na vaší desce je jedna píseň, která není z tvé autorské dílny, ale je dítkem Pavla Havlíka. Přitom u dua, které myslím musí hrát daleko osobnější věci než kapela, se asi člověk v kůži cizí skladby musí cítit ještě o něco víc nesvůj, ne?

Pavla Havlíka znám od svých deseti let. Je to on, kdo ukázal mně i bráchovi cestu, kterou se, přinejmenším v muzice, vydat. On stojí za úspěchem naším, i jiných libereckých kapel. Pavel zcela jistě ovlivnil i to, jakým způsobem textuju. Znám jeho písně dlouho a tu, která se objevuje na našem novém albu (Zmoklá balada), hrajeme od vzniku Disneybandu, máme jí rádi a je nám blízká. Je to jedna z nejkrásnějších smutných písní, co znám. 

Deska Touha City vychází právě v těchto dnech. Indies se o ní mimo jiné zmiňuje jako o směsi čtrnácti písní pohybujících se od tichých chansonů, přes folkrock, pop, latinu až po funky a rock. Navíc je přizváno cca. 9 hostů, takže o pestrost se v žádném případě bát nemusíme. Ovšem co koncertní podoba? Chystáte alespoň některá vystoupení, na která své hosty pozvete?

Nejčastěji budeme hrát pouze se třemi hosty. Tím myslím kluky z Jarretu s basou, bicíma a elektrickou kytarou. V tomto složení bychom se, kromě obou křtů, měli objevit i na některých letních festivalech (Zahrada, Prázdniny v Telči). A když se poštěstí, přijedeme třeba i s pozounem, nebo houslemi. 

Např. Martina Trchová vystupuje od dob vydání svého alba s kapelou snad častěji než ve svém tradičním obsazení s Karolínou Skalníkovou? Krom toho, elektrická kytara u ní vytlačila akustiku už dávno. Mohou se posluchači u vás nadít něčeho podobného?

Upřímně řečeno nevím. Já osobně si ten rokovější posaz hodně užívám, ale na druhou stranu, když hrajeme s Věrkou sami d

foto: Petr Houba ©

Věrka Soukupová a hra stínů

foto: Petr Houba ©

va, také mi často běhá mráz po zádech, a bez kapely hrajeme ty písně často úplně v jiném tempu, aranži a náladě, takže se v budoucnu možná dočkáte Disneybandu dvou tváří.

Diváctvo folkové bývá často konzervativnější. Nebojíte se, že vám "případné odchylky nebudou tolerovány"?

Jsme, jací jsme. S tím nic neuděláme. Kromě toho mám pocit, že už od našich začátků rozdělujeme diváctvo na ty, kteří nás mají rádi, a ty, kteří nás nemůžou ani cítit. Nicméně si myslím, že tato deska už není tak vyhraněná a snad přetáhne některé hudbymilce ze skupiny "B" k nám do "Áčka"  :-)

Když už jsme u koncertů, mohl bys naše čtenáře pozvat na křty nového alba? Kdeže kdyže cože?

Sobota 17. června, od 20.00 v Krátkém a úderném divadle v Liberci. Hosté: Jarret, K.Ú.D. (již proběhl pozn. redakce)
Čtvrtek 22. června, od 19.00 v KC Zahrada v Praze (na Jižáku). Hosté: Jarret, Martinka Trchová a Martin Mráz.

Touha City? Slovní hříčka. Máš touhy dost pro celé město? Dost na Liberec, nebo i na větší "city"?

Stačilo by, kdybych měl dost touhy pro jednoho člověka. A proč takový název? Je v něm vše. Ale hlavně naše touhy a naše city. Je tu i poselství. Touha jsi ty!

Věrka má prý na desce více prostoru než minule?

Nevím, zda je myšlen prostorem čas. V takovém případě bych protestoval. Řekl bych, že je to stejné jako na prvním albu. Pokud je však prostorem myšlen výraz a um zpívat, tak zcela souhlasím.

Když pro ni píšeš text, je na tělo, nebo se někdy snažíš ji podvědomě stylizovat jinam? Nebo naopak tvými slovy říká co by říkat měla? ;-)

Asi tě zklamu, když píšu píseň, tak pro svou vlastní potřebu. Buďto je mi ventilem, nebo tichou poštou. Nepřemýšlím dopředu, kdo to bude zpívat, to nechávám na autopilotovi, ale když je hotovo, je mi hned jasný, jestli to má zpívat kluk, nebo holka.

Autopilot? Stalo se někdy, že by za tebe při psaní úplně hodil zpátečku?

Zaplať Pámbů ano! Ale někdy to dopíšu celý a pak přichází ještě autocenzura, to je teprv mrcha přísná! 

Ostatně, tvoje texty? Jsou vesměs "o tom jediném". Přesto jsem ani v paměti, ani na vašich stránkách nenašel samotné slovo "láska". Nejde ti "přes pysky"?

No, mám pocit, že jsem ho zrovna před chvílí vyslovil?  :-)   Často slovo láska používám jako oslovení. V textu je to slovo těžké použít tak, aby neznělo pateticky, nebo zprofanovaně, abyste mu uvěřili. To umí jen velcí mistři! (a to já nejsu) A pak tu máme ještě mateřskou lásku, lásku k vlasti, k jídlu atd. A ta se mi do těch textů taky moc nehodí?

Právě před chvílí? Možná bychom měli čtenářům vysvětlit, že se spolu bavíme na dálku? Kdeže v okamžiku odpovědi jsi?

U počítače???  :-)

V poslední době ses prezentoval také jako moderátor. Byla to jen nová zkušenost, nebo jsi našel v zalíbení v přímočařejší formě vyjadřování?

Poprvé jsem moderoval, když mi bylo patnáct. Bylo to v Liberci na Godyho memoriálu. Víceméně jsem na folkové festivaly nejprve jezdil coby moderátor. Uváděl jsem různé malé, otevřené, dopolední scény. Ale naposledy asi v roce 1998. Vrátil jsem se k tomu asi po pěti letech a plácám pořád stejně. Nicméně to dělám rád, baví mě to a tiše doufám, že si na mě diváci i pořadatelé časem zvyknou a já budu moci konferovat i častěji.

Troufnul by sis i na scény hlavní?

Já ano, ale troufnou si i pořadatelé???

Minulý rok jsem  vás osobně viděl v Praze jen na recitálku v Ryběnaruby a na FOLKomínu? Letos vůbec. Pomineme-li blížící se křest alba, nezanedbáváte nás?

Pravdou je, že jsme za poslední rok měli, včetně festivalových vystoupení, asi šest koncertů a to je za těch šest let, co hrajeme, zdaleka nejméně. Né, že bychom nechtěli, zkrátka ubylo akcí i pozvání. Naše muzika bývá pro ortodoxní folkomily

foto: Tomáš Pohl ©

Disneyband v Ryběnaruby

foto: Tomáš Pohl ©

z řad muzikantů, pořadatelů i diváků někdy hůře stravitelná a na těch "otevřenějších festivalech" hrajeme s takovou pravidelností, že je dobré občas vynechat. Co se týká hraní po klubech, mám pocit, že jsme loni dokončili to pomyslné kolečko po domovských scénách našich soukmenovců, takže teď tak trochu čekáme na zázrak.

Nové CD bezpochyby bude takovým impulsem pro častější vystupování. Alespoň v tomto smyslu by tedy  mohlo být zázrakem?

Zbývá se jen modlit?

Pořád ještě sem tam napíšeš píseň, která by se hodila spíše k bigbeatové kapele. Některé z nich možná dáš Jarretu. Některé si schováš. Myslíš při tom ještě na počátky Disneybandu, které sis představoval právě jako s kapelou za zády?

Když napíšu bigbeat, tak to hraju s kapelou Mokrý stoupačky, ale musí to mít opravdu příšernej text, protože během koncertů prohlašujeme, že zhudebňujem texty sexuálních deviantů. Vloni jsme měli se Stoupačkama hrát na Zahradě, škoda, že to nevyšlo, asi bych hodně fandů Disneybandu tímhle projektem překvapil. 

No to je krásný. Dovedeš si představit, že bych  právě tomuhle rozhovoru dal nadpis - Disneyband (Martin Kadlec):"Zhudebňujeme texty sexuálních deviantů!"?

To by bylo zavádějící, teď mluvíme o Disneybandu. Mokrý stoupačky to je styl života. Disneyband je poetika života.

Mokrý stoupačky jsem ovšem ještě neslyšel. Na loňské Zahradě jsem byl ovšem "obalen" lidmi, kteří se na jich vystoupení třásli. O co že jsem to vlastně přišel?

Na to mám nedostatečnou slovní zásobu, ale jednoduše řečeno "ostudu si nikdy nezkazíme." 

Novou desku máte. Ale je tu ještě jeden cíl, který jste si kdysi vytýčili - zničit Žambochy. Ti vydali letos album stejně jako vy (i když u nich se jedná o debut) Takže?

Myslím si, že kdyby se hlasovalo mezi náma a Žambochy o krtky letos, tak prohrajeme mnohem výraznějším rozdílem. Přibylo jim písní, suverenity i diváků, a slovy Jarretů řečeno, pozvolna stoupají. "To se to hraje" jsem ještě neslyšel, ale vzhledem k repertoiru, výběru hostů i studia a samozřejmě šikovnosti Stáni s Honzou, ta deska nemůže být špatná. Naopak! :-) Už se těším až mi to někdo přepálí!! A co se týká porovnání našeho a jejich Cd, to nechám kritikům a posluchačům, protože bych Žambochy nerad nějak urazil.  :-)

Když jsem tento rozhovor připravoval, zeptal jsem se dvou "děvčat", kterou že by vám položily otázku. Jedna chtěla vědět, kdy bude Martin "volný", druhá pak poněkud opozičně vyžadovala datum konce kapely. Dokázal bys reagovat tak, abys jednou větou "uspokojil" odpovědí obě z nich?

Ne?

Co třeba: "BDĚTE!"? ;-)

Bděte, dívky, bděte,
máte-li dost kuráže,
ale jen čas ukáže,
zda správné je, co chcete?


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.
 - Re: Martin Kadlec: Disneyband je poetika života...   |62.177.106.xxx |19.06.2006 09:25:00
Já ti dám prepálí, já ti dám nekdo! Když jsem si tu desku v Kolíne u vašeho Mistra zvuku prohlížel, dokonce jsem uvažoval, že si ji koupím. Po tomto rozhovoru si jdu okamžite umýt ruce a zapomenout... Nicméne, je zde jedna šance, pominu-li skutecnost, že jsem si váš debut koupil. Výmena nosicu. Mejte se oba fajne a preju vašemu CD, at se prodává alespon o trošku mín, než naše. :-
Olina  - Re: Martin Kadlec: Disneyband je poetika života...   |80.95.247.xxx |19.06.2006 09:48:00
Jéé, to je hezký... A takhle pri pondelku a po bájecném pátecním recitálu v Kolíne, poslechu novýho CD, který mi ješte porád zní v hlave a natešená na ctvrtecní krest... hned se mi bude líp pracovat )
kačka  - Re: Martin Kadlec: Disneyband je poetika života...   |213.220.231.xxx |19.06.2006 14:51:00
Už aby byl ctvrtek! Dlouho jsem Disneyáky neslyšela, tak se moooc tešim. Taky na tu placku, co hraje ) Aspon si ta starší chvíli odpocine
Olina  - Re: Martin Kadlec: Disneyband je poetika života...   |80.95.247.xxx |19.06.2006 15:27:00
Kacko, máš na co. V Kolíne to bylo moc fajn. Teda až na ten bagr, co bagroval kolemvedoucí ulici a jednu chvíli docela hlucel
 - Re: Martin Kadlec: Disneyband je poetika života...   |62.177.106.xxx |19.06.2006 15:40:00
...a hádej, kdo sedel v bagru...:-
Jája  - Re: Martin Kadlec: Disneyband je poetika života...   |193.84.96.xxx |19.06.2006 17:17:00
... nejaký agent zaplacený jednou nejmenovanou vsetínskou písnickárskou dvojicí??? ... :
Olina  - Re: Martin Kadlec: Disneyband je poetika života...   |80.95.247.xxx |19.06.2006 17:38:00
Tam ale muselo bejt vedro, my byli aspon ve stínu pod kaštanem
 - Re: Martin Kadlec: Disneyband je poetika života...   |62.177.106.xxx |19.06.2006 18:08:00
Nebo, že by prímo jeden z nich, vlastnící prukaz Mladého bagristy
M.K.  - Re: Martin Kadlec: Disneyband je poetika života...   |193.85.188.xxx |21.06.2006 16:52:00
Já si hned ríkal, že je mi ten bagrista nejakej povedomej, že ti není Žamba!!!
Jinak cdécko rádi vymeníme, máme pár promo kousku, bez prebalu a není tam úplne všechno, ale Vám z Lapace to bude stacit, ne... :-
 - Re: Martin Kadlec: Disneyband je poetika života...   |193.86.244.xxx |21.06.2006 20:34:00
Není problém, taky mám pár poškrábaných zmetku. Ovšem, podotýkám, že CD kurz ke smene je jedno CD žamboších, veselých, pozitivních a láskyplných písní plných humoru, ke trem CD disneybandích, temných, pompézních až pornografických písní. Protože, cím víc jich znicím v naší firemní skartovacce, tím líp
Krel Vik  - Re: Martin Kadlec: Disneyband je poetika života...   |85.71.142.xxx |25.05.2007 08:28:00
Všechno jsem to precet a modlím se s váma... Treba se zase neco podarí napodzim u nás v Jaromeri. Každopádne jsem z vás oka nespustil od 2003, kdy jsme se tu videli!
Teším se, Karel Vi

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Březen 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9101112131415
16171819202122
232425262729
30     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00