gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

15.11.2005 Maruška Navrátilová: Mlejn je takové moje vypiplané díte (Tomáš Pohl a Džexna)    PDF Tisk Email
Rozhovory

(rozhovor s Maruškou "Amunkou" Navrátilovou)

Prakticky všude v České republice byl uprostřed paneláků vybudován kulturní dům. Sídliště budovaná od šedesátých let jako tzv. komplexní bytová výstavba,  měla zaručit, že pracujícím bude dána i příslušná porce kultury. Většinou však nejvíce navštěvovanou částí byla hospoda, která postupně postrádala útulnost.

V Praze známe dost takových kulturních zařízení, ale je jedno, kam chodíme velmi rádi v pražském sídlišti Stodůlky na hranici mezi starou zástavbou a sídlištěm, kousek od kostela stojí klub s názvem Mlejn. Ve Mlejně je dramaturgyní pro oblast folku, trampské a country hudby paní Marie Navrátilová, pro diváky a muzikanty Maruška nebo také Amunka. Je krásné, když se spojí koníček a povolání a u Marušky tomu tak je. Jsou kulturní domy, kde kapela dostane pokyn, kde je šatna, kde záchod, kde je sál a pak se děj vůle boží. Jenže Maruška žije s účinkujícími i diváky po celé představení. Z tváří účinkujících je vidět, že do Mlejna jezdí nejen kvůli divákům, ale také kvůli Marušce. Ale lépe než o tom jen psát, je si o to všem s Maruškou popovídat:

Maruško, můžeš nám popsat tvou cestu k oblibě folku a country? Často vídáváme, jak si s kapelami zpíváš ?

Můj vztah k muzice trampské, folkové i country je již od dětství, kdy jsem s rodiči jezdila na Sázavu a ve vláčku vždy zněly kytary a písničky o přírodě, kamarádství, lásce? a jak se říká- co s mládí naučíš ?

Jaký máš klíč k výběru interpretů ve Mlejně? Čím se řídíš víc, svým názorem či spíše svým hudebním srdcem nebo přepokládaným zájmem diváků?

"Klíčů" k výběru interpretů ve Mlejně mám celý "svazek" ! Tak nejdříve jsem si pro návštěvníky Mlejna připravila tzv. " programový dotazníček", kde u odpovědí na otázky, zda vyhovují začátky představení, koho by raději slyšeli ve Mlejně, jsou názory a připomínky. Z  těchto poznatků jsem se snažila sestavit programovou "páteř". Sem tam jsem zařadila i své hudební

foto: Vítek Školník Urban ©

Maruška Navrátilová asistuje při křtu CD Live in Brno

foto: Vítek Školník Urban ©

srdce a tak se pomalu začal vyvíjet a sílit programový rejstřík klubu.

Jestli to není "služební tajemství", které jsou tvé hlavní "srdeční záležitosti" ve folku a country ?

Mé "srdeční záležitosti" jsou různorodé- jak říká klasik.."o jak je měnivé, to srdce ženy..", ale vážně. Robert Křesťan s Druhou trávou, to je silná "sounáležitost", Flereti z Vizovic, sluníčko Jarda Samson Lenk, Nezmaři z Českých budějovic? a další

Každoročně vedle tradičních koncertů známých kapel vídáváme i nové tváře. Přicházejí ti od kapel a jednotlivců nabídky pro vystoupení, nebo je oslovuješ sama?

S otázkou nových tváří- přímo souvisí odpověď o předkolech hudebních festivalů Porta, Folkový kvítek, Trampská Porta. Právě myšlenka známé kapely ano, ale vytvořit podmínky a prostor i pro začínající muzikanty, co mají chuť ! Tak jsem před patnácti léty v období "nemoci" Porty , kdy procházela složitým obdobím transformace po vedení SSM ( poznámka redakce pro mladé čtenáře, SSM byla zkratka pro Socialistický svaz mládeže) .. a najednou festival, který proslavil tolik muzikantů nikdo nechtěl dělat !! A tak jsem s hrstkou nadšenců začala pořádat předkola i pražské finále Porty, Jak šel čas, vznikly večery s názvem Ozvěny Porty a zde hrály dvě až tři kapely či písničkář a vytvořilo se takové zvláštní muzikantské přátelství. Pak je velice příjemné, když kapela, která se zúčastnila soutěžního ročníku a uspěje, natočí CD a přijde do si ho do Mlejna pokřtít se slovy : "no vždyť tady máme domovskou scénu..", připadám si jak Marjánka , matka pluku.."

Jezdíš na některé další festivaly, třeba i pro inspiraci? A kde získáváš přehled o tom, co se v FTC děje nového a zajímavého?

Na festivaly a hudební setkání jako je Folkový kvítek, Muzika, Slunovrat, Pikovice a jiné jezdím móóc ráda a to nejen pro "inspiraci", ale i pro setkávání s muzikanty na "neutrální půdě". Příležitostí k získávání přehledu co se kde děje je dnes víc než dost, zejména v časopisech, na internetu, v rozhlasových médiích

Bohužel po vynálezu peněz hrají tyto v dějinách dost významnou úlohu. Myslíš, že peníze folkáče a kotlíky kazí nebo by jim naopak pomohlo víc peněz za vystoupení?

Peníze - věčně diskutované téma! Je to od všeho kousek - víc peněz někdy pomůže a jiné zase zkazí.

Počet diváků na vystoupení, a nejen ve Mlejně, pokládáme občas za metafyzický jev. Co hraje podle tebe roli v návštěvnosti koncertů ?

Diváci - nevyzpytatelní tvorečkové jejichž přízeň si hýčkám a opečovávám je a snažím se, aby nabídka pořadů byla tak různorodá a mohl si každý vybrat "svůj šálek".., ale ohlídat fotbalové zápasy, mistrovství a jiné? fakt nelze !

Příští rok se má Mlejn rekonstruovat. Na kdy se rekonstrukce plánuje a jak má změnit podobu? Co myslíš, že "baráku"v současnosti nejvíc chybí?

Rekonstrukce Mlejna - nejdříve schválená a pak zase odsunutá, ale pevně věřím, že se dočkáme ! V současné době Mlejnu chybí nejvíc bezbariérový přístup.

Maruško, ve Mlejně jsi vlastně od rána do večera. Jak snáší tvá rodina takové pracovní vytížení? Kdo a jak ti nejvíc pomáhá?

Je pravda, že práce nejde dělat časově "od do ". Mlejn je takové moje "vypiplané dítě". V roce 2006 bude osmnáctileté, tedy plnoleté ! No a má rodina- osud nás šikovně dal dohromady, neboť můj muž je aktivní muzikant, tak chápe večerní koncerty, soboty, neděle? a synové , ti odmalička pomáhali , kde se dalo. Snaha všech byla, aby se Mlejn stal kulturním prostorem, kde se "semelou fšechny" žánry a kam se budou jak účinkující, tak hlavně diváci rádi vracet. Po skončení vydařeného pořadu se u dveří loučím s přítomnými slovy- děkujeme ta návštěvu, mějte se dobře a opět přijďte. A když slyším odpověď : "My přijdeme určitě a rádi", tak vím, že přes problémy a potíže má tato práce smysl.

Moc děkujeme za rozhovor a ahoj ve Mlejně


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Březen 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9101112131415
16171819202122
232425262729
30     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00