gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

29.06.2005 Petr Merxbauer: Naše návody a recepisy jsou spíše čarodějné (Houbák)    PDF Tisk Email
Rozhovory

 

O tom, že jedna z nejlepších plzeňských kapel, kterou Strašlivá podívaná bezesporu je, chystá natáčení nového (v pořadí již třetího) CD vím asi od ledna tohoto roku. Od té doby jsem pravidelně navštěvoval jejich  stránky, kde se čas od času objevila nějaká nová informace o tom, jak nahrávání probíhá. Doba mezi novými zprávami o průběhu natáčení se postupně, jak práce na CD finišovaly, prodlužovala, až jsem si konečně minulý týden přečetl, že deska je hotová. To byl pro mě impuls, abych se ozval kapelníkovi Strašlivé Podívané, Petru Merxbauerovi, a zeptal se ho na několik otázek k novému CD.

Jak se CD jmenuje, kolik na něm je písniček a kdy se na něj příznivci Strašlivé podívané mohou těšit?

Deska se jmenuje Čarovné bylinky, je na ní šestnáct písniček, vyšla 17.6.2005 a už je k dostání?

Jak a kde probíhalo nahrávání?

foto: archiv Strašlivé podívané ©

Petr Merxbauer a část Strašlivé podívané před křtem

foto: archiv Strašlivé podívané ©

V studiu Jardy Samsona Lenka v Tymákově za velmi příjemné pohody. O zvuk se staral Jirka Budvárek Lenk a hudební režii měl plzeňský zvukař Pavel Brom.

Proč jste si zvolili nahrávací studio Jardy Samsona Lenka a nevyužili jste studio Ex Avik, ve kterém pracuje Pavel Brom?

Hlavní důvod je ten, že Samson je vydavatelem desky a nese tedy náklady na natočení. Navíc jsme už v Tymákově natáčeli naši předchozí desku a rádi jsme se na osvědčené místo vrátili?

Jsou na novém CD pouze nové písně, nebo tam posluchači najdou i nějakou starší píseň, která již dříve vyšla?

Samé novinky - jen Vavřeneček a Synagoga vyšly jako živé nahrávky na desce Folkotoč 2003/2004 live. Nejnovější byla Plzeňská Madona, kterou jsme dodělávali prakticky ve studiu a teprve po natočení jsme ji začali hrát na koncertech?

Máte na CD i nějaké hosty, nebo je to ryze "strašlivácká" deska?

Jediným hostem je bývalý člen Tomáš Píža, takže je to ryze naše deska, když nepočítám dav provolávající slávu žabímu králi, v němž se vyskytují zvukaři a moje dcera Anička...

Znamená to, že na desce neuslyšíme kytaru Tomáše Hlavsy, který vystřídal v kapele Tomáše Pížu?

Ale kdepak! Tomáš Hlavsa hraje na desce všechno tak, jako na živých koncertech. Tomáš Píža se objeví pouze v poslední skladbě, kterou jsem pro něj kdysi napsal a která je na desce jako bonus.Je to taková symbolická tečka za jeho dlouholetým působením ve Strašlivce. Když už mluvíme o té výměně - využiji této příležitosti, abych oba Tomáše veřejně pochválil. Tomáše Pížu za to, že svému nástupci perfektně předal všechny svoje kytarové party, a Tomáše Hlavsu za to, že zvládnul hodně těžký úkol naskočení do rozjeté kapely, ztížený ještě natáčením nové desky a přípravou nového pořadu se šermíři z Gotiky?

Liší se toto CD nějak výrazně od předchozích dvou vydaných alb?

Určitě ano, písničky z posledních let jsou trochu jiné, takové zpěvnější a kompaktnější a hlavně jsme poprvé měli hudebního režiséra. Samozřejmě to musí posoudit posluchači, ale my si myslíme, že režie Pavla Broma nám pomohla udržet v písničkách svěží atmosféru a náboj blížící se živému koncertu.

Pavla Broma znám z plzeňského Hifi klubu, je to výborný zvukař a kapely i posluchači si jeho zvučení vždycky pochvalují. Měl hodně připomínek k už tak výborné aranži jednotlivých písní?

Aranže se moc neupravovaly. Bylo výhodou, že Pavel už nás několikrát zvučil a tak měl dostatek znalostí o tom, jak hrajeme

foto: foto: archiv Strašlivé podívané ©

Muzika "Strašlivky" je nabita energií

foto: archiv Strašlivé podívané ©

naživo. Upravovalo se jen pár maličkostí, na kterých jsme se rychle shodli a které určitě prospěly. Ostatně - poslechněte si a posuďte?

Je CD pouze zvukové nebo na něm posluchači najdou i multimediální stopu s informacemi o skupině, fotkami, atd.?

Čarodějné bylinky mají i datovou část, kde je právě to, co říkáš a navíc ještě pozoruhodné bylinkové recepty!

Zkoušel sis sám uvařit nějaký bylinkový recept?

Ony ty naše návody a recepisy jsou spíše čarodějné, takže k tomu, aby se povedly, to až na výjimky chce alespoň trochu magie a zaklínadel ?. A na normální bylinky si moc nepotrpím - aby účinkovaly, musí se užívat pravidelně a na to nemám trpělivost. Mně spíš vyhovuje nějaký rychle účinkující dryják. Ale - čarovný recept na získání zvláště hlubokého hlasu od Ulricha z Hammeln, který najdete v datové části našeho nového CD, jsem osobně několikrát vyzkoušel a ručím za jeho účinnost. Nicméně, je to návod pro silnější povahy.

Jak vypadá booklet a kdo se o něj postaral?

Jak vypadá - no snad pěkně :-). Úvodní foto vzniklo v barokní lékárně kláštera v Plasích, fotil ho Dan Stach a celý booklet graficky zpracovala naše kamarádka grafička Katka Sladká.

Čí to byl nápad, využít tyto prostory na booklet CD?

Původně měl být na titulu pouze oheň, keramická miska s nějakým lektvarem a do ní se měly snášet bylinky. Ale nakonec jsme usoudili, že by to asi budilo jiný dojem, než jsme chtěli, a rozhodli jsme se, že hlavní hrdinka písně Čarovné bylinky by měla být na obrázku vidět. Když jsme si to vyjasnili a našli vhodnou představitelku, oslovili jsme Dana Stacha, výborného plzeňského fotografa. Nu a on má díky své profesi přístup na lecjaká zajímavá místa. Interiér plaského kláštera ho napadnul okamžitě a byl to nápad, který nás nadchnul.

Obsahuje booklet texty písní, popř. i s akordy? Nebo, neplánujete vydat samostatný zpěvník s vašimi písněmi?

V knížečce jsou všechny texty, ovšem na akordy už nebylo dost místa. Nicméně, kdo si otevře datovou část CD, najde tam kompletní zpěvník včetně akordů. Stejně tak je ostatně tentýž zpěvník vidět na našem webu a postupně písničky přidáváme do velkého zpěvníku na FOLKtime.

Kdy a kde bylo CD pokřtěno?

Pokřtěno bylo ještě zatepla - v sobotu 18.června 2005 v Plzni na hlavní scéně akce Historický víkend v rámci našeho večerního koncertu. A byl to křest jaksepatří, před pořádným několikatisícovým davem, který zaplnil plzeňské náměstí

foto: archiv Strašlivé podívané ©

Příprava křtícího nápoje

foto: archiv Strašlivé podívané ©

Republiky. Křtilo se medovinou a atmosféra byla skvělá - za zády kostel svatého Bartoloměje, před námi spousta lidiček, kteří do té doby tancovali a křepčili na naši muziku, co víc si člověk může přát?

Máte v plánu představit album i v dalších českých či moravských městech? Mám tím samozřejmě namysli koncerty i v jiných městech, než je Plzeň.

Rozhodně - začíná léto a to je pro muzikanty čas putování. Desku vezeme na Zahradu, pak se chystáme do Bečova nad Teplou, Chomutova, Prahy, Českého Krumlova, na hrad Hauenštejn?.

Kdo byl kmotrem nového CD?

Kmotři byli dva - Láďa Silovský, režisér plzeňského Historického víkendu, tvůrce mnohých šermířských akcí  a Zdeněk Zajíček, ředitel plzeňské agentury RLA Stallion. Chtěli jsme, aby naše třetí CD pokřtili lidé, kteří Strašlivku dobře znají, mají vztah k Plzni a k akci, na které se křest odehrával, a to oba pánové dokonale splňují.

Kde je možné CD zakoupit? Je k dostání v normálních obchodech nebo pouze na objednání a na vašich koncertech?

Především na koncertech - to je nejčastější a nejúčinnější způsob prodeje, samozřejmě taky na objednávku na našem webu, a v dohledné době i ve vybraných obchodech, jejichž seznam uvedeme také na našich stránkách http://www.straslivapodivana.cz/.

Petře, děkuji ti za rozhovor a za tvůj drahocenný čas, který sis na mě udělal. Čarovným bylinkám přeji hodně spokojených posluchačů, které deska očaruje i bez použití magických lektvarů z čarovných bylinek.

Pozn. redakce - v sekci MP3 najdete čtyři písně z tohoto nového alba, tak tahejte a poslouchejte.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
17181920212223
242528 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 158. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00