gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.06.2000 Rozhovor s Falešnou kartou (Agi)    PDF Tisk Email
Rozhovory
Mildo, přibliž čtenářům, jak a kdy vlastně vznikla Falešná karta ?

Milda: Za to, že kapela Falešná karta vůbec vznikla, vděčíme asi nejvíc mým rodičům (taky trampové z bývalé T.O. Hejkal). Začalo to asi v roce 1992. Byli jsme parta patnáctiletejch kluků, co se znali ze školy a občas vyjeli ven. V téhle partě jsem byl já, Vlasťák, Želva a Květák. Všichni, až na Květáka, jsme hráli na kytary. Aby jsme byli pořádná kapela, tak jsme potřebovali basu. Proto jsme přesvědčili Želvu aby na ni začal hrát. Basu mu půjčil můj táta, kterej na ni hrává. Zároveň naučil Želvu první hmaty. Tehdy jsme jezdili každej rok jako diváci na soutěžní trampský festiválek "Olešnická kytka". V roce 1994 jsme si řekli, že se příští rok na 10. ročník přihlásíme. Mí rodiče nám pomohli secvičit osm písniček jejich kamarádů z vandrů. No a pak přišlo to vystoupení. Bylo to dost drsný, protože jsme nikdy před tím nehráli na aparaturu, a navíc tam bylo asi 700 diváků. Měli jsme takovou trému, že jsme museli před vystoupením jít na panáka. Vystoupení se nám ale podařilo a dokonce jsme dostali od diváků nejvíc hlasů a Olešnickou kytku jsme vyhráli. Víc si nemůže začínající kapela snad ani přát...dodalo nám to ohromnou chuť do dalšího hraní.

Trampská osada Falešná karta vznikla současně se vznikem kapely a tvořili ji stejní lidé, tedy Já, Želva, a Vlasťák. Současné složení T.O. Falešná karta je Milda, Vlasťák, Číra a Hodnej Peťa

Byla v historii Falešné karty nějaká větší změna v obsazení ?

Milda: Z hlediska změn byl pro nás důležitej rok 1997. Tehdy s náma přestal jezdit a hrát basista Želva a zároveň jsme se poznali na Olešnické kytce 97(ve frontě na pivo) se Zdeňkem "Čírou" Jirčíkem, kterej s náma pak postupně začal jezdit a zpívat. Jako náhradu za basistu Želvu jsme sehnali Oldu Krikla z Adamova. Olda s náma hrál dva roky a pak ho nahradil Vítek "Peny" Novák, který s náma hraje dodnes. Současné složení kapely je tedy: Milda, Vlasťák, Číra a Peny.

Máte svůj vlastní styl, oblíbené písničky, které hrajete, co vlastní tvorba ?

Milda: Náš repertoár je dvojího druhu:
1) Písničky, které hráváme na trampských bálech, u ohňů atd. To jsou písničky od Hoptropáků, Wabiho a Mikiho Ryvolů, Greenhornů, Kapitána Kida a dalších.
2) Písničky, kterým říkáme "naše"(..i když je nenapsal nikdo z nás, ale přizpůsobili jsme je našemu stylu, udělali aranže, vícehlasy, sóla atd.). A to jsou písničky, které hráváme na festivalech. Některé z nich už složili kamarádi, kteří vandrovali s mýma rodičema. Třeba Milan "Red" Šebek (Píseň ze života, Štěstí, Fata morgana..) nebo Jirka "Edmond" Pavlíček (slova na Boxera, Scarborough..), Jirka "George" Jelínek a další. Potom jsou to naši kamarádi, kteří napsali písničky a svolili že je můžeme hrávat. Např. Roman "Endy" Kubena (Sebevrah, Dopis na vojnu..), Martin "Sam" Lukášek (Námořník..), Jarda "Hráč" Řezáč (Nepolapitelní..) a další. Některé písničky už skládají kamarádi přímo pro nás..např. Robert "Roby" Čechák nám složil písničky Bolavá křídla, Bláznům pár, Toulám se dál....Na obzoru je spolupráce s dalšíma kamarádama jako je např. Aleš "Agi" Bojanovský z F.T. Primu.

Kterých ocenění v hraní si nejvíc ceníte ?

Milda: Myslím si, že největší náš úspěch byl postup do celostátního semifinále Trampské porty přes Brněnský předkolo a oblastní finále. Určitě nesmím zapomenout na to legendární vítězství na 10. Olešnické kytce, jak už jsem o tom vyprávěl v první otázce. Hodně si ceníme taky dvojnásobného vítězství u odborné poroty i diváků na 100% trampským festiválku "Trampská nota" v Padochově.

Jaké jsou další plány skupiny, nechystáte se nahrát třeba nějaké cédéčko ?

Milda: V budoucnu se chceme zaměřit na trampský festivaly po celé republice, jako jsou např. FTP v Horním Jelení, Trampská nota atd. Zároveň budeme rozvíjet náš bálovej repertoár. O cédéčku zatím ještě neuvažujeme.

Jaký je tvůj oblíbený autor a písnička ?

Milda: O mně je známo, že jsem blázen do Ryvolů, takže nejoblíbenější písnička bude nějaká Ryvolovka, ale nerad bych nějakou upřednostnil. ...taky mám moc rád Hoptropáky a Kapitána Kida.

Jako další nám něco poví další článek Falešné karty, kytarista a zpěvák Vlastík "Vlasťák" Libra.

Co ti dává trampská muzika ?

Vlasťák: Muzika má strašně velkou sílu. Dobře zazpívaná písnička dokáže posluchače úplně "zmrazit" a pořádně si pohrát s jeho pocity. Člověk je pak hrdej na to, když třeba při písničce úplně ztichne sál...

Celá vaše parta je známá tím, že toho hodně projezdíte, prostě žijete hudbou a trampováním naplno. Jak dokážete stíhat tolik činností ?

Vlasťák: Trampská muzika a trampování je náš koníček a věnujeme mu opravdu všechny víkendy v roce. Stíhat se to dá, jen pokud máš okolí, který ti fandí, a pokud nemáš žádný závazky.

Tvůj oblíbený autor a písnička ?

Vlasťák: Autor jistě Hop Trop. Moje oblíbená písnička je proměnlivá...momentálně hraju nejradši Vodáckou holku od Samsona.

Dalším členem skupiny je Zdeněk "Číra" Jirčík, vynikající zpěvák, kamarád a buldozer dívčích srdcí.

Jaký je tvůj největší zážitek z vystupování ?

Číra: Tím největším zážitkem je asi moje první vystoupení na pódiu před obecenstvem na bále v Rožné v roce 1997. Tehdy jsem ještě s klukama zpívával jen tak u ohně. Až tady mě kamarádi rozhoupali a vyvolali na pódium " Číro zazpívej!" Tak jsem tam vylezl a zazpíval. Trémou se mně klepaly kolena. Na parketu lidi svítili zapalovačema a udělali perfektní atmosféru. Teprve po nějaké době po téhle zkoušce ohněm jsem s klukama začal vystupovat pravidelně.

Hraní je tvrdá řehole, chce to zkoušet a zkoušet. Prozraď na Mildu, je to tvrdý kapelník ?

Číra: Milda je rozhodně důrazný kapelník, bez toho by to ale ani nešlo. Máme zajímavý způsob učení, kdy nám Milda natočí jednotlivý hlasy na kazety, my se je naučíme a na zkouškách u současného basáka Penyho to dáváme dohromady. Jinak zkoušky jsou takový nárazovky, většinou podle toho kde a jak máme zrovna vystupovat. V tejdnu zkoušet nemůžeme, protože Vlasťák je v Praze, Milda v Novém Městě na Moravě, já v Rožné a Peny v Tišnově.

Tvůj oblíbený autor a písnička ?

Číra: Mám rád Simona a Garfunkela. Mojí nejoblíbenější písničkou je ale Toulavej od Kiďáka.

Posledním členem kapely je basista Vítek "Peny" Novák, kterého se nám vzhledem k jeho zaneprázdněnosti nepodařilo vyzpovídat, proto skupina poskytla několik málo zajímavých faktů.

Peny je špičkovej muzikant, multiinstrumentalista. Kromě basy hraje ještě na kytaru a hlavně na pětistrunné banjo. Seznámili jsme se s ním zajímavým způsobem. Tehdy (v roce 1998) od nás odcházel basista Olda a zrovna tou dobou nám nabídli kluci z T.O. Orlí hnízdo, jestli bysme jim nezahráli na trampským bále. Řekli jsme jim, že bysme rádi zahráli, ale že nám odešel basista, načež šerif Tatík odpověděl, že nám může sehnat nejmíň tři basisty, kteří to s náma odehrajou podle sluchu. Nakonec nám dal telefon na Penyho, párkrát jsme si zahráli a byla ruka v rukávě.

Kamarádi, díky Vám za rozhovor a přeji mnoho úspěchů na poli hudebním a ahoj někde na potlachu.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.
endy  - příspěvek   |85.160.49.xxx |28.04.2010 15:07:47
Falešňáci jsou super chlapi..z nich ta muzika, vandry a láska k přírodě jen čiší...proto jsem jim rád daroval své písně a až se vrátí Vlasťák tak jim určitě ještě nějaké vnutím...protože já jsem samorost a spíš písničkář ale některé písně mi přišly přímo pro kapelu a já vím že kluci těm písním obléknou ten správný hudební kabát... s pozdravem a ahoooooj Endy Roman Kubena

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
17181923
242528 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 158. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00