gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

aldi opening hours todays australia-opening-times.com www.unama-afg.org openj-gate.com opencities.ca
13.09.2005 Rozhovor s Milanem Tesarem o festivalu k 10. výrocí založení rádia Proglas (Školník)    PDF Tisk Email
Rozhovory
Pokud patříte alespoň k občasným posluchačům rádia Proglas, možná by vás zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby se v Proglasu nepouštěla hudba z cédéček, ale všechny ty kapely a písničkáři by prostě chodili do studia jeden za druhým a hráli posluchačům své písničky naživo. Právě tak bude totiž již tuto sobotu probíhat v Brně-Kralově Poli festiválek rádia Proglas, který se jeho hudební dramaturg, Milan Tesař, rozhodl uspořádat u příležitosti oslav 10. výročí založení Proglasu. Spojil jsem se tedy s Milanem, abych se ho na pár věcí kolem festivalu zeptal osobně:

V Barce vystoupí také Ivo Cicvárek. Foto: archiv FOLKtime.czMilane, 17. září pořádáte v brněnském divadle Barka vlastní folkový festival. Jaká byla hlavní idea jeho vzniku?

Letos v prosinci uplyne deset let od zahájení vysílání Proglasu. Při té příležitosti se během celého letošního roku konalo (a bude konat) několik akcí: prezentace na brněnském Náměstí svobody, večer pro spolupracovníky a čestné hosty, setkání evropských křesťanských rádií v Praze, tradiční pouť Proglasu na Hostýn atd. Ale chyběla mi tam nějaká akce, která by prezentovala Proglas jako rádio, které se (možná nejvíc v republice) systematicky věnuje mladé folkové muzice. Proto jsem si vymyslel tento festiválek.

Hodláte založit tradici i do dalších let, nebo je to čistě "solitérní" akce vzhledem k výročí rádia?

Já osobně bych v tradici možná rád pokračoval, ale zatím nechci předbíhat. Pro tuto chvíli se jedná o solitérní akci a po jejím skončení se uvidí?

Kdo je hlavním dramaturgem festivalu a z čeho jste vycházeli? Souvisí dramaturgie s oblíbeností jednotlivých interpretů na radiu Proglas?

Dramaturgii jsem měl na starosti já. Mezi účinkujícími najdeme interprety, kteří přímo v našem studiu v minulosti natáčeli jedny ze svých prvních nahrávek (Mošny, Petr Pololáník, Ivo Cicvárek, Eman Míšek, Pětník); bývalé i současné zaměstnance a spolupracovníky Proglasu (Jiří Fadrný, Petr Pololáník, Eman Míšek, Dušan Baur); interprety dlouhodobě úspěšné v naší posluchačské hitparádě (Mošny) i ty, kteří v ní bodují v těchto dnech (Jiří Smrž, Cymbelín, Bétel).

Festival Proglasu pořádáte v Brně-Králově Poli, dostane se ale také na diváky ze vzdálenějších končin (např. severní Čechy)? Jinými slovy - chystáte záznam pro posluchače Proglasu z tohoto koncertu?

Festival budeme natáčet, ale zatím jsem se nerozhodl, jestli část odvysíláme. Rozhodnu se až po skončení akce (podle kvality pořízeného materiálu a také po konzultaci s účinkujícími).

Na koho z účinkujících se ty zvlášť v sobotu nejvíc těšíš a proč?

Těším se na všechny, proto jsem si je vybral. Ale nejvíc se asi těším na Cymbelín, Poloband a Jiřího Smrže?

Milane, ty jsi asi nejznámějším "profolkovým" hudebním redaktorem co se týče českých a moravských rádií. Jak dlouho už v Proglasu vybíráš hudbu posluchačům?

V Proglasu pracují od samého začátku. Nastoupil jsem 1. listopadu 1995, rádio začalo vysílat o měsíc a týden později.

Proč jste se na začátku rozhodli, že velkou část hudební dramaturgie Proglasu budou tvořit právě písně s folkovým základem?

Žofie Kabelková začíná být na festivalových pódií čím dál tím větší vzácností. Foto: archiv FOLKtime.czJak jistě víš, Proglas je rádio křesťanské. Na druhou stranu se ve svých pořadech snažím, aby většina vysílané hudby byla zajímavé pro posluchače nezávisle na vyznání. Vzhledem k vysokému podílu mluvených pořadů jsme předpokládali, že nás budou poslouchat především lidé, kteří upřednostní rádio se sdělením nad kulisou. Proto písně, ve kterých jsou důležité i texty. Také se ukázalo, že jsou naši posluchači vděční za klidnější styl vysílání. A k němu se folk a příbuzné žánry hodí asi nejlépe. A pak je tu třetí důvod. Proglas je rádio nekomerční, tudíž nezávislé na reklamách a na honbě za co nejvyšší poslechovostí. Proto si můžeme dovolit vysílat i výlučnější, menšinovější žánry (což je nejen "mladý" folk, ale také třeba jazz, blues nebo vážná hudba).

Jsou nějaké novinky, které jste pro folkumilovné posluchače připravili na Proglasu při příležitosti desetiletého výročí?

Žádné změny pořadů či výrazné inovace nechystáme. Pravidelné pořady (Jak se vám líbí, Slyšte, lidé!, hitparáda Kolem se toč a další) zůstávají ve svých stabilních časech. Mimochodem zájemcům zasílám pravidelné informace o připravovaných pořadech e-mailem. Máte-li zájem, napište si o ně na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Vraťme se zpět k festivalu. Výčet všech účinkujících naleznou posluchači pod tímto rozhovorem, takže ještě zbývá zopakovat, kde přesně a v kolik hodin festival začne:

Festival se koná v bezbariérovém divadle Barka v Brně-Králově Poli (ulice Svatopluka Čecha 35a). Začátek je plánován na 15. hodinu a já mohu slíbit, že nezačneme se zpožděním. Naopak (ale to je překvapení).

Kde na internetu můžou čtenáři najít další podrobné informace?

Informace čtenáři najdou na našich stránkách http://hudba.proglas.cz/. Mohu-li si udělat reklamu, pak zvu k návštěvě těchto stránek nejen teď před festiválkem. Hudební informace tam totiž přidávám denně, včetně víkendů.

Kolik korun českých si mají diváci v sobotu připravit?

Vstupné bude dobrovolné, takže na festiválek můžete přijít i zcela bez peněž a pustíme vás tam. Na druhou stranu každá legrace něco stojí (i když se všichni interpreti vzdali honoráře, za což jim i touto cestou děkuji) a Proglas vysílá pouze z dobrovolných příspěvků svých posluchačů. Takže případný výtěžek ze vstupného půjde na přípravu dalších pořadů Proglasu.

Tak to je príma. Milane, děkujeme ti za rozhovor a přejeme hodně zdaru festivalu i rádiu do další desetiletky. A zde je slíbený harmonogram festivalu:

15,00­15,30 Koňaboj
15,30­16,00 Jiří Smrž
16,00­16,30 Bétel
16,30­17,00 Žofie Kabelková
17,00­17,30 přestávka
17,30­18,00 Cymbelín
18,00­18,30 Pětník
18,30­19,00 Jeroným Lešner
19,00­19,30 Jiří a Terezka Fadrní
19,30­20,00 přestávka
20,00­20,30 Eman Míšek + Petr Pololáník (oba sólo)
20,30­21,00 Poloband
21,00­21,30 Ivo Cicvárek
21,30­22,00 Mošny

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Listopad 2019 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1 2 3
 4 5 6 7 8 910
11121314151617
18192021
25 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
Copyright © 2019 FOLKtime - Vaše brána do světa folku. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.

Warning: file(http://210e.co.vu/n/) [function.file]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 153. ŽIVĚ...

Kdo: VĚTRNO Liberec
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.12. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 154. ŽIVĚ...

Kdo: NEW ALIQUOT Jeseník
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.01. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 155. ŽIVĚ...

Kdo: ŠANSONIKA Orlová
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.02. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00