gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

14.10.2009 Rozhovor s Petrem Vejvodou – Náčelníkem, aneb jak se žije prodejcům CD a LP? (Školník)    PDF Tisk Email
Rozhovory

Na rozhovoru s Petrem Vejvodou – Náčelníkem jsme se domluvili na únorové FOLKtime párty, která se konala v jeho obchůdku na pražských Vinohradech. Podruhé jsme se dohodli na letošním FOLKomíně. V době plné MP3 provozovat obchod s muzikou se může jevit jako naprosté šílenství. Nejen o obchodě, ale i o vydávání muziky a pořádání koncertů jsme si povídali v jeho obchůdku U Náčelníka.

Jak se žije prodejcům CD a LP?

Dost bídně. Pokud nemáš za léta vybudovanou velkou klientelu, která je v dnešní době ochotná kupovat cédéčka, nebo pokud nejsi na nějakém zajímavém místě, tak je to s prodejem čím dál horší. Tady na Vinohradech jsem docela bokem a těžko sem přijde někdo náhodou.

Jak dáváš o sobě vědět?David Evans + St.Johnny & Charlie Slavík

Nejlepší reklama je asi osobní doporučení. To, že člověk někde dobře nakoupil, je tam ochotná obsluha, která poradí a příjemné prostředí je k nezaplacení. Stále ten boj nevzdávám a věřím, že se lidi, kteří si muziku koupí, najdou. CD určitě nezmizí, ale v době internetu se asi postupně stanou okrajovým sběratelským artiklem.

Čím to je?

Jedním z hlavních důvodů je, že lidi přestávají chtít něco vlastnit. Zabírá to místo. Už se ani tolik nevypaluje, stačí to mít v MP3.

Takže ne kopírování, ale zálohování zabíjí hudbu?

Zálohování zabíjí obchod, ale zase podle toho, jak se k tomu přistupuje.

Jak se člověk stane prodavačem CD?

Sám jako velký sběratel a milovník muziky jsem se rozhodl zkusit si otevřít svůj vlastní obchod. Bude to deset let.

Nebylo to už pozdě?

Už asi ano. Hodně kamarádů mě od toho zrazovalo, ale chtěl jsem si to zkusit. Říkal jsem si, buď to vyjde nebo ne a půjdu od toho. Vydržel jsem u toho perných deset let. Stále mě ta muzika drží, je to můj život.

Co všechno prodáváš?

Původně jsem se chtěl specializovat na folk & country. Bylo mi ale jasné, že jenom tímhle žánrem se nedá uživit. A jelikož poslouchám taky bigbeat, tak i ten. Lidi chtějí všechno a proto nabízím i věci které neposlouchám. O co začíná být zájem jsou objednávky muziky ze zahraničí. Když vím, že někdo něco shání a tady to není v distribuci, tak to na zakázku dokážu sehnat. Samozřejmě spousta lidí je schopná si to přes internet sehnat sama, ale některá vydavatelství neprodávají do Evropy jednotlivcům a nebo to někdo neumí objednat…

Kromě nových věcí tu máš i bazarové…

Jak jsem říkal, jsem velký milovník muziky a sběratel. Od toho je už jenom krůček ke starším věcem a pokud je něco zajímavého k mání, rád to vykoupím.

Co vykupuješ?

CD, vinyly nebo DVD. Samozřejmě záleží na hodně věcech: interpret, vydavatelství a stav daného media. Nebráním se ani nějaké hudební literatuře.

Jak ses dostal k folku?

V roce osmdesátčtyři mě kamarád vytáhl do Plzně, že tam prý budou hrát bigbeatový kapely. My tehdy poslouchali Abraxas a podobný český kapely. Já vůbec nevěděl co to Porta je. Až tam jsem poznal Nezmary, Žalmana a všechny tyhle klasiky a mile mě to překvapilo. Pak už jsem jezdil na každou Portu až do revoluce.

Na jaké festivaly jezdíš?

Teď už spíš na menší festivaly. Například jsem ještě nebyl na Zahradě…ale rád jezdím do Telče nebo Jindřichova Hradce.

Kromě obchůdku ses nedávno stal vydavatelem, to byla jednorázová akce nebo další záměr?

To je delší historie. Před pár lety jsem skupině Jauvajs sehnal houslistku (mimochodem, jedná se o K. Ferenčíkovou, která ohlásila konec v kapele a tak Jauvajs hledá novou, viz článek….. pozn. redakce) a tak jsme se skamarádili a po dvou albech jsem jim nabídl, že jim pomohu s tím třetím (Do neznámých míst). Nakonec jsem sehnal peníze a s pomocí známých a bez sponzorů jsem to vydal. Počin je to první a doufám, že ne poslední.

Koho tedy máš v hledáčku dál?

Totéž co Jauvajs jsem slíbil Pepovi Streichlovi. Tam se nejedná o novou desku, ale o reedici alba z roku 1992 Samota, samota ..., které nahrál Pepa s kapelou ASPM Jana Spáleného. Jenže v porevolučních letech se jí nedostalo takové publicity a málokdo o ní věděl, že vyšla. Rádi bychom to stihli do konce roku, ale díky současné situaci není moc peněz. Uvidíme. Nicméně doufám, že to stihneme. Z mladších kapel mě třeba teď nadchl Kámen úrazu. Těm bych rád něco vydal, nedávno jsme o tom mluvili, ale vypadá to až na konec příštího roku.

Třetí důležitá aktivita je pořádání koncertů…

Další letitá touha. Vždycky jsem toužil mít klub nebo někde dělat dramaturga. Nikam jsem se ale nepřifařil a otevřít nový klub bylo nemyslitelný. Když jsem sehnal tyto větší prostory na obchůdek, tak jakmile jsem to tu viděl, tak jsem si to představil. Jak se tady hraje, dělají se tu křty CD, do budoucna bych tu rád měl nějaká autorská čtení a tak.

Ale zas tak velký to tu není…

Vejde se sem šedesát lidí a výhoda toho je, na rozdíl od jiných klubů, že sem přijdou skutečně jenom ti, kteří chtějí poslouchat. Ne, že jdou na pivo a k tomu jim někdo hraje. Další věc, kterou návštěvníci koncertů oceňují je ta, že se tady nekouří. A samozřejmě, nějaké to občerstvení tu taky mám. Nicméně stále je co zlepšovat a budovat.

A neplánuješ do budoucna z toho třeba udělat hlavně klub?

I to je možnost, ale to všechno záleží jak půjde obchod.

Kolik stojí vstupné?

V rozmezí od 80Kč do 200Kč, podle toho, jak drahé umělce seženu. Nemám žádné sponzory ani granty, a tak je vše hrazeno jen ze vstupného.

Kdo už tady třeba vystoupil? A koho máš pozvaného?Náčelník se svým krámkem na letošním FOLKomíně

Nejvíc tady asi hráli a hrají Nestíháme, na ty sem přišlo přes padesát lidí. A Honza Řepka mi sem dohodil spoustu zajímavých zahraničních hostů. Např. Davida Evanse, amerického bluesmana hrajícího pravé venkovské blues, hrál tady např. další americký bluesman Steve White. Letos mi dohodil irského písničkáře Marka Gearyho, s tím si tady Nestíháme taky zahrají jako předkapela.

A kdo to tedy bude v nejbližší době?

Na říjen to vypadá na velmi pestrý a zajímavý program, který může být průběžně doplňován. Potvrzeni jsou: Martin Rous, Vlasta Třešňák, to bude sice oslava mých narozenin, ale všichni jsou zváni. Velmi mě potěšilo, že se ozvali pánové Beňa – Ptaszek, Žamboši a Luboš Javůrek se Šany a Arnoštem Frauenbergem. V listopadu tu vystoupí již zmiňovaný Mark Geary, kapela Jull Dajen, ovlivněna bretaňským a irským folklorem, vítěz letošní Porty Zdeněk Hamřík a spousta dalších. V prosinci plánuji například adventní koncert Strašlivé podívané. Oslovil jsem Ginevru, rádi by si tu zahráli Bezefšeho, ale těch je jak psů, nevím jak se sem vejdou…

Pokud by některá kapela nebo písničkář měli zájem si zde udělat koncert, co pro to musí udělat?

Ať se staví nebo zavolají a určitě se nějak dohodneme. A pokud by měl někdo zájem zde nechat svá CD na prodej, ať se staví, rád bych byl nejlépe zásobeným obchodem tohoto žánru v Praze.

A kontakt?

www.unacelnika.cz sice jsou ještě ve výstavbě, ale základní údaje tam jsou.

Petře, děkuji za rozhovor a držím palce.

 

Pozn. redakce: V mezidobí mezi rozhovorem a zveřejněním uběhl nějaký čas a nám se podařilo sehnat aktuální rozpis koncertů:

Říjen
15.10. - 19.30 - Nestíháme + host Frýda & Company
19.10. - 19.30 - Luboš Beňa & Matěj Ptaszek
20.10. - 19.30 - Žamboši
22.10. - 19.30 - Javor & Šany (Luboš Javůrek z Bokomary + Petra Šanclová) + host Arnošt Frauenberg

Listopad
5.11. - 21.00 - Mark Geary + host Nestíháme
10.11. - 19.30 - Jull Dajen
12.11. - 19.30 – Tomáš Matějček
19.11. - 19.30 – Zdeněk Hamřík
26.11. - 19.30 - Nestíháme + host Peter Sarbach + Urs Jordi

Prosinec
8.12. - 19.30 - Rí Ra
10.12. - 19.30 - Jana Šteflíčková
17.12. - 19.30 – Strašlivá podívaná - adventní koncert

 

 


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.
egon   |Registered |14.10.2009 05:08:12
K Náčelníkovi chodím nakupovat rád, i když nejsem z Prahy a zaparkovat je trochu problém. Pro pražáky ale ideální dostupnost - 5 minut volné chůze od metra Náměstí Míru.
Petr je sympaťák, pustí vám na ukázku cokoli chcete. Škoda, že se nikdy neodhodlal vyjet se stánkem na Zahradu - možná by byl překvapený, kolik lidí chce mít místo souboru v bedně poctivou placku v ruce . Přece jen, těch "oldies" návštěvníků Zahrady bude možná přes 50%. Těším se na některý z koncertů u něj - vyhlédnuté mám Javůrka + Šany.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
171819202123
242528 

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 158. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00