gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

07.08.2008 Rozhovor s Romanou Tomáškovou před sezónou velkých vítězství (Petr Cihelka)    PDF Tisk Email
Rozhovory

Tento rozhovor s kapelnicí Přeletu M. S. Romanou Tomáškovou jsem vedl potom, co s kapelou postoupila z Podbrdského oblastního kola Porty do národního finále v Řevnicích a s písní Dej mi pár do soutěže o Autorskou Portu v Ústí nad Labem. Tou dobou si děvčata o 2. místu v interpretační soutěži na národní Portě v Řevnicích, o Krtkovi ze Zahrady 2008 a o vítězství v interpretační soutěži na mezinárodní Portě v Ústí akorát mohla nechat zdát, ale věřím, že je to ani nenapadlo. Nicméně uvedené úspěchy se v letošní festivalové sezóně dostavily a já nabízím čtenářům rozhovor, který vznikl, ale nebyl připraven do tisku, ještě před nimi. Možná je o to zajímavější? 

V kterém roce jsi složila svoji první písničku, jakou?

V roce 1994. Jmenovala se Samotář.

Kdy a za jakých okolností vznikla tvoje první skupina Toman a lesní panna?

Skupina vznikla v roce 1995. Tehdy na hudebním táboře Oasa Musa, který pořádal Pavel Lohonka se svou ženou, jsme byli s Pavlem Tomanem a při našem pozdním příjezdu jsme jako první větu slyšeli: "Tak už je tady ten Toman a lesní panna!" A bylo to. Od začátku s námi hrál také Zdeněk Jandík, který složil řadu hezkých textů.

 foto: Jiří Vidimský ©

Romana Tomášková (vlevo) a Mirka Králová

foto: Jiří Vidimský ©

Potom jste ale hráli s Pavlem Tomanem jako duo. Kdy k vám přišla Mirka Králová?

Mirka, tuším, poprvé přijela na zkoušku v roce 2000, byli jsme tedy čtyři.

Kdy jste se poprvé s Pavlem objevili na Portě a jak se vám tam líbilo?

Na Portě na Lochotíně jsme hráli poprvé jako vítězové Folkového kvítku v roce 1997 a byl to nádherný zážitek - ještě chvíli děti mezi dospělými hvězdami:)

V devadesátých letech jste byli úspěšní na Folkovém kvítku. V čem vidíš hlavní rozdíl mezi soutěžemi pro mládež a Portou?

Myslím, že když mladí dělají muziku, je to vždycky fajn, na jakékoli úrovni. V dospělých soutěžích, jako je Porta, už ale jde do tuhého a výkony mají zase jiná měřítka.

V čem všem byl přínosný pro tebe (a Pavla) přínosný Žalmanův hudební tábor Oasa Musa?

Trochu jsem o tom už mluvila. Získali jsme název, první kontakty, poznali jsme úžasné muzikanty, na textařských dílnách jsme se vůbec poprvé setkali s nějakými radami, jak nepsat:), zazpívali jsme na prvním našem festivalu Folková růže 1995 a bylo nám nádherně:))).

Na tomto táboře si Tě údajně vybral Vojta Zícha do své kapely. Jak se Ti s ním spolupracuje? 

No, nevím, jestli si mě tehdy vybral, protože mě kontaktoval až za osm let. Je to fajn člověk, úžasný muzikant a chtěla bych, aby pořád hrál a hrál. (Samozřejmě také se mnou:)

Teď ke skupině Přelet MS, kterou jsi založila v roce 2005.  Jak skupina vznikla?

Trojice kamarádek mě vzala mezi sebe na pokec a já do nich začala u grilování hustit své písničky. Ony se občas zpěvem přidaly a já už jim nedala pokoj. Holky nikdy předtím nevystupovaly na veřejnosti ani nezpívaly nějak moc doma. Jsou statečné, protože si na ně vymýšlím různé kousky. Moc dobře se mi s nimi zpívá.

Přelet MS se věnuje úpravám lidových písní. Jak je vybíráte?

Prostě si nějakou oblíbím a upravím si ji podle svého. Nic složitého:)))

Kromě toho pro kapelu píšou známí autoři, jako jsou Pepa Štross, Míša Röhrich a Pavel Jim Drengubák. Jak k tomu došlo, že pro vás píšou?

Nepíšou ještě pro nás, prostě nám dali svolení k úpravě jejich písničky. U Pepy jsem si písničky zvolila já a Míša Röhrich nám ji přímo přinesl, že by nám mohla slušet.

Zajímalo by mě, jak vznikla písnička Neposedná? Musíš ji mít asi hodně ráda, když ji hraješ s Tomanem a lesní pannou i s Přeletkami.

Ta právě vznikla tak, že vůbec nebolela a nemusela jsem ji dlouho potit, jako některé texty:) Je vlastně o mně a byla prostě hned - jednoduchá, jasná, stručná a ne smutná. I proto ji můžu a chci zpívat i s Přeletem.

Zhudebnila si báseň Dej mi pár Bohouše Svobody, konferenciéra příbramských festivalů a koncertů skupiny Ginevra. Víš, jak se mu tvoje píseň líbí?

S Přeletkami jsme ji zpívaly jen pro něho a vypadal spokojeně. Společně s ním jsme se také dostali do autorské soutěže Porty v Ústí nad Labem, tak asi nenadával:)))

S Tomanem a lesní pannou máte už CD, které se jmenuje Na štěstí sáhnout. Kdy bude mít své CD Přelet (kromě záznamu koncertu v rádiu Proglas)?

To se brzy uvidí:)))))))

Děkuji ti za rozhovor a přeju tobě i Přeletkám mnoho úspěchů do blížících se soutěží.

 

Poznámka: Mirka Králová ze skupiny Toman a lesní panna (na ilustrační fotografii) V Ústí vyhrála spolu s Přeletkami Interpretační Portu 2008, když v souboru zaskakovala za Romanu Žežulkovou (tč. na zahraniční dovolené). Blahopřejeme!


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1 2 3 4 5 6
 7 8 910111213
14151617181920
21222324252627
28    

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

157. koncert "živě..."

Kdo: T.H.S. Brzdaři
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 07.10. 2020 20:00

158. koncert "živě..."

Kdo: Matěj Ptaszek & Honza Stehlík
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.11. 2020 20:00

159. koncert "živě..."

Kdo: Bluegrass Nova
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.12. 2020 20:00