gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

aldi opening hours todays australia-opening-times.com www.unama-afg.org openj-gate.com opencities.ca
23.12.2003 Nezmari 25 let (Tomáš Pohl)    PDF Tisk Email
Zajímavosti

K letošnímu dvacátému pátému výročí založení kapely vydávají jihočeští Nezmaři dvoualbum s názvem Nezmaři 25 let. Jde o  živý záznam z jednoho z řady koncertů k uvedenému výročí. Myslím, že většina čtenářů alespoň jeden z koncertů viděla a zná i většinu skladeb obsažených na dvojcédéčku.

 

Proto bych se spíše chtěl zaměřit na kapelu a její místo na slunci folku.

 

Je řada důvodů, proč mám Nezmary rád.

 

Z původní sestavy působí v kapele jen "otec zakladatel" Pavel "Zajda" Zajíc, kytarista a zpěvák. Reziduum původní sestavy přetrvává jen v písních Luboše Hrdličky. V současném repertoáru zní dodnes Musíš jít dál a snad nejslavnější Lubošův "majstrštyk" Písek odešel s Pavlínou Jíšovou.

 

Služebně i věkově mladší Tonda Hlaváč a Pavel Jim Drengubák přišli do kapely až ve "druhé vlně". Tonda Hlaváč vedle Nezmarů stíhal ještě nejslavnější sestavu  Žalmanova A spolu, A bastu s Pavlínou Jíšovou i další kapely. V dětství prošel Tonda "líhní" v souboru Bavoraček vedeným maminkou Pavlíny Jíšové.

 

Kontrabasista Pavel Jim Drengubák hlasově do zvuku kapely nezasahuje. Jsou však i maličké výjimky jako například zpěv v Dneska maj muklové v lapáku bál na CD Nezmarů s Miki Ryvolou nebo vzpomínka na Jimovou minulost zřízence krematoria v Českých Budějovicích, dumně veselý popěvek Anka leží v márnici, na jubilejním dvoucédéčku.

 

Po ochodu Pavlíny Jíšové po loňských povodních Nezmarům  "zbyla" sice subtilní ale stále se  pěvecky rozvíjející zpěvačka Šárka Benetková. Šárka se snaží přispět nejen pěvecky, ale i jako autorka písní.

 

Nezmaři se přiznávají, že jejich vzorem byl Spirituál kvintet. V domě začátků Nezmarů byl Spirituál kvintet na svém vrcholu. Pro začínající kapelu s teprve vytvářeným vlastním repertoárem bylo dosažení vokální dokonalosti podobné Spirituálům bezesporu těžkým úkolem. Nezmaři postupně získali svůj zcela typický zvuk, který po několik tónech bezpečně poznám.

 

V letošní letní Telči jsem na "kocouří" scéně u řady mladých kapel slyšel odraz tohoto zvuku. Je velmi těžké být trochu jiný a současně mít rád Nezmary.

 

(V této souvislosti vzpomínám na poznámku Zuzany Navarové v televizním seriálu Jiřího Vondráka o dějinách Folku a country o tom, jak vzhlížela k Marsyas. Dějiny se opakují.)

 

Nezmary prošla řada zpěvaček. Mezi nejlepší patří bezesporu Lenka Slabá - Vostrá a Pavlína Jíšová. Obě  v současnosti jdou svou vlastní cestou.

 

Především Pavlína Jíšová zvuk Nezmarů obohatila a dodnes její odchod cítím jako doznívající bolest. Chybí mi nádherný čtyřhlas kapely, který lze dnes slyšet jen z nahrávek. Písně Blues o nepodané ruce,  Zpověď, Kdosi pro mě říkal, Něco za něco, S láskou a další  (hudba i text Pavlína) už také neuslyšíme.

 

Stýskat se občas může i po Jardovi "Matějovi" Matějů, toho času bez výrazného angažmá. Matěj kromě svého výrazného hlasu zanechal i pár hezkých písníček. Například Konvičku s typickým textem písničkáře Pepy Štrose. Na vzpomínkovém CD zní i  Pramen lásky (Denis Pepen, Jim) ovšem v interpretaci Pavla Zajíce.

 

Škoda, že dvojcédečko není i optickým odrazem koncertu. Nezmaři vtipně vyřešili vzpomínku na "odešlé" členy kapely v podobě papírové figuríny s vyměnitelnou hlavou. Tím pádem se v podstatě dostalo na všechny bývalé členy a členky kapely.

 

Silnou stránkou Nezmarů je dobré průvodní slovo nezpívajícího basisty Jima. Jim vystoupení kapely konferuje s přehledem a vtipem. Je přerušován především  občasnými  vstupy Pavla Zajíce.

 

Na dvojcédéčku chybí pověstná parodie na Žalmanovu Labuti přenesenou do Doby ledové. Mám rád obě kapely (tedy i Žalmanův spol) a rád je střídám. Ona i ta zasněná lyrika musí být občas v dobrém slova smyslu "sražena na kolena"  přátelským štulcem od "kamaráda" ze sousední kapely.

 

Dvoucédéčko je dokumentem o dějinách jedné dobré kapely. Dokumentem o kousíčku dějin psané několika fajn lidmi z Jižních Čech. Nezpívají nám "mediálními prášky" vyhnané hvězdičky, ale živí lidé. Bývalá projektantka, veterinární technik, řidič z povolání a elektrikář.

 

Nezmaři "jen" dokáží  dvě hodiny dávat lidem dobrou náladu. A to nebylo a není málo. Tak na dalších nezmařích 25 let !


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Říjen 2019 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1 2 3 4 5 6
 7 8 910111213
1415161718
22
29   

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
Copyright © 2019 FOLKtime - Vaše brána do světa folku. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.

Warning: file(http://210e.co.vu/n/) [function.file]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, boolean given in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/85715/virtual/www/templates/folktime_new/images/main.png on line 3
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 152. ŽIVĚ...

Kdo: BÉĎA ŠEDIFKA RÖHRICH a PŘELET M.S.
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.11. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 153. ŽIVĚ...

Kdo: VĚTRNO Liberec
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.12. 2019 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 154. ŽIVĚ...

Kdo: NEW ALIQUOT Jeseník
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.01. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 155. ŽIVĚ...

Kdo: ŠANSONIKA Orlová
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.02. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00